Poradíme vám nyní tipy, co dělat, abychom si všichni udrželi zdravý psychický stav a ze sociální izolace se nezbláznili.
Duševní zdraví
Sociální kontakt je pro duševní zdraví důležité stejně, jako prostředí ve kterém žijeme. Bohužel jsme momentálně omezeni, a tak jsme zavření v našich domovech se stále stejnými tvářemi (rodina, spolubydlící) nebo se sebou samými. Tohle vše může samozřejmě vyvolat příznaky úzkostí i další problémy s našim duševním zdravím, jako jsou například deprese. Co můžeme udělat, abychom se udrželi duševně vyrovnaní?
Uklidněte mysl
Pusťme si relaxační hudbu se zvuky šumění moře, zapalme si aromatickou svíčku, uvařme si s partnerem něco dobrého k jídlu nebo si například zahrajme deskovou hru se svými ratolestmi. To vše dokonale poslouží k upevnění vztahů, nebo si jen sedněme a pusťme si nějaký hezký film. Cílem je, aby si naše mysl odpočinula od stresů, které nás aktuálně obklopují a upustili jsme tak páru. Takže zkrátka vypněte.
Fyzické činnosti pro lepší psychický stav
Rutinní domácí cvičení
Kromě cvičení na zklidnění mysli, bychom měli myslet také na své tělo. Díky karanténě nemáme tolik možností, abychom se věnovali pravidelně nějakému sportu, jako tomu bylo předtím. Důležité ale je, abychom si i tak udělali nějakou cvičební rutinu, kterou budeme pravidelně dodržovat. Výborně k tomu poslouží například platforma YouTube, kde najdeme nejrůznější styly cvičení od lekcí jógy až po zvedání činek a dřepování.
S pohybem také velmi pomáhají výzvy (Challenge) na sociálních sítích, které nás vyzývají k různým úkonům, při nichž se musíme snažit překonat své přátele. Zůstat motivovaný je rozhodně obtížné, ale najít si k tomu parťáka, který do toho půjde s námi a s nímž se budeme motivovat vzájemně velmi pomáhá. Takže řekněme příteli, matce a nebo kamarádce a pojďme do toho společně!
Dodržujte prevenci
Snažme se mít i v době karantény na paměti, že je velmi důležité, jak se stravujeme. Pijme hodně vody a snažme se vyhýbat konzumaci alkoholu. K snídani si dělejme ovocné smoothies, abychom tělu dodali potřebné vitamíny a živiny. Jezme hodně zeleniny a snažme se odlehčit svoji stravu. Také nezapomínejme na hygienu a pořádně si myjme ruce. Díky dodržování těchto věcí se naše imunita posílí a bakterie a viry budou mít menší šanci.
Komunitní péče
Zůstaňme v kontaktu s ostatními
Telefonní hovory, sms, FaceTime a Nintendo Switch. Spojení s přáteli skrze sociální sítě či mobilní telefon nám pomůže zůstat produktivní po celý den a zůstat motivovaní. Také nám to dá něco, na co se můžeme těšit.
Pomáhejme ostatním
Během karantény také velmi pomáhá se snažit držet dál od sociálních sítí kvůli neustálé záplavě zpráv, které mohou mít negativní vliv na naši psychickou pohodu. Pokud i přes to sítě navštěvujeme, sdílejme s přáteli pozitivní citáty, sdílejme návody na šití roušek či domácí výrobu dezinfekcí. Všechny tyto věci mohou velmi pomoci lidem, kteří trpí úzkostmi z této situace. Zúčastněme se například 30 denní pozitivní výzvy. Cílem je šířit pozitivismus mezi lidmi.
Osobní radosti
Rutina péče o sebe
Rutinní péče o sebe spočívá v tom, že si najdeme každý den něco, co nám přináší radost a čím začneme svůj den. Například, že si každé ráno uvaříme dobrou kávou. Udělejme si čas a napišme si seznam úkolů, na které nám kupříkladu běžně nezbývá čas, podívejme se na svůj denní rozvrh a nebo si zkrátka jen užívejme nějaký zábavný seriál při popíjení oblíbeného nápoje.
Po tomto rituálu se snažme soustředit na svou práci, jelikož mnozí z nás pracují kvůli karanténě z domova. Udělejme si během práce přestávku a jděme se nadýchat čerstvého vzduchu na verandu či balkón, napijme se sklenky vody, abychom se hydratovali, protáhněme zatuhlé svaly, anebo zavolejme někomu z rodiny.
Večer se pak zastavme a odpočiňme si na pohovce při našem oblíbeném filmu. Popřemýšlejme o celém dni. Vykonejme svou rutinní péči o pleť, dejme si masku, udělejme si peeling a relaxujme. Také si zapalme svíčku s příjemnou vůní. Vůně je něco, co nám pomůže uklidnit naší mysl a navodit pohodovou atmosféru a psychický stav. Vyzkoušejme například levanduli a nebo meduňku. Tyto dvě byliny mají přímo blahodárné účinky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jste doma a už nevíte, co dělat. Čas na koníčky! Které aktivity zavést či ,,oprášit”?