Nedáme na to, co chce okolí a jedno dítě je naše rozhodnutí
Mnoho párů se rozhodne pouze pro jedno dítě. Často jsou to ty, kde si žena dlouho budovala kariéru a dítě počala později. Nebo prostě neměla to štěstí, aby potkala včas toho pravého. Další možností je, že se brzy po narození jednoho dítěte rozvedla a další partner již nepřišel. Je samozřejmé, že pokud se první dítě narodí ženě, která se blíží čtyřicítce, další dítě již pár většinou neplánuje. Jak čas běží, fyzické síly ubývají a vstávat několik let před padesátkou k miminku je mnohem náročnější, než ve třiceti k více dětem.
Čím více dětí máte, tím větší je šance na spokojené stáří
Jeden chytrý citát říká, že dítě máte jen půjčené, a když vyroste, musíte ho nechat jít žít si svůj život. Psycholožka Alice Vondrová k tomu dodává: „Když rodiče splní svou roli, z dítěte vychovají dospělého a samostatného člověka. To by měl být cíl každého rodiče. I ze sobeckých důvodů. Protože jednou přijde čas, kdy se role otočí a oni budou ve stáří potřebovat oporu a pomoc svých dospělých dětí. A té by se rozhodně od rozmazlených a nesamostatných nezralců nedočkali.“
Malá porodnost. Kdo za to může?
Celkové demografické údaje udávají pokles porodnosti, a to nejen ve vyspělých zemích Evropy, Asie nebo Severní Ameriky. V České republice jsou stále nejčastější rodiny se dvěma dětmi. Přesto narůstá počet bezdětných žen či párů. V různých zemích se snaží podpořit porodnost někdy až výstředními způsoby, nicméně trend posunu plození dětí do pozdějšího věku a méně dětí na jednu ženu se zatím nezastavil.
Mnohonásobní rodiče jsou pro společnost divní
Ještě v období před zhruba sto lety nebyly výjimkou rodiny s šesti a více dětmi. Dnes, pokud rodina má více než tři děti, často pociťuje z okolí údiv nebo nepochopení. Někteří lidé to vnímají tak, že matka není dostatečně inteligentní a „stačí“ jí mít děti. Že se nezaměřuje na svou kariéru. Nebo za tím lidé hledají náboženské důvody či možnost nároku na vyšší sociální dávky.
Není to ale pravda. Většina rodičů z mnohodětných manželství, pokud pomineme rodičovskou dovolenou, chodí do zaměstnání. Ženy si často nenechají vzít svou profesi či kariéru. A ne každé takové manželství se opírá o náboženské vyznání. Možná by se vysocí manažeři divili, jak dobrou manažerskou školou je právě více dětí v rodině.
Vícečlenné rodiny drží více spolu
Přesto, že rodiče čtyř a více dětí při dotazování uvádějí, že organizace rodiny je velmi náročná, většina z nich by stejný počet dětí volila znovu. Považují za mnohem důležitější pro své děti mít více sourozenců, společně si hrát, trávit čas a také budovat rodinné rituály a navzájem si pomáhat. Děti se učí od rodičů a sourozenců, ale zároveň i rodiče se učí od vlastních dětí. Faktem také zůstává, že u větších rodin často přetrvává mnohem větší rodinná soudržnost do dalších generací.
Ještě pár statistik. Jak je to s porodností u nás?
Jestli vás zajímají statistiky, přinášíme data z Českého statistického úřadu. Ty popisují, že trend v počtu porodů prakticky kopíroval vývoj počtu narozených dětí. Mezi roky 2005 až 2008 počet porodů narostl ze 100 546 na 117 429. Pak přišel určitý pokles. Konkrétně na 106 921 v roce 2011: Pak se opět začala porodnost zvyšovat až na 109 519, kterých dosáhla v roce 2015.
Vícečetné porody stoupaly do roku 2015
Celkový podíl vícečetných porodů měl v rozmezí let 2005 až 2010 spíše rostoucí tendenci, když se zvýšil z 1,93 % na 2,14 %. Absolutní většinu z nich (přes 99 %) tvořily porody dvojčat, zbytek byly porody trojčat kromě jednoho případu paterčat z roku 2013. Ve srovnání s počátkem 90. let 20. století (zhruba 1% podíl vícečetných porodů) došlo k výraznému zvýšení zastoupení vícečetných porodů, které souvisí zejména s vyšším podílem porodů z umělého oplodnění a také s vyšším průměrným věkem ženy při narození dítěte. V posledních letech však dochází opět k podstatnému snižování podílu vícečetných porodů až na 1,49 % v roce 2015. Stojí za ním pravděpodobně částečně i legislativa. Ta totiž motivuje ženy k rozhodnutí, že si nechají přenést pouze jedno embryo při umělém oplodnění.
Co na to říkáte vy?