Víte, proč se nám vůbec mateřská znaménka a pihy dělají? Může za to takzvaný gen MRCI, který udává, kolik kdo bude mít pih. Zatímco někdo jich má na těle jenom pár, jiní jsou pihami a mateřskými znaménky posetí. Pihy a mateřská znaménka se nejčastěji vytvářejí v dětství a dospívání. S přibývajícím věkem však mohou mizet nebo vyblednout.
Sluneční záření
Slunce je skutečně velkým nepřítelem pih a mateřských znamének. Pokaždé, než vyjdete na slunce, byste si místa s pihami měli natřít silnější vrstvou opalovacího krému s SPF 50.
Bylinné esence
Ale i když zrovna slunce nesvítí, měli byste si větší pihy a mateřská znaménka každý den potírat přírodními esenciálními oleji z léčivých bylin, jako je například dobromysl, řebříček nebo měsíček. Občas vám ale také dobře poslouží kvalitní panenský olivový olej.
Pravidelná kontrola
Každý rok, nejlépe před začátkem léta, anebo naopak po konci léta, je čas na pravidelnou kontrolu u dermatologa. Ten vám všechna znaménka prohlédne a případně se některá vyříznou a pošlou na histologii. Ačkoliv si možná říkáte, že je něco takového zbytečné a stačí chodit na kontrolu jednou za pár let, opak je pravdou. Pihy se nám tvoří neustále a v létě nejčastěji a v toto období také nejčastěji vystavujete slunci svá mateřská znaménka. Rakovina kůže se může v těle rozbujet velmi rychle, i proto se doporučují kontroly každý rok.
Průběh vyšetření
Jak takové vyšetření vůbec probíhá? Ze všeho nejdříve vás lékař vyzpovídá. Budete ho muset seznámit se svou rodinnou anamnézou, tedy zdali se ve vaší rodině vyskytovaly kožní nádory a podobné problémy. Budete muset přiznat i to, jak často trávíte čas na slunci nebo jak často a jaké ochranné prostředky proti škodlivému UV záření používáte. Pak už lékař stanoví váš fototyp a učiní klinické vyšetření kožního povrchu. Případně také může následovat vyšetření takzvaným dermatoskopem, který odborníkovi usnadní prozkoumání znaménka.
Pokud se u vás nebezpečné mateřské znaménko najde, pak si ho musíte nechat chirurgicky odstranit a histologicky vyšetřit. Odebrané vzorky, kterým se říká névy, se posílají na patologii. Pak už jen čekáte na výsledek.
Podezřelá znaménka a pihy
Víte, jak poznáte obyčejná mateřská znaménka a pihy od nebezpečného melanomu? Ne? Pak si ukážeme hned několik znaků, které byste rozhodně neměli podceňovat.
- Nebezpečné znaménko bývá asymetrické a má nepravidelný tvar i okraje.
- Někdy také mívá více barev, nejčastěji tmavších odstínů. Velikost znaménka se mění, mění se i jeho barva a nezřídka se stává, že krvácí.
Málokdo z nás bohužel ví, že nebezpečné je i opalování v soláriích. Pokud tedy do solária chodíte a máte na sobě větší pihy nebo mateřská znaménka, měli byste si je přelepit například náplastí. Nejlepší ale samozřejmě je se opalování zcela vyhnout.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Na jaké nepříjemné změny v těhotenství se musíte připravit?
Zdravé opalování? Takové neexistuje. Jak se chránit před slunečními paprsky?