Rozumíte si u jídla? Může to být dobrý začátek
Je zajímavé, že první schůzky se často odehrávají v kavárně nebo restauraci. Jídlo totiž může objevit první odlišnosti v povahách a návycích, včetně těch stravovacích. Asi nebude pro milovnici masa nejvhodnějším partnerem vegetarián. Můžete se sice naučit vařit, co mu chutná. Ale ruku na srdce – je vaše láska tak silná, že ochotně přejdete na jeho stravu a nebudete potají ujídat párky? Nebo snesete, když bude partner kritizovat, co máte na talíři?
Většina lidí si svůj vztah k jídlu a s tím spojené návyky utváří již během dětství a přenáší si je do dospělosti. Někdo je zvyklý jíst takřka ve stoje, někdo u televize a jiné rodiny se scházejí u společného stolu. Sice můžete s partnerem hledat kompromisy, ale pokud se jedná o diametrální rozdíly, většinou vám partnerství neusnadní. Na druhou stranu, i když partner ocení, že jste skvělá kuchařka, nemusí váš vztah vyjít. Je to jako koření. Prostě jedna z ingrediencí, která může váš partnerský vztah podstatně ovlivnit.
Pozor na věčné diety
Mnoho žen má sklony si jídlo hlídat a často se trápit dietami. Nebo neustále zkouší různé alternativní způsoby stravování. Tu proteiny, tu hladovka, tu dieta podle některé módní ikony. Jenže tohle většina mužů nemá ráda. Určitě si mnozí také uvědomí, že jim narostlo bříško a chtějí s tím něco dělat. Ale většinou jde o jednorázový proces a ne o dietní šílení po dobu mnoha let. I to může partnera po čase “otrávit”. Ruku na srdce, pokud chcete být zdravá, nemůžete tak jíst věčně. Pohyb je nutný, ale lpět na štíhlosti a neustále trápit tělo hladovkami nebo náročným cvičením může vést k mnoha zdravotním nedostatkům a problémům. Takže – všeho s mírou.
Neznamená to, že si nesmíte dát “guláš se šesti”. Ale také nemusíte celé dny jíst jen salát. Kompromisem může být lehké jídlo, splňující zásady zdravého stravování. Ale především, pokud se rozhodnete zhubnout, nemluvte o tom při každém jídle. Muže to otravuje a dobrá nálada se rázem vytratí. Prostě si upravte jídelníček nebo velikost porcí a nekomentujte to. Když se zeptá, řekněte, že na to prostě máte chuť nebo že vám taková porce stačí.
Jídlo ovlivňuje lidskou psychiku
Tím, co jíte, prospíváte nejen svému tělesnému zdraví, ale také vaší psychice. Potraviny totiž ovlivňují tvorbu hormonů. A to je důležité pro mezilidské vztahy. Například tzv. hormon štěstí – serotonin – vytváří dobrou náladu a zabraňuje depresím. Takže bude prospěšné do jídla vaší rodiny zařadit potraviny bohaté na vitamín B, vápník, tryptofan, který přispívá k vytváření hormonů melatonin a serotonin, a nenasycené mastné kyseliny, které podporují uvolňování serotoninu. K takovým potravinám patří například rýže natural, kuřecí a krůtí maso, vajíčka, luštěniny, listový salát, hrášek, mléčné výrobky, ořechy, čokoláda, banány, sezamová semínka či mořské ryby a plody.