Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Masožravka vás neukousne. Jak ji jednoduše pěstovat?

Mnoho mužů i žen od pěstování masožravek odradí to, že jsou náročné na péči a je nutné je pravidelně krmit. To však není pravda. Masožravá rostlina nepotřebuje nic víc než jiná obyčejná pokojová rostlina.
masožravka
Mucholapka podivná je jednou z nejběžnějších masožravek našich domácností.

29. 09. 2022

Masozřavka je rostlina nejenom velmi originální, ale občas si s ní užijete i spoustu legrace. Víte, co všechno dokážou sníst masožravé rostliny? Možná budete překvapení.

Co potřebuje, aby se jí u vás dařilo?

Masožravé rostliny obvykle žijí na stále vlhkých a velmi slunných místech. Doma jim ovšem musíte zajistit dostatečné množství světla a také neustále vlhký substrát. Pokud si pořizujete masožravku úplně poprvé, pak si kupte například rosnatku nebo tučnici či špirlici, které jsou skutečně nenáročné na pěstování.

masožravka
Špirlice je skutečně nenáročná masožravka na pěstování.

Jako substrát použijte rašelinu, buď čistou, anebo smíchanou s takzvaným perlitem (přírodní hornina sopečného původu), případně můžete použít křemičitý písek, ideálně v poměru 2:1. Jakmile masožravku zasadíte do květináče, měli byste ho umístit do misky, v níž bude neustále alespoň půl až jeden centimetr vody. Nikdy nenechte masožravku úplně nasuchu, už by se z toho nemusela vzpamatovat! Květináč umístěte na celodenně slunečné místo, nejlépe to nejslunečnější, které v bytě nebo domě máte. V zimě je slunečné místo ještě důležitější, ne každá masožravka zimu přežije.

Doma i na zahradě

Masožravku ovšem nemusíte pěstovat jenom doma. Můžete ji mít klidně i na balkoně nebo terase, případně také na zahradě, kde je dostatečná vlhkost, takže třeba u bazénu nebo u jezírka. A druhy masožravky, jako jsou Sarracenia purpurea nebo evropská tučnice venku přežijí i mráz. Jestli ale na takovou masožravku natrefíte ve volné přírodě, tak ji rozhodně netrhejte. Jsou to chráněné rostliny a kdyby vás při jejich trhání někdo přistihl, nejspíš byste dostali tučnou pokutu.

Péče o masožravku v zimním období

A co tedy s masožravkou, která naopak zimu vůbec nesnáší? V tomto případě jsou ideálním místem zimní zahrady. Jenže kdo má doma zasklenou zimní zahradu, že? Asi to není úplná samozřejmost. V tom případě je dejte například do chodby, kde se příliš netopí anebo na verandu. Ideální zimní teplotou je pro masožravky rozmezí od 5 do 15 stupňů Celsia. Pokud budete udržovat tuto teplotu, pak jim nebude ani vadit, když nevysvitne sluníčko. Rovněž přes zimu květináč s masožravkou neponořujte do podtácku s vodou, jen se snažte o to, aby měla stále vlhký substrát.

K TÉMATU  Vánoční hvězda aneb jak nezahubit mexickou krásku ještě před svátky
masožravka
Je více než zřejmé, proč se této rostlině říká rosnatka.

Tropická masožravka

Zvláštní masožravkou je ale také například láčkovka, která patří mezi tropické rostliny. V tomto případě jí budete muset celoročně dopřát teplotu mezi 22 až 28 stupni Celsia. A také potřebuje vysokou vlhkost, nejlépe 60%.

Poznámka: Bude-li mít tropická masožravka k dispozici nižší vlhkost, pak přestane tvořit takzvané pasti a nelze ji tak krmit.

Že se vám při dnešních cenách energií nechce vytápět byt na tolik stupňů? V tom případě můžete vyřešit problém vhodným akváriem nebo teráriem, do kterého masožravku umístíte a zapnete jí terarijní topení. To naštěstí příliš energie nespotřebuje.

masožravka
Láčkovka potřebuje celoročně vysoké teploty.

A čím masožravku zalévat? Ideálně destilovanou, převařenou nebo dešťovou vodou. Voda v žádném případě nesmí být tvrdá. Měkká voda jí ale nevadí. Proto si nejprve prověřte, jaká voda teče z kohoutku právě ve vaší domácnosti.

Nepřekrmujte ji!

A teď k té nejspíš nejdůležitější a nejzajímavější otázce, která vás jistě ohledně masožravek zajímá. Co taková rostlina vůbec jí, když se jí říká masožravka? Samozřejmě je pro ni velkou lahůdkou hmyz, například mouchy nebo komáři, ale také můry. Je to však jen takový doplněk stravy. Když žádný hmyz mít nebude, na jejím zdraví se to nijak neprojeví. Dávejte si však pozor na to, abyste masožravku nepřekrmili. Bohatě jí postačí jeden kus hmyzu na týden. Pokud by toho zkonzumovala víc, mohlo by jí to naopak uškodit.  

Masožravka, například mucholapka podivná, vás vyjde na několik stovek korun, pravděpodobně od dvou set korun výše. Ale klidně za ni můžete dát i tisícikorunu. Záleží spíš na tom, jaké zkušenosti s masožravkou máte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

M jako monstera: Královna džungle každého moderního pěstitele

Zdroje článku:
www.zeleneudoli.cz, www.ireceptar.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.
Nevíte, jak na Valentýna potěšit partnerku? Připravte romantický večer jak z amerického filmu a uvidíte, že si to společně 100% užijete. Pokud tápete, jak na to, přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte úplně vše.
V rámci jarní edice letošního týdne módy se konala rovněž tradiční soutěž VAN GRAAF Junior Talent, která mezi ostřílenými designérskými esy nabízí neméně zajímavou podívanou. Vítězem tohoto ročníku se stal Tomáš Němec.
Villa on the rocks je název rezidence v regionu Bandol ve Francii. Stavba obklopená zelení zaujme hlavně bazénem, skrze který koukáte přímo do domu. Můžete se tu ubytovat i vy.
Léto, období jako stvořené k seznamování a flirtování. Není divu, že se lidem zapalují lýtka a potěšení hledají v náruči nové lásky. Jenomže po prvotní zamilovanosti přichází na scénu něco vážnějšího. Muži a ženy se navzájem oťukávají a zjišťují, že ne vždy se k sobě hodí.
S jarem je mimo stoupajících teplot neodmyslitelně spojena obměna šatníku za vzdušnější a pestřejší oblečení. Prostor dostávají kousky s vypasovanějšími střihy podtrhujícími ženskost a jemnost. Konec konců, kterou z žen by nepotěšila mužská pozornost, kterou vyvolá právě dobře padnoucí sukně různého střihu a délky? Víte, jaký střih se k vaší postavě hodí nejvíce?
Teď nad tím možná ještě tolik nepřemýšlíme, protože v zimě nosíme dlouhé rukávy, které mnohé schovají. Ale s blížícím se jarem, které bude následovat léto, je potřeba tento problém začít řešit. Také vás trápí tmavé lokty?
Vybouchl vám na poslední chvíli parťák na dovolenou a vám nezbývá nic jiného, než se vydat na sólo trip? Nebo takovou cestu už několik týdnů plánujete, ale máte z toho respekt? Sólo cestování se může zdát náročné, nicméně pokud se dobře připravíte, jistě vás čeká zcela nezapomenutelný zážitek. Jak zvládnout první sólo cestu?
Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.
Zajímá vás, co právě teď vaše dítě v děloze dělá? To se podle jeho stáří dá snadno zjistit. Kdy začíná vnímat hlasy i sladkosti, na kterých si pochutnáte? A jaký měsíc je pro něj velmi zásadní, protože poprvé otevře oči?
V našem aktuálním článku se zaměřujeme na problematiku překonávání emocionálních výzev v průběhu ledna, často označovaného za nejdepresivnější měsíc v roce. Přinášíme deset odborně podložených tipů, jak proaktivně zvládnout toto období, zahrnující strategie podporující duševní pohodu a vhodné metody copingového chování. Náš článek vychází z psychologických a sociálních aspektů, poskytujících čtenářům nástroje ke zlepšení svého emocionálního stavu v průběhu této často náročné fáze roku.
Pravý deštivý a sychravý podzim se pomalu začíná hlásit o slovo, a tak není divu, že v tomto zrádném počasí více stonáme my i naše děti. S nižšími venkovními teplotami a nedostatkem sluníčka se navíc zvyšuje riziko nachlazení, chřipky a v dnešní době bohužel i dalších virových onemocnění. Právě v tomto období je tedy více, než kdykoliv jindy v roce důležité myslet na posílení imunity, která hraje zásadní roli v naší přirozené obranyschopnosti a odolnosti proti bacilům. Efektivním způsobem, jak můžeme posílit imunitu sobě i svým blízkým, je za pomoci pěti přírodních pomocníků. Jaké to jsou?

Výběr článků

O v pořadí pátém koučinku Nely s Marcelou se dočtete níže.
Sleduji ho přes skleničku vína. Podívá se mým směrem, usměje se. Ten jeho úsměv, odzbrojující úsměv. Cítím, jak se mi celým tělem rozlévá horko. Vykouzlím na své tváři úsměv. Evidentně to vzal jako pozvání, protože teď míří ke mně.
V dnešním světě, který se neustále mění a vyvíjí, se mění i role rodičů a způsoby, jakými vychovávají své potomky. Článek "Moderní rodičovství a výchova dětí" se zaměřuje na aktuální trendy a přístupy v oblasti péče o děti. Od respektování individuality a podporování kreativity po využívání moderních technologií – objevte, jak se rodičovství adaptuje na nové výzvy a jak můžete vytvořit harmonický vztah s vašimi dětmi v dnešním rychle se měnícím světě.

Nepřehlédněte

Říká se: "jaká matka, taká Katka!" Každý z nás má ve své DNA gen, který ovlivňuje naše vztahy a je jedno jestli přátelské, pracovní nebo vztahové. Jestli vaši předci se často hádali a byli si nevěrní, je velká pravděpodobnost, že to čeká i vás.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek