Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Manuál pro budoucí maminky. Vývoj nenarozeného miminka měsíc po měsíci. Zajímá vás, jaké dělá v bříšku pokroky?

Zajímá vás, co právě teď vaše dítě v děloze dělá? To se podle jeho stáří dá snadno zjistit. Kdy začíná vnímat hlasy i sladkosti, na kterých si pochutnáte? A jaký měsíc je pro něj velmi zásadní, protože poprvé otevře oči?

13. 08. 2018

13. 08. 2018

Trvá přibližně 40 týdnů, než se z jediného oplozeného vajíčka vyvine dokonalá lidská bytost o hmotnosti zhruba 3,5 kilogramu. Jakými změnami vaše miminko v děloze prochází? Podívejte se na jednotlivá období a fáze jeho růstu!

10 dní. Vajíčko se mění v embryo

Droboučká bytost velikosti konfety se všemi silami přidržuje dělohy a dělí své buňky na tři různé zárodečné listy. Z těch se časem vytvoří orgány, kůže, nervový systém, kosti, svaly a zažívací systém.

3 týdny. Začíná tvorba srdce

Srdce zatím představuje jedna trubice vytvořená ze dvou krevních cév – a skutečně bije. Za jeden týden se hmotnost embrya zvětší v průměru 10 000 krát. Svých forem nabývají také plíce.

5 týdnů. Mění se vzhled

V této fázi má embryo tvar fazole o velikosti asi 2 cm. Hlavička je výraznější, rýsuje se obličej a tvarují se základy pro oči a uši. Rovněž se začíná tvořit mozek a mícha. Od ukončeného 6. týdne těhotenství by měla být při ultrazvukovém vyšetření zřetelná srdeční akce zárodku. Koncem 8. týdne už připomíná malého človíčka.

3 měsíce. Práce na posledních úpravách

Ve třech měsících už nový nájemník v děloze měří 10 cm a váží přibližně 45 gramů. Vyvíjí se svaly a zpevňují kosti. Mozek a reflexy se pomalu sehrávají. Zakládají se také budoucí zoubky, vlasy a nehty. Od této chvíle hovoříme o plodu. Když má dítě náladu, při plavání ve vaku naplněném vodou zkouší různé pohyby – vy je však zatím stále nemůžete cítit.

4 měsíce. Vše už šlape jako hodinky

A zase jsme o kus dál. Orgány začínají plnit své funkce, vyrážejí první vlásky a upevňují se chrupavky. Hlavička miminka je vzhledem ke zbytku těla mírně disproporční, pod hladkou kůží jsou patrné krevné cévy. Vyrůstá také jemné chmýří, které se nazývá lungo. Jeho stopy jsou někdy znatelné ještě při porodu.

K TÉMATU  Vypouklé břicho a diastáza: Trápení mnoha žen i mužů

5 měsíců. Cítíte první pohyby

Kolem 20. týdne těhotenství většina žen už jasně registruje, jak se děťátko hýbe. Maličké dokáže vnímat vaše ruce, které ho přes bříško hladí. Hmat je vlastně vůbec prvním smyslem, jenž v lůně objevuje. V tomto období dosahuje poloviny své velikosti, kterou bude mít při porodu. Kvůli časté škytavce také trénuje svůj hrudníček na pohyby při dýchání.

6 měsíců. Kdopak nás to poslouchá

Mozek dítěte pracuje velmi rychlým tempem a jeho smysly se zdokonalují. Sluch reaguje na hluky a hlasy z okolí – zejména ten váš, který k němu proniká přes děložní stěnu. Většinu času potomek podřimuje v poloze, kdy má ruce složeny křížem na prsou a kolínka přitažená k bříšku. Jeho obličej nabývá novorozeneckého vzhledu.

7 měsíců. Důležitý okamžik pro oči

Teď se odehrávají velké změny – miminko totiž otevírá oči! Může tak konečně, byť nejasně, rozpoznávat tmavé tvary a světýlka, která se mu zdají být červená kvůli děložní tkáni. Protože už hodně povyrostlo, začíná mít na plavání méně prostoru, takže je konec s gymnastikou a krkolomnými pohyby. Rozvíjí se nervový systém.

8 měsíců. Malý milovník sladkého

Pokud mlsáte sladkosti, dítě polyká rychleji, protože jídlo s cukrem mu také chutná. V této chvíli je schopné rozeznat chuť vašich pokrmů. Jeho tukem naplněná kůže se vyhlazuje a získává růžovou barvu. Nejdůležitější orgány dosahují plného vývoje.

9 měsíců. Mamko, tady mě máš

Velkou část svého chmýří miminko ztrácí. Teď plně využívá veškerý čas a možnosti, aby nabralo síly, takže denně přibírá zhruba 20 až 30 gramů. Od 38. týdne těhotenství už je plně připraveno na nadcházející porodní dobrodružství a okamžik, kdy se poprvé podívá na svět.

Který moment těhotenství byl zásadní právě pro vás? Napište nám o tom!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jíst zdravě a prospět svému zdraví - to je hlavní úkol mnohých z nás. Dnes si stále více lidí uvědomuje fakt, že zdraví máme jenom jedno a že ho můžeme podpořit (nebo také zcela zruinovat) tím, co jíme. Pokud do jídelníčku zařadíte pečivo či smažené pokrmy, budete se cítit unavení a zdraví začne skomírat.
Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
Představa, že v davu lidí zahlédneme člověka, do kterého se zamilujeme na první pohled je krásná a šílená zároveň. Lásku na první pohled známe především z romantických filmů, jenže jak to s ní ve skutečnosti je? Opravdu se jedná o lásku na první pohled, nebo jen o přitažlivost, kterou snadno zaměníme s hlubokým citem? Pojďme se tomuto vzácnému jevu podívat na kloub.
Tchynin jazyk je oblíbenou pokojovou rostlinou hlavně z důvodu nenáročnosti a jednoduchého pěstování. Podívejte se blíže na tuto rostlinu, která vašemu interiéru dodá styl i mnoho dalších pozitivních superlativ.
Přejí si vaše děti pod stromeček chlupatého mazlíčka? Než to definitivně zavrhnete, vezměte v potaz, že "psí terapie" může příznivě ovlivnit jejich zdraví, konkrétně případné alergie i obezitu dětí. Jak je to možné?
Středa přeje odpočinku. Co všechno ještě dnes slibují hvězdy? Napsala pro vás astroložka Naďa Šmídová.
Teepee je splněný sen malých špuntů i odrostlejších dětí. Proč si jej pořídit a jakou variantu zvládnete i doma? Těšte se na ty nejlepší tipy na teepee!
Kdysi se říkalo – jedno za každého z rodičů a jedno navíc státu. V posledních desetiletích se dlouho držel trend dvou dětí v rodině. Dnes jsou rodiny i často pouze s jedním dítětem. Rodíme děti pro sebe nebo pro společnost?
Vánoční svátky má snad každý rád! Vždyť se během nich jenom odpočívá, sledují se pohádky neustále jdoucí v televizi, také se pořád jí a rozdávají se dárky. Navíc jsou Vánoce dny, během kterých trávíme svůj čas s rodinou a všemi, na kterých nám záleží. Nebo přinejmenším doufáme, že máte o svátcích přesně takovou pohodu.
Šikana, zejména u dětí, vyžaduje okamžitý zásah. Pokud se vaše dítě najednou rozhodne, že už nechce chodit do školy nebo že chce ukončit kroužek, měla by proběhnout diskuse. Posaďte se se svým dítětem a zeptejte se ho, co se v jeho životě děje. Mějte soucit, porozumění a péči ve svých slovech a tónu hlasu, aby se vaše dítě mohlo otevřít vám.
Když se pleťové póry ucpou nečistotami a přebytečným kožním mazem, začnou se černé tečky objevovat rychleji než houby po dešti. Co na ně platí? Zapomeňte na drahou kosmetiku, pár účinných zbraní máte doma! A ke všemu jsou za hubičku…
Od března, kdy princezna Kate oznámila svou diagnózu rakoviny, veřejnost netrpělivě očekává její návrat. Podle důvěryhodných zdrojů však princezna zůstane mimo oči veřejnosti nejméně do konce letošního roku, což vyvolává zklamání mezi jejími příznivci. Tisíce lidí budou muset čekat na jakýkoliv náznak zlepšení jejího zdravotního stavu.

Výběr článků

Jako by tu bydlel čaroděj Gargamel. V polském městě Zakopane najdete chaty, které připomínají příbytky z pohádek. Původní návrh stavby měl na svědomí architekt Sebastian Piton. V okolí poté vznikly další stavby, vycházející z jeho nápadu. Všechny návštěvníky lákají k focení!
Tenhle neobvyklý dům v přírodě je snem snad každého malého kluka. Pokud zůstanete sami na pustém ostrově, už víte, jak se tam zařídit, než dorazí pomoc. Ze své smůly uděláte prázdninový pobyt v ráji.
Slýcháme, že dodržování pravidelného pitného režimu je důležité hlavně v létě. Ale to je omyl, pitný režim by se měl dodržovat i teď na podzim a místo sladkých čajů bychom měli sáhnout spíše bylinných anebo – a to je ještě lepší po čisté vodě.

Nepřehlédněte

Střevní potíže na cestách představují jeden z největších strašáků a též jeden z nejčastějších zdravotních problémů provázených cestování a dovolenou. Základem je prostá prevence a uvědomění si nástrah před vycestováním. Chceme-li co nejvíce snížit riziko zdravotních problémů, je nutné na to myslet již určitou dobou před cestou a celou dovolenou.
Jaká zvířátka máme doma nejčastěji? Jsou to samozřejmě kočky a psi. Každý jedinec má jinou povahu, vždycky je ale milujeme. Tihle domácí mazlíčci mají jedno společné - když si hrají, stojí to za to a často nás překvapí něčím novým, čemu se rádi zasmějeme. Podívejte se na video!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek