Středa , 02. 04. 2025

Erika

Klíšťata, komáři, ovádi: Láká je teplo, pot i alkohol

S létem, tím horkým, slunečným obdobím plným koupání a drinků, vyvstává pro lidi nové nebezpečí. Stávají se kořistí a potravou hned trojice nebezpečných nepřátel. Řeč je o hmyzu, konkrétně o klíšťatech, komárech a ovádech. Jejich teritorium v létě je opravdu obrovské a ať se snažíte jakkoliv, dříve nebo později na ně určitě narazíte. Nejúčinnější ochranu představují repelenty, v noci pak například moskytiéra.
klíšťata
Léto nám kazí obtížný hmyz. Podle čeho si vybírají cíl?

20. 07. 2023

20. 07. 2023

Ač je únik zhola nemožný, někteří lidé je lákají více než jiní. Kdo a proč přitahuje klíšťata, komáry a lidově řečeno hovada.

Klíšťata – nenápadní lovci

Dospělí jedinci klíšťat jsou velmi trpěliví lovci. Nejčastěji číhají v trávě a o hladu vydrží klidně rok. Jakmile se jim ale naskytne příležitost, přichytí se na procházejícího člověka nebo zvíře a přisají se. Pít krev mohou klidně týden nebo dva, pokud nejsou odhaleni. Ačkoliv jejich kousnutí není nijak bolestivé, důsledky, které má, mohou být velmi nepříjemné. Klíšťata nejsou ohledně svých cílů příliš vybíravá, nicméně studiemi bylo zjištěno, že roli při přisátí může hrát:

  • krevní skupina – vyšší procento klíšťat, konkrétně 36 %, si vybralo jedince s krevní skupinou A než ty s krevní skupinou B (jen 15 %)
  • vydechovaný CO2 – klíšťata lákají větší cíle, které vydechují více oxidu uhličitého
  • vyšší teplota – teplo, které vyzařuje tělo je pro klíšťata jako terč
  • pot – a nejen ten, ale také další tělesné pachy mohou klíšťatům vonět

Klíšťata se drží především na vlhkých místech, ráda mají také vysokou trávu. Při procházení takovým terénem se proto snažte mít kůži co nejvíce zakrytou, snížíte riziko, že se na vás přichytí.

Komáři – bzučící predátoři

Samice komára, když dospěje a chce klást vajíčka, potřebuje pro tento krok dostatek určitých látek a minerálů, které nachází právě v krvi. Lidí, savců, ale i žab nebo třeba hadů. Během této své „zkoušky dospělosti“ proto potřebuje najít potravu odpovídající jejím potřebám a přijmout jí dostatečné množství. Aby se zorientovala, kdo jí něco takového může nabídnout, řídí se hned několika faktory, které do určité míry ovlivňují to, zda si vybere zrovna vás, nebo ne. Jde například o:

  • tělesný pach – pot i „běžný lidský odér“ může samičku spolehlivě nasměrovat
  • krevní skupinu – komár si pravděpodobněji vybere osobu s krevní skupinou 0 než tu, které koluje v žilách A nebo ještě spíše skupina AB
  • vyšší tělesná teplota – více se zahřívají těhotné ženy nebo jedinci s nadváhou či třeba sportovci
  • množství vydechovaného CO2 – když si mohou komáři vybrat, napijí se raději z člověka než z mopslíka
  • alkohol – osoby, které požily alkohol, jsou pro komáry voňavější, mohou za to cukry
  • tmavé barvy oblečení – komáři při malém proudění vzduchu příliš nelétají a drží se u země, díky tmavému oblečení pro ně z této pozice budete nápadnější
K TÉMATU  Víte, co dělat při bodnutí hmyzem? Proč je lepší štípance neškrábat a jak se účinně postavit svědění

Nicméně tyto faktory znamenají pouze zvýšení pravděpodobnosti, že vás komár štípne spíše než někoho jiného. Pokud je k dispozici pouze jeden člověk, komáři se nebudou rozhodovat a svou šanci využijí tak jako tak.

Ovádi – nebojácná hovada

Stejně jako v případě komárů, i samičky ovádů potřebují pro své rozmnožování zásobu specifické potravy. A tu nacházejí v krvi. Sají ji především od savců, v případě nouze ale mohou bodnout i ptáka nebo obojživelníka. Ovádí bodnutí je mnohonásobně bolestivější než komáří, neboť tento hmyz nemá zapotřebí snažit se bodnout oběť nenápadně. Uvádí se, že když už si vybere cíl, nepřestane, dokud neuspěje, ať se ho snaží odehnat nebo ne. Ovádi či lidově „hovada“ nejsou příliš vybíravá, takže je zkrátka láká:

klíště
Klíšťata patří mezi ty nejobávanější.
  • vše, co vyzařuje teplo – ovádi se řídí infračerveným zářením
  • kulovitý tvar – jistým způsobem mu připomínají tvar těla hospodářských zvířat (hlavně jejich břicha)
  • jednotná barva – podle vědců ovády méně láká například zebra se svými pruhy, nicméně tato skutečnost člověku není nijak k užitku, neboť jakmile je kůže jednobarevná, ať už světlá nebo tmavá, ovádům se zkrátka zamlouvá

Ovádi se zdržují především v blízkosti vody a vlhkých míst. Je to dáno jejich vývojovým cyklem, kdy larvy se v tomto prostředí pohybují a loví.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Našli jste přisáté klíště? Jak ho správně odstranit a co vám může hrozit?

Osvědčené triky našich babiček: Voda v uších, komáří bodnutí i škytavka

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jestliže pracujete doma stále, máte již nastavená pravidla, jak home office zvládat. Ale možná s home office začínáte, třeba právě díky povinné karanténě.
Je spousta úžasných přípravků, které nám během pár vteřin pomohou zdokonalit naše vlasy. Jenže... Pokud jste majitelkou bohémských vlnek nebo roztomilých kudrlinek, pak víte, jaký je to s nimi občas kříž, aby vypadaly opravdu zdravě. Oproti jiným vlasům totiž mají větší tendenci k lámaní, třepivosti a suchosti. Naštěstí jsou ale k mání různé přípravky pro podporu vln, z nichž některé jsme za vás otestovali.
Podzim. Chvíli krásně barevný, ale po opadání listí šedý a ponurý. Období dešťů, mlhy, nevlídného počasí a špatné nálady. Ať chceme nebo nechceme, počasí na nás působí více, než si myslíme. Záleží ale na tom, jak se k tomuto faktu postavíme a čím si toto období zpříjemníme. Někdo se rád zabalí do deky a lehne si ke krbu s knížkou, jiní jdou pouštět draka anebo (pravděpodobně spíše ženy) vyrazí na nákupy. Jak jste na tom vy?
I malé dítko dokáže zařídit pořádné trapasy. Přesvědčte se sama!
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
Hubnutí s sebou nese řadu mýtů. Lidé, kteří se cvičením a zdravým životním stylem zabývají, je posléze snaží mýtit. Stále se totiž mezi námi nachází jedinci, kteří jim urputně věří. Pojďme si zmínit ty nejčastější mýty o hubnutí, které nám spíše stěžují cestu za vysněnou figurou.
Samozřejmě že ji zvládnete. Cesta do Santiaga de Compostela má mnoho podob. Můžete si zvolit dlouhou a strastiplnou cestu, nebo raději půjdete kratší úseky a hezky pěkně po upravených cestičkách. Všechno se počítá. Každý krok se počítá.
Geneviève Grad, francouzská herečka a nezapomenutelná dcera četníka ze Saint-Tropez, zemřela ve věku 80 let po dlouhém boji s rakovinou. Široké veřejnosti se vryla do paměti jako Nicole Cruchot v prvních třech dílech slavné série s Louisem de Funèsem. Svou kariéru začínala jako baletka, aby se později stala ikonou francouzské kinematografie 60. let.
Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.
Přemýšlíte, co dělat během volného odpoledne, kdy je venku nevlídno a v televizi nejde nic, co by vás dvakrát bavilo? Je načase si sednout nad oblíbenou knížkou a s čajem v ruce se pořádně začíst do děje.
Navštívit jednou za čas kadeřníka? Proč ne, ale radikální zkrácení a nový účes vás doslova promění v jinou osobu. Podívejte se kadeřníkovi přímo pod nůžky.

Výběr článků

Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.

Nepřehlédněte

Letní péče o vlasy je nevyhnutelná, pokud toužíte po zdravé kštici. Letní počasí může vlasy poškodit víc, než zima a mráz. Ostré slunce, slaná nebo chlorovaná voda jsou nebezpečím pro vlasy i pokožku hlavy. Vlasy se vyšisují a hodně vysuší. Roztřepí se konečky, ztratí lesk a mohly by působit matně a neupraveně. Péče o vlasy je ve vedrech náročnější a abyste měly svou hřívu pěknou i v létě, dodržte několik zásad.
Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek