Už jste někdy slyšeli termín koitofobie? Nejspíš ne a pro mnoho lidí bude tento pojem jednou velkou neznámou. Většina z nás si zřejmě neumí představit, že by si měla dobrovolně odpírat sex, natož z něho mít fobii. Lidé, kteří trpí koitofobií, si zase neumí představit, že by se mu měli oddávat dobrovolně, natož si ho užívat.
Jsou to dvě strany mince, dva různé světy, které pro sebe nenachází pochopení. Věc, která někomu přijde naprosto normální, se jinému zcela příčí.
Co je to koitofobie?
Pojem koitofobie lze popsat jako abnormální a přetrvávající strach ze sexuálního styku. Lidé trpící koitofobií zažívají nepřiměřenou úzkost , protože jsou přesvědčeni o tom, že při pohlavním styku nějakým způsobem selhávají. Strach ze sexu nebo sexuální intimity se také nazývá „genofobie“ či „erotofobie“. Je to už víc než pouhá nechuť nebo odpor.
Je to dokonce stav, který může způsobit intenzivní strach nebo paniku při pokusu o sexuální intimitu. U některých lidí může tyto pocity vyvolat i pouhé pomyšlení na milování.
Jak se projevuje?
Ještě před chvílí jste možná ani nevěděli, že nějaká fobie ze sexu vůbec existuje, natož abyste věděli, jak se projevuje. Koitofobie zahrnuje výraznější reakci, než že se vám prostě něco nelíbí nebo se něčeho bojíte. Strach ze sexu zahrnuje silný strach nebo úzkost. Způsobuje fyzické a psychické reakce, které obvykle narušují normální fungování.
Mezi typické příznaky patří:
- okamžitý pocit strachu, úzkosti a paniky
- vyhýbání se situaci, která vyvolává reakci strachu
- pochopení, že strach je extrémní, ale zároveň neschopnost jej minimalizovat
- nevolnost, závratě, potíže s dýcháním, bušení srdce nebo pocení
Ke koitofobii se mohou pojit další fobie
Existují další fobie související s genofobií, které se mohou objevit současně. Pokud jedinec trpí vícero fobiemi naráz, může u něho docházet k o dost silnějším reakcím a příznakům. Koitofobie se bohužel velmi často objevuje také s:
- heterofobií čili strachem z opačného pohlaví
- gymnofobií neboli strachem z nahoty
- nosofobií čili strachem z onemocnění nebo přenosu virů
- haphefobií neboli strachem z doteku
- tokofobií čili strachem z těhotenství
Osoba může mít také obecný strach nebo úzkost z toho, že bude emocionálně blízko s jinou osobou.
Proč fobie z milování vzniká?
To se bohužel dost přesně neví. Není vždy jasné, co způsobuje fobie, dokonce ani specifické fobie. U každého to může být něco jiného. Zatímco u někoho je důvod viditelný, u jiného se často musí pátrat po příčině, která strach ze sexu vyvolává.
Pokud existuje konkrétní zdroj, je důležité ho nejprve léčit. Různé příčiny koitofobie mohou zahrnovat fyzické nebo emocionální problémy.
Znásilnění a zneužívání
Sexuální zneužívání může způsobit posttraumatickou stresovou poruchu neboli PTSD. Tato zkušenost může ovlivnit způsob, jakým vnímáte intimitu nebo sex. Může také ovlivnit sexuální funkce. I když ne u každého, kdo zažil zneužívání nebo znásilnění, se rozvine PTSD nebo strach ze sexu či intimity, tyto věci mohou být součástí strachu.
Strach z podání nízkého sexuálního výkonu
Někteří lidé jsou nervózní z toho, zda jsou v posteli „dobří“. To může způsobit intenzivní psychické nepohodlí, což je vede k tomu, že se ze strachu ze zesměšnění nebo špatného výkonu úplně vyhýbají sexuální intimitě.
Vaginismus
Vaginismus je stav, kdy se svaly pochvy nedobrovolně sevřou při pokusu o vaginální průnik. To může způsobit bolest nebo dokonce znemožnit pohlavní styk. Vaginismus však může překážet také při zavádění tamponu. Není divu, že taková silná a konzistentní bolest dovede člověka ke strachu ze sexuální intimity.
Tělesný stud a dysmorfie
Stydět se za své tělo může negativně ovlivnit sexuální uspokojení a způsobit úzkost. Někteří jedinci s těžkým tělesným studem nebo dysmorfií, což je stav, kdy na své tělo pohlížíte jako na vadné, ačkoli pro jiné lidi vypadá normálně, se mohou sexuální intimitě vyhýbat nebo se jí úplně obávat kvůli nedostatku potěšení a intenzivního studu, který jim přináší.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT