Středa , 16. 07. 2025

Jindřich

Kokedama, živá mechová kráska do každého interiéru

Hodí se do každého bytu i domu, její pěstování je nenáročné a zvládnou ho i začínající pěstitelé. Ale víte vůbec, co kokedama je a jak se vyrábí?
kokedama
Kokedama v doslovném překladu znamená „mechová koule”.

17. 01. 2023

Co to je?

Kokedama je mechová koule, respektive je to rostlina v kulatém balu zeminy, jež je obalena mechem. Je to taková odnož bonsají. Historie kokedam sahá až do japonského Heianského období, tedy někam do 7. století našeho letopočtu.

Jak se kokedama vyrábí?

Kokedamu je možné vyrobit z prakticky každé menší rostliny. Čím větší rostlinu vyberete, tím bude kokedama větší. Na druhou stranu ale existují rostliny, které se k výrobě kokedam hodí více než jiné. Nejvhodnější je vyrábět kokedamy z rostlin vlhkomilných. Protože když budete udržovat substrát neustále vlhký, pak bude kokedama lépe držet pohromadě a bude mít pořád tvar koule. Nemusíte se tak bát toho, že se vám rozpadne. Když ale zvolíte substrát pro suchomilné rostliny, bude tedy obsahovat víc písku a kameniva a dříve nebo později se vám kokedama rozpadne. Vlhkomilné rostliny naopak potřebují substrát jílovitý.

Které rostliny jsou ale ty vlhkomilnější? Tak například:

  • sleziník nebo ledviník (kapradiny)
  • asparágus
  • syngonium
  • lopatkovec
  • maranta
  • africké fialky (nejsou úplně vhodné pro začátečníky, protože potřebují specifickou péči)
  • břečťan

Začněte výběrem substrátu

Teoreticky můžete použít běžný substrát pro pokojové rostliny. Ten seženete samozřejmě na internetu a také v zahradnictvích a hobby marketech. Jakmile budete mít substrát doma, zabalíte ho do mechu a převážete provázkem, třeba jutovým. Takto máte kokedamu připravenou na výsadbu.

Pokud si ale chcete vyrobit pravou kokedamu, pořiďte si japonský černý jíl neboli ketotsuchi, případně zvolte rašelinu. Jestli zvolíte rašelinu, zaměřte se na to, aby neměla kyselé, ale neutrální pH a obsahovala více živin než klasické rašeliny. Na druhou stranu ale rašelina nezadržuje příliš vody, a když tedy zvolíte hodně vlhkomilnou rostlinu, v rašelině se jí dlouho dařit nebude.

K TÉMATU  Jak bojovat se škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu
kokedama
K výrobě kokedamy je nejlepší japonský černý jíl.

Jak jsme si tedy řekli, ideální je japonský černý jíl. K němu se dále přimíchává rašeliník, který na sebe váže vodu, zeolit, který zase váže živiny, dále pemza nebo perlit, jenž okysličuje kořeny a substrát odlehčuje.

TIP: Teprve s kokedamami začínáte? Pak si vyberte japonský černý jíl, rašelinu s neutrálním pH či kompost, substrát pro pokojovky, pemzu a zeolit. Vše smíchejte v poměru 5:2:2:1:1. Až budete mít substrát namíchaný, pořádně z něj vymačkejte vodu.

Na řadu přicházejí rostliny

Už jste si vybrali i vhodnou rostlinu či rovnou několik rostlin? Nechte je před zasazením do substrátu lehce přeschnout. Tak z nich pak snadněji odstraníte původní zeminu. Když byste zeminu odstraňovali z mokrých kořenů, můžete je nenávratně poničit. Má-li rostlina nějaké kořeny poškozené nebo nahnilé, je nutné je odstranit. Vždy však s kořínky zacházejte velice jemně, neboť jsou citlivé. Kořeny následně zabalte do vlhkého rašeliníku. Tak vám vznikne malá kulička. Že vám rašeliník nedrží? Pomozte si nití nebo jiným provázkem.

A jak dál?

Nyní kuličku obalte vlhkým substrátem, ovšem pouze vlhkým, nikoliv přemokřeným. Takto už můžete nechat kokedamu být nebo ji obalte například bavlnou, konopným provázkem nebo mechem.

Mech nesmí být příliš vysoký, sestřihněte ho maximálně do třech centimetrů. Než ale mech použijete, měli byste ho namočit, rozprostřít a nechat pár dní odležet. Tak z něj dostanete všechen hmyz. Anebo mech vyperte v ledové vodě a opatrně vymačkejte. Nikdy nepoužívejte mech, na němž objevíte plíseň nebo houby. Mech taktéž připevněte provázkem nebo drátkem.

Nyní máte kokedamu hotovou, protože jde ale o dekoraci závěsnou, musíte k ní ještě připevnit závěsný provázek. Ten ke kouli uvažte na dvou protilehlých bodech v horní části, z níž rostlina vyrůstá.

K TÉMATU  Vůně bylin na vaší zahradě: Jak pěstovat majoránku?
kokedamy
Kokedamy nejvíc vyniknou zavěšené.

Jak se o kokedamu starat?

Kokedama potřebuje pravidelně zavlažovat. Jednou týdně ji proto sundejte ze závěsu a postavte ji do misky s vodou. Během pár minut do sebe rostlina nasaje vodu. Pak nechte kokedamu odstát na suchém místě, alespoň půl hodiny. A nakonec ji zase zavěste.

Je zapotřebí ji i pravidelně hnojit. K tomuto účelu nejlépe poslouží hnojivové tyčinky, které do substrátu zapíchnete shora. Nebo použijte roztok hnojiva v zálivkové vodě. Tento způsob hnojení je lepší v tom, že hnojivo se po smísení s vodou neodpaří a později můžete tekutinu jen lehce doředit dle toho, kolik vody se odpařilo. Takový roztok lze používat k hnojení kokedam opakovaně.

kokedama
Kokedamu můžete umístit i do misky nebo na talířek. I tak vypadá skvěle.

Kam s kokedamou?

Kokedamy však nemusíte jen zavěšovat, můžete je postavit i na talířek nebo misku. Pokud se ale přece jen rozhodnete ji zavěsit, vybírejte místa vlhká a světlá, případně i méně teplá v závislosti na tom, jakou rostlinu jste si k výrobě kokedamy vybrali. Nikdy je ale nezavěšujte na přímé slunce, do průvanu nebo do blízkosti topení či klimatizace. Rovněž se vyhýbejte místnostem, kde je dusno nebo kde se často tvoří pára, takže do koupelny ani kuchyně kokedamy nepatří.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vypadá správná péče o pokojovky v zimě?

Praktické a designové doplňky do koupelny, které budete chtít mít doma

Zdroje článku:
www.kokedamy.cz, www.ceskestavby.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Bojujete s přebytečnými kily? Už nevíte, co máte udělat, abyste se jich stoprocentně zbavili? Je načase vsadit veškerá esa v rukávu na hubnoucí potraviny, respektive na potraviny, po kterých se hubne.
Make-up a líčení dokáží zázraky, o tom už jsme se přesvědčily několikrát. Tahle proměna ale sebere "modelce" několik let a dokonale změní její vzhled!
Tahle kočka si užívá víkendový relax a v klidu sleduje video s ptáky na chytrém zařízení. Rušit se od lenošení ale rozhodně nenechá a svůj oblíbený tablet jen tak nepustí.
Mnoho z nás pěstuje pokojové květiny ve svých bytech. A mnoho z těchto bytů má balkon (i když největším luxusem pro pěstitele je slunná lodžie, kterou lze proměnit v rozkvetlou zahradu). Nicméně pěstování květin na balkoně (tzv. balkónovek) se poněkud liší od běžného pěstování květin uvnitř bytů a domů. V čem konkrétně a jak se o balkónovky starat se dočtete v článku.
Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
Strie představují typ jizev, které se objevují v případě rychlého natažení nebo zmenšení kůže. Pokožce dodávají pružnost dva proteiny – kolagen a elastin. Díky náhlým změnám se tyto proteiny roztrhnou a kůže ztrácí elasticitu. Její hlubší vrstva zůstane odhalená a objevují se malé jizvičky. Strie se nejvíce objevují v těch místech, kde se ukládá tuk – oblasti břicha, hrudníku, hýždí, boků. Ničím neobvyklým nejsou strie vyskytující se na stehnech, rukách nebo zádech.
Správné sezení na záchodě je stejně důležité, jako například sezení u pracovního stolu s počítačem. I když je vyprazdňování naprosto přirozený jev, většina z nás ho provádí špatně. Představíme vám ty největší chyby, kterých se na toaletě při vykonávání potřeby dopouští každý z nás. O jaké se jedná?
Milovala cestování, svého manžela Ronyho, a přála si založit rodinu. Byla usměvavou a laskavou ženou, která si užívala život až do doby, kdy jí byla diagnostikována rakovina. Ano, to je Vlaďka, která bohužel svůj boj s nemocí nakonec prohrála.
Vybouchl vám na poslední chvíli parťák na dovolenou a vám nezbývá nic jiného, než se vydat na sólo trip? Nebo takovou cestu už několik týdnů plánujete, ale máte z toho respekt? Sólo cestování se může zdát náročné, nicméně pokud se dobře připravíte, jistě vás čeká zcela nezapomenutelný zážitek. Jak zvládnout první sólo cestu?
Všichni víme, že současná doba není zrovna dvakrát příhodná. Všechno kolem nás zdražuje, najednou zaplatíme víc nejen na jídle, ale i na energiích či pohonných hmotách, ale výplata zůstává stejná. Doba utrácení tak pomalu mizí v nedohlednu a nám nezbývá nic jiného, než si prostě utáhnout opasky. Na čem se dá alespoň trochu ušetřit? Mrkněte na pár tipů.
Kim Cattrall není jen herečka, kterou znáte jako Samantu Jones. Je symbolem ženskosti, která si nepotřebuje nic dokazovat. V kampani Pillow Talk od Charlotte Tilbury září bez přehánění – ale s dostatečně hlasitým poselstvím. V jejím světě je růžová barvou odvahy, vůně spouští emoce a stárnutí není problém, ale výsada. A právě proto ji svět pořád miluje. 2/2

Výběr článků

Ve věku 75 let zemřel v pondělí 21. dubna psychiatr Cyril Höschl, zakladatel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) a výrazná osobnost české medicíny. O úmrtí informoval v úterý mluvčí NÚDZ Jan Červenka.
Snad každá žena má své problémové partie, na kterých se ukazuje drobná pomerančová kůže nebo větší celulitida. Boj proti celulitidě není snadný, avšak ne nemožný. Proto můžete vyzkoušet tyto účinné tipy, které vás pomerančové kůže snadno zbaví nebo zmírní její další růst. Vyzkoušejte následující triky a mějte svou pokožku pod kontrolou.
Středa přeje odpočinku. Co všechno ještě dnes slibují hvězdy? Napsala pro vás astroložka Naďa Šmídová.

Nepřehlédněte

Taky se někdy cítíte ve svém vztahu jako ve vězení? A kdo vlastně řekl, že je nutné žít ve svazku jednoho muže a jedné ženy?
Listopad přináší změny a jasné signály pro všechna znamení. Co vás čeká v práci, lásce a zdraví? Přečtěte si, na co si dát pozor a kde se vám bude dařit!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek