Úterý , 13. 05. 2025

Pankrác

Konkubíny a jejich osudy: Jaký byl život v čínském harému?

Každý čínský panovník si byl vždy vědom toho, že musí na svět přivést dědice trůnu. A měl to také dobře pojištěné. Kromě oficiální manželky měl ještě císař další „podřadné“ manželky a své konkubíny.
konkubíny
Konkubíny měly v celoživotním popisu práce být krásné a poslušné.

26. 04. 2022

Konkubíny byly dívky pečlivě vybírané, musely splňovat přísná kritéria a jejich úkolem pak po celý život bylo jen vypadat dobře a popřípadě být po ruce císaři.

Na milostné hrátky i na plození dědice. Císařovna sice mohla být jen jedna, ale pokud zrovna ona nemohla na svět přivést dědice trůnu, mohly se o to postarat další ženy. Osud konkubín ale nebyl příliš přívětivý, a takový život přinášel i řadu zklamání.

Hierarchie císařova harému

V průběhu staletí s tím, jak po sobě vládly jednotlivé dynastie, se měnila i konkrétní podoba císařova harému. Součástí nebyly jen samotné konkubíny, ženy okolo císaře se zjednodušeně dělily do tří skupin. Nejvyšší postavení měla samozřejmě manželka císaře, ona byla oficiální císařovnou, a po matce císaře měla z žen to největší slovo.

Pak tu byly ale ještě ženy, které stály v tomto žebříčku pod císařovnou a nazývaly se manželkami císaře. Těchto žen bylo několik, počty druhých manželek a konkubín se měnily právě podle toho, jaká dynastie vládla a jak to měla nastavené. Konkubín bylo samozřejmě nejvíce, a i když přijímací řízení na konkubíny bylo náročné, mnoho z nich nikdy nemělo šanci do císařova lože ulehnout.

Tisíce vždy připravených dívek

Nějaká pravidla pro počet konkubín existovala, ale i ta byla časem změněná. Původně platilo, že si císař vybíral devět konkubín, které se považovaly za vysoce postavené. Pak bylo dalších sedmadvacet žen pod nimi, něco jako střední vrstva mezi konkubínami, a nakonec mohl mít císař dalších jednaosmdesát žen, které už byly konkubínami s tím nejnižším postavením.

Ty opravdu jen vyčkávaly, zda i na ně dojde řada a setkají se s císařem v jeho loži. Když však začala vládnout dynastie Chan, počet konkubín v císařově harému se nijak nelimitoval. V tu dobu pak na jednom místě žilo až dvacet tisíc dívek, které čekaly na svou příležitost.

K TÉMATU  Od oslav jara k lidovým tradicím: Historie a současnost pálení čarodějnic

Kritéria pro výběrové řízení

Stát se konkubínou, to byl vážně úspěch. V Zakázaném městě se pak každé tři roky konalo něco jako výběrové řízení na konkubíny. Všechny dívky musely mít čtrnáct až šestnáct let, musely být samozřejmě krásné, mít dobrý původ. Hodnotila se ale i cnost, chování, fyzická kondice nebo charakter dívky. Tahle pravidla si nastavila dynastie Ming, a tento systém se pak využíval pro výběr konkubín i nadále.

Konkubíny musely být disciplinované a naučit se tiše čekat a poslouchat. Žily všechny pod jednou střechou a nesměly nikdy opustit Zakázané město. Poroučely jim, a staraly se o ně, významnější konkubíny a jejich denní náplní byla hlavně péče o sebe. Musely totiž zůstat stále krásné a atraktivní, kdyby si je náhodou císař vybral.

Císařovy ženy nesměly mít vrásky nebo nedokonalou pleť. Na tohle musely opravdu pečlivě dbát. Život to byl jednotvárný a těžký, přesto to byla pro řadu dívek ta nejvyšší čest. I když se třeba nikdy císařovy přízně nedočkaly.

Nikdy za brány Zakázaného města

Zakázané město bylo uzavřené – a přijaté konkubíny se již nikdy za jeho brány nedostaly, nesměly. Co kdyby náhodou jedna z nich otěhotněla s někým jiným než s císařem? To se nemohlo dopustit. A tak i muži, kteří v Zakázaném městě sloužili, museli být vykastrovaní. Eunuchové se jako jediní z mužů mohli ke konkubínám přiblížit.

Čína
Konkubíny nikdy nesměly opustit hranice Zakázaného města.

Dobrovolně kastraci ale podstupoval jen málokdo. Sloužící tak byli prakticky z větší části nějací provinilci, kteří své místo dostali jako trest. Jelikož tu ale pro eunuchy byla i jistá šance, že stoupnou ve společenském žebříčku a dostanou se k politice, když si je některé z manželek či vyšších konkubín oblíbí, našli se i tací muži, kteří se nechali vykastrovat a zaměstnat dobrovolně.

K TÉMATU  Nela v koučinku: Jak to celé začalo

Někdy konkubíny jen celý život čekaly a vypadaly skvěle. Takový život by ale asi dnešní žena vést nechtěla.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Začínáme s akvaristikou. Proč byste si měla pořídit rybičky i vy?

Olivový olej je medicína. Dopřejte si ho každé ráno nalačno

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V každé domácnosti se vyskytuje alespoň jedna studená chodba, kterou musíte minimálně jednou či dvakrát denně projít. Ať už je to tím, že bydlíte v domě nebo si potrpíte na dlaždičky a další studené povrchy, chladné místnosti se mohou stát minulostí. Stačí si pořídit praktické koberce a užívat si pohodlí při každém kroku.
Narodilo se vám miminko v zimě? A víte, kolik vrstev mu oblékat, aby mu nebylo příliš zima nebo naopak vedro? A kdy s ním můžete ven? Odpovíme vám na sedm nejdůležitějších otázek.
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.
Život není pokaždé procházka růžovým sadem a občas nastávají situace, do kterých se nikdo z nás nehrne. Hádka nebo nepříjemné životní situace, do kterých se dostaneme se sourozenci, pak obzvláště bolí.
Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.
V čínském zvěrokruhu přichází rok 2025 ve znamení dřevěného hada. Tento rok slibuje být obdobím hluboké introspekce, strategického myšlení a osobní transformace. Co to znamená pro vás a jak můžete využít tuto jedinečnou energii k vlastnímu prospěchu?
Nejste si jistá, zda vás partner pouze nevodí za nos? Jak poznat, že jde o lháře jako mrakodrap? Díky našim vyšetřovacím způsobům se dozvíte, zda jde o lháře, nebo jen o vaši domněnku.
V zahradě nám přináší radost, uklidňuje a nabíjí pozitivní energií. Zahradní jezírko vytváří příjemnou atmosféru a jeho realizace není nic těžkého. Můžete vytvořit klasický rybníček s kameny a okrasnými rostlinami, případně do něj umístit nenáročné kapry Koi. Zahradní jezírko může být ale i designově čisté a s pravidelným tvarem, jak si můžete prohlédnout v naší galerii. Které se nakonec stane srdcem vaší zahrádky?
Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.
Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.
Podzim je tady a s ním přichází chladnější dny, barevná příroda a tajemné svátky jako Dušičky a Halloween. Dny se zkracují, příroda se mění, a my cítíme pomalé uklidnění tohoto magického období

Výběr článků

Home office je pro mnoho lidí splněným snem. Vždyť doma vás nikdo nekontroluje, šéf vám nedýchá na záda, nemusíte řešit kolegy a mnohdy můžete mít své vlastní pracovní tempo. Úskalím ale může být to, že domácí prostředí tak trošku svádí k prokrastinaci, ne vždy se do pracovního tempa člověk dostane tak rychle, jako ráno po příchodu na pracoviště. Co je ještě horší, mnohdy zapomeneme i pravidelně jíst, chybí nám pohyb a pak nekontrolovatelně přibíráme na váze. Jak tomu předejít?
„Já nemusím, já už ho vidím.” Víc asi nemusíme napovídat, protože snad každý ví, odkud tahle věta řečená jemným dětských hláskem pochází. Ano, z úžasné vánoční reklamy na Kofolu, která se od svého vzniku každé Vánoce objevuje na televizních obrazovkách. Od té doby už ale uběhla řada let. Co dnes tehdy tříletá holčička vlastně dělá?
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!

Nepřehlédněte

Mnoho z nás pěstuje pokojové květiny ve svých bytech. A mnoho z těchto bytů má balkon (i když největším luxusem pro pěstitele je slunná lodžie, kterou lze proměnit v rozkvetlou zahradu). Nicméně pěstování květin na balkoně (tzv. balkónovek) se poněkud liší od běžného pěstování květin uvnitř bytů a domů. V čem konkrétně a jak se o balkónovky starat se dočtete v článku.
Zajíždíte prsty do vlasů a cítíte, jak jsou suché? Štve vás to? V létě byste jim měla věnovat mnohem vyšší pozornost, než kdy jindy. Časté koupání, mytí, slunce, mořská sůl ani chlorovaná voda jim totiž moc nesvědčí. Mnohem rychleji se vysušují a lámou. Jak se o ně starat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek