Koupíte ji v obchodě i na internetu, s mnoha příchutěmi, s cukrem i bez cukru. Někdo na ni nedá dopustit, pro jiné jde o nejodpornější nápoj, který kdy ochutnali. Ale co by člověk pro zdraví neudělal, že? Na co je ta kombucha vlastně dobrá?
Žaludeční potíže nejsou výjimkou
Téměř nikdo vám ale neřekne, že kombucha vám může způsobit nepříjemné a někdy i dost závažné potíže. U některých konzumentů se totiž sem tam objevuje alergická reakce, ale také nevolnost, zánět svalů, překyselení žaludku a dokonce i jaterní problémy.
Je však důležité upozornit na to, že u kupované kombuchy, kterou vyrábějí ověřené značky, se vám nic z toho stát nemůže. Samozřejmě je také nutné ji správně skladovat, ale podstatnější je, že zdravotní potíže nejčastěji nastávají po výrobě domácí kombuchy.
Doma se může fermentovaný nápoj snadno kontaminovat nežádoucími organismy. Často totiž lidé používají nesprávnou nádobu na její pěstování.
Obsahuje alkohol
Při fermentaci tohoto nápoje také vzniká alkohol a kyselina octová, glukonová a rovněž i mléčná. Výsledná kombucha pak obsahuje 0,7 – 1,3 % alkoholu. Zároveň ale najdete na českém trhu i kombuchu připravovanou speciálním fermentačním procesem, která žádný alkohol neobsahuje.
Delší fermentace rovná se více cukru
Možná jste nevěděla ani to, že když se do nálevu přidá více cukru a kombucha se bude fermentovat déle, vznikne mnohem silnější nápoj, obsahuje mnohem více alkoholu a je také perlivější.
Kofein je její běžnou součástí
Stejně tak kombucha obsahuje menší množství kofeinu. Jste-li na kofein alergická, neměla byste ji vůbec pít. Případně se také nedoporučuje pít ji na večer, kdy vám alkohol narušuje hluboký spánek. Přes den ale funguje podobně jako například klasický energetický nápoj. Dodá vám sílu, zbystří mysl. Zkrátka vás nakopne.
Není to žádná houba
Mnozí lidé si rovněž myslí, že kombucha je houba. A to rozhodně není. Sice svou rosolovitou konzistencí trochu houbu nebo sliz připomíná, ale je to jen živá kolonie bakterií a kvasinek, která drží pohromadě pomocí celulózy. Svým vzhledem se proto spíše než houbě podobá lišejníku.
Dáte si kombuchový koktejl?
Výrobci přicházejí stále s novými typy kombuchy. Proto už dnes můžete v mnoha barech a restauracích narazit na nápoj kombinující například prosecco s kombuchou či koktejly obsahující tento fermentovaný čaj. Komu klasická kombucha nechutná, je tohle ideální varianta, jak si ji dopřát.
Můžete po ní přibrat
Žádné maximální nebo minimální denní množství zkonzumované kombuchy, aby fungovala, neexistuje. Pokud jste ji ale ještě nikdy nezkoušeli, raději pijte zpočátku jen jednu lahvičku či plechovku denně, tedy maximálně zhruba 350 ml. Když se kombuchou „předávkujete“ a vaše tělo na ni není zvyklé, může se stát, že budete mít krátkodobé problémy se zažíváním.
Navíc po kombuše, která obsahuje velké množství cukru, můžete i přibrat. Nicméně kvasinky by měly veškerý dodaný cukr sníst. Právě z něj žijí. Určitě byste ji však neměli užívat jako náhradu sladkých limonád. Přistupujte k ní jako k doplňku stravy nebo léku.
Je nebezpečná pro těhotné ženy?
Nealkoholickou kombuchu mohou pít i těhotné ženy. Ovšem pouze v menších dávkách (kvůli obsahu kofeinu). Možná ale stojí za zvážení, zdali nezkonzultovat její užívání s ošetřujícím lékařem. Můžete si tím ušetřit spoustu starostí.
Pomáhá proti kocovině
Pomáhá i na kocovinu. Skutečně. Potvrzuje to jedna z mnoha ruských legend pocházející z oblasti Kargasok. Její obyvatelé se totiž vždy těšili velmi dobrému zdraví a nikdo dlouho nevěděl proč. Pak se ovšem přišlo na to, že každý den užívali zkvašený čaj.
Ke všemu lidem pomáhal vyrovnat se i se skutečně velkou kocovinou. Ostatně kombucha má svou tradici také v Číně, kde se údajně pila už před dvěma tisíci lety. V Japonsku si ji zase pochvalují od pátého století.
Ochrání před rakovinou
Nové výzkumy také potvrdily, že je kombucha dobrým nástrojem v boji proti některým formám rakoviny a kardiovaskulárním onemocněním. Obsahuje totiž polyfenoly neboli silné antioxidanty, které v našem těle bojují proti volným radikálům a zároveň mají schopnost obnovovat poškozené buňky. Zároveň obsahuje i flavonoidy, které rovněž účinně bojují s rakovinou.
Kombucha je bezpochyby zdravá a našemu tělu prospěšná, jen se to s ní nesmí přehánět. A než si nějakou kombuchu koupíte, zkontrolujte si, kolik alkoholu a kofeinu obsahuje.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT