Škůdce, který umí brambory potrápit
Každý pěstitel brambor by měl být před mandelinkami na pozoru. I když se na první pohled mohou zdát brambory zdravé, přesto je takové drobné mandelinky mohou sužovat. Stačí nahlédnout pod lístky a hned se uvidí, jestli mandelinky okupují či neokupují pěstovanou zeleninu. A pak si budete jen pokládat otázku, jak se mandelinek zbavit.
Sice mandelinky nejsou nebezpečným škůdcem, ale je nutné s nimi ihned zatočit. Mandelinky se totiž velice rychle rozmnožují, a to vajíčky, z nichž se po nějaké době vylíhnou v dospělce. Když je mandelinek celá kupa, můžou spást i celé pole brambor. A vaše prvotní snaha o krásnou bramborovou úrodu by byla rázem zmařena.
S mandelinkami lze bojovat chemickou i přírodní cestou
I když nejsou mandelinky nebezpečnými škůdci, mohou nám zcela zničit veškerou naši úrodu. Je proto velice důležité pustit se s mandelinkami do boje. A to lze buď přírodní cestou, nebo se na to můžete vrhnout chemicky. Většina lidí však volí přírodní cestu, která začíná už u samotného sázení brambor.
Vůbec prvním krokem k úspěšnému pěstování brambor bez mandelinek je výběr místa, na kterém v předešlém roce brambory vysázeny nebyly. Je totiž známo, že mandelinky přezimují v půdě čili jinými slovy číhají na brambory, které hned po vyklouznutí z půdy začínají devastovat.
Mnohým pěstitelům se vyplatilo mezi brambory vysázet i řadu bylinek. Mandelinky totiž bytostně nesnáší měsíček lékařský, který vám posléze může sloužit při zánětech tlustého střeva nebo při menstruačních bolestech, které dokáže zmírnit. Nebo je vhodné vysázet mezi brambory šalvěj zklidňující nervy či řebříček, jenž umí mandelinky spolehlivě odpudit.
Přírodní metody, jak se zbavit mandelinek
Nabízí se také možnost nasadit na mandelinky přirozeného škůdce. Tímto škůdcem je slunéčko sedmitečné, které miluje vajíčka mandelinek. Doslova si na nich pochutnává. Slunéčka sedmitečná však nemusíte chytat a pokládat na listy brambor, ale stačí, abyste mezi brambory vysadili zmiňovaný měsíček lékařský nebo řebříček, který nesnáší mandelinky, za to milují slunéčka sedmitečná.
Na mandelinky bramborové platí také slaná voda. Stačí, když si připravíte slaný roztok, kterým budete napadené rostliny stříkat. Při výrobě slaného roztoku však dbejte na to, aby se ve vodě nenacházelo až příliš vysoké množství soli. Příliš mnoho soli vede ke spálení listů brambor.
Co vám může kromě slunéček sedmitečných a slaného roztoku pomoct, je taktéž kukuřičná mouka, respektive škrob. Stačí, když listy tímto posypete a poté trochu navlhčíte. Pro mandelinku je kukuřičná mouka toxická. Po styku se škrobem nebo zmiňovaným druhem mouky se mandelinka nafoukne a poté umře.
Vůbec nejúčinnější přírodní metodou, jak bojovat s mandelinkami, které bohužel nenapadají jenom brambory, je popel z břízy (respektive jakýkoli popel). Z popelu a vody si připravte roztok, který, poprášíte listy časně z rána, jelikož ještě z rána jsou na listech zachyceny kapky rosy.
Toto opakujte dvakrát, třikrát do týdne, po odkvetení pak jednou měsíčně (to postačí). I když se to může jevit jako časově náročné, je to metoda, díky které se nebudete muset s mandelinkami potýkat vůbec.
Proti mandelinkám se pěstitelům brambor osvědčila také mýdlová voda, dále kávová sedlina nebo kopr, jehož semínka se pohází mezi brambory. Jakou přírodní metodu vyzkoušíte jako první?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Tohle skvělé hnojivo vám přinese nečekanou úrodu okurek!
Česnek už nikdy nebudete muset kupovat. Pěstujte si doma vlastní