Sobota , 23. 11. 2024

Klement

3 recepty na limonády, které vás přenesou na tropický ostrov

Léto je v plném proudu a častuje nás nevyzpytatelným počasím. Vyzrajte na něj s limonádami plnými ovoce. Horké dny si žádají osvěžení a během těch deštivých zase potřebujete vitaminy, abyste předešli nachlazením. Přinášíme proto tipy na limonády z exotického ovoce, které zahrnují jak osvědčené klasiky, tak netradiční kombinace. Nejenomže vám budou chutnat, ale zároveň vás – alespoň pomyslně – přenesou tropického ráje.

Populární kombinace mango–kokos

Mango pochází z jihovýchodní Asie a současný název mu dali v 16. století Portugalci. Obliba tohoto ovoce v Česku v posledních letech stoupá a dnes si nápoj s příchutí manga můžete dopřát v mnoha gastronomických provozech. Mangovou limonádu si ale snadno připravíte i doma. Vybrali jsme recepturu, v níž se snoubí s kokosem pro ještě exotičtější chuť.

Na přípravu potřebujete:

  • 120 ml mangového pyré
  • 500 ml kokosové vody
  • 6 lžiček cukru
  • šťáva z 1 citronu
  • 200 ml vody
  • čerstvé lístky máty

Ve džbánu smíchejte lístky máty s cukrem a přidejte vodu, aby se cukr rozpustil. Tuto směs pak nechte 15 minut odpočinout. Poté přidejte mangové pyré, kokosovou vodu a citronovou šťávu. Vše dobře promíchejte a dejte na 2 až 3 hodiny do lednice. Podávejte vychlazené.

drinky
Mango orange

Příjemně sladké dračí ovoce

Pitahaya červená neboli dračí ovoce má svůj původ v oblasti jižního Mexika a podél tichomořského pobřeží Guatemaly, Kostariky a Salvadoru. Dnes se ale pěstování rozšířilo také do Asie, Karibiku či Austrálie. Dračí ovoce je známé pro svoji jemnou a sladkou chuť připomínající kiwi.

Na přípravu potřebujete:

  • polovinu dračího ovoce
  • 100 g cukru
  • 850 ml vody
  • kůru ze 2 citronů
  • 250 ml citronové šťávy

V malém hrnci smíchejte cukr, zhruba 100 ml vody a citronovou kůru. Přiveďte k varu a poté na střední teplotě míchejte, dokud se cukr úplně nerozpustí. To zabere zhruba 3 až 5 minut. Nechte vychladnout a poté vzniklý sirup sceďte, abyste odstranili kůru. Sirup následně smíchejte ve džbánu s 500 ml vody a citronovou šťávou. Nakrájejte dračí ovoce a spolu s 250 ml vody rozmixujte v mixéru. Obě směsi následně spojte a promíchejte. Podávejte ve sklenici na limonádu naplněné ledem.

drinky
Dragon Fruit

Vitamíny nabité yuzu

Byť si yuzu mnozí spojí s Japonskem, původně se tento citrus pěstoval ve střední Číně a v oblasti Tibetu. Do země vycházejícího slunce se rozšířil až během éry dynastie Tchang, která vládla v Číně od 7. do začátku 10. století. Citrusy yuzu jsou oblíbené nejen pro svou specifickou chuť, ale také díky vysokému obsahu vitaminu C a antioxidantů.

K TÉMATU  Ta nejlepší domácí jahodová zmrzlina, kterou ochutnáte

Na přípravu potřebujete:

  • 60 ml šťávy z yuzu
  • 60 ml citronové šťávy
  • 250 g cukru krystal
  • 250 ml vody
  • 500 ml perlivé vody

Nejprve si připravte cukrový sirup. V malém hrnci přiveďte k varu 250 g cukru a 250 ml vody. Míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Poté stáhněte z plotny a nechte vychladnout. Následně smíchejte ve džbánu 120 ml tohoto sirupu se šťávou z yuzu, citronovou šťávou a perlivou vodu. Před podáváním naplňte sklenice ledem.

Drinky
Mint Lemonade
Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
Nic nevykouzlí v obývacím pokoji lepší atmosféru než krby a krbová kamna. Planoucí oheň je nejen přírodním zdrojem tepla, ale působí i jako balzám na duši. Když se venku ochlazuje a za okny padne tma, zářivé plamínky se postarají o pocit pohodlí a útulnosti. Prohlédněte si krásné krby a krbová kamna a možná dostanete chuť si zatopit dřevem.
Určitě jste i v zimě potkávaly spoustu lidí v teniskách. Již několik let je to módní obuv pro všechny příležitosti. A právě přicházející teplé období nám dovolí více využít přednosti této pohodlné obuvi.
Už se vám někdy do uší dostala voda? Měli jste škytavku nebo vás nesnesitelně bolela hlava? Určitě ano. Naše babičky si s těmito věcmi vždy dokázaly hravě poradit. Naučme se to jako ony!
Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.
Suchý šampon je typ vlasového přípravku, který omezuje mastnotu a nečistoty ve vlasech. Na rozdíl od mokrých šamponů a kondicionérů lze suchý šampon nanášet na vlasy, když jsou suché – a právě odtud získal svůj název. Suchý šampon není nutné z vlasů vymývat a obvykle se nanáší na temeno hlavy a další oblasti, kde se může viditelně hromadit olej a lesk.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Survivor 2023 se po více než 70 dnech blíží do finále. Než se tak stane, pojďme si připomenout, komu se těsně před nosem zavřely dveře.
Postel ukrytá v knihovně nebo sedačka, která se sama přestaví na palandu. Chytré a praktické řešení prostoru doma nabízí originální nábytek budoucnosti. Tyto nápady ale nepůsobí jen jako snaha o získání prostoru za každou cenu. Mnohá řešení jsou vysoce praktická z důvodu účelnosti, jako zasouvací botník pod schody do patra.
Nezapomínejte, že víkend je hlavně o odpočinku! Co vám přinesou volné dny napoví horoskop, který připravila astroložka Naďa Šmídová.
Způsobů uchovávání potravin a úrody je několik – vedle klasického zmrazování v mrazáku můžete také své plodiny zavařit a vychutnat si tak jejich skvělou chuť i několik měsíců poté. Vyzkoušejte tyto snadné tipy a zavařujte v pohodlí domova.
To, že je snídaně základ, už jste slyšela mockrát. Jenže jakou si dát, abyste se konečně zbavila toho břicha či celkově zhubla? Víme a prozradíme!

Výběr článků

Herec Libor Zavislan zemřel ve věku 67 let. S divadlem spjatý Zavislan působil na scéně několik dekád a zanechal výraznou stopu v české divadelní scéně.
Karel Šíp, známý český moderátor a hudebník, oslavuje 79. narozeniny. Jeho životní příběh je plný osobních i profesních výzev, které formovaly jeho kariéru i osobní život.

Nepřehlédněte

Pro někoho může jít o kraj nehostinný, neboť si ho často spojujeme zejména s těžbou uhlí. Ve skutečnosti jde ale o nádherný kus krajiny s bohatou historií a přírodními scenériemi, které rozhodně stojí za to navštívit. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších míst, které byste si při návštěvě severních Čech neměli nechat ujít.
V prvním květnovém koučinku se Nela otevřela své koučce Marcele na maximum. Napsala pro vás, jak sezení vnímala, co si díky němu uvědomila a jaké má vlivem koučinku Emočních rovnic výsledky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek