Sobota , 19. 07. 2025

Čeněk

Jarní detoxikace organismu: Jak na orgánovou očistu?

Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
detoxikace
Probuďte po zimě své tělo. (foto: 123RF)

24. 03. 2022

24. 03. 2022

O možnostech jarní detoxikace jste už určitě četli mnoho. Existuje spousta variant, jak tělo očistit od všeho, co by v něm být nemělo. Tentokrát se ale mrkneme na očistu organismu trochu z jiného pohledu, a to ve smyslu podpory důležitých orgánů s vylučovacími schopnostmi. Právě ty se totiž výrazně podílí na přirozené detoxikaci organismu a správné funkci metabolismu. Pokud tedy vhodnou cestou podpoříte jednotlivé orgány, naberou dostatek síly na to, aby z vašeho těla vyloučily přebytečný odpad a zajistily celému organismu tu správnou harmonii. A přesně o to v rámci jarní detoxikace jde. Jak tedy na to?

Obecná příručka se vždycky hodí

Opakování je matkou moudrosti. Ještě než probereme, jak s jednotlivými orgány pracovat, je vhodné si shrnout pravidla účinné detoxikace. V rámci očisty se určitě vyhýbejte škodlivým látkám (alkoholu, kouření a podobně). Stejně tak tučným, smaženým, sladkým a chemicky upraveným jídlům. Dodržujte i poctivý pitný režim. Samozřejmostí by měla být také pravidelná pohybová aktivita a dostatek spánku. Proč je tohle důležité si připomenout, je jednoduché.

U každého orgánu uvidíte seznam potravin či bylinek, které jsou pro jeho podporu opravdu významné. Spolu s nimi a zdravě vypadajícím jídelníčkem pak vytvoříte přirozeně detoxikační stravu bez nutnosti podpůrných přípravků či půstu. Neznamená to ale, že když během dne podpoříte svá játra třeba citrónovou šťávou, tak si večer můžete s klídečkem dopřát dvojku vína. Snažte se proto dodržovat obecný manuál jarní detoxikace, ke které přidejte ty správné potraviny či bylinky pro podporu konkrétních orgánů.

Játra

Játra jsou mocným orgánem, který úžasně čistí i filtruje krev a mění škodlivé chemikálie v látky, které tělo snadněji vyloučí. Kromě těch špatných látek metabolizuje pochopitelně i ty dobré. Aby játra ve své činnosti mohla pokračovat a pracovat na očistě organismu, je vhodné se zaměřit na detoxikaci jater s pomocí hořkých jídel či potravin. Ty podporují produkci vnitřních antioxidantů v těle, zejména glutathionu.

Součástí jaterní očisty by měly být:

Zelí, brokolice, česnek, řepa, saláty, zelená jablka, citronová šťáva, hořké bylinky (pampeliška, žlutý dok), olivový olej, čekanka, mořské řasy, kapusta, ostropestřec mariánský či kurkuma.

K TÉMATU  Jak na oteklé a bolavé nohy z dlouhého sezení

Ledviny

Úlohou obou ledvin je odstraňovat různé odpadní látky, které se tvoří v těle při zpracování potravin či práci svalů. Odstraňují také přebytečnou vodu, kterou přefiltrují do moči. Pro podporu jarní detoxikace je nutné vypít alespoň 2 litry vody denně. Vhodná je také konzumace zeleniny. Dále bylinek i čajů, které působí slabě diureticky, čímž podporují detoxikaci ledvin, aniž by jejich činnost vyvedly z rovnováhy. Zatímco některé potraviny ledviny spíše proplachují, další působí jako skvělé ledvinové tonikum, které vyplavuje přebytečné toxiny a zabraňuje hromadění bakterií.

detoxikace
Strava by v době jarní detoxikace měla být pestrá. (foto: 123RF)

Součástí ledvinové očisty by měly být:

Voda, petržel, koriandr, zelený čaj, kopřiva, vojtěška, brusinky, jalovcové bobule, zlatobýl, stračka révolistá, libeček, bříza, lichořeřišnice, šípek, jahodník, kopřiva, klikva a další.

Plíce

Plíce jsou orgánem, který je zodpovědný za filtrování oxidu uhličitého, výparů, plísní, alergenů i vzduchem přenášených toxinů. Dokáží se samy o sobě čistit za pomocí hlubokých nádechů a výdechů. Pro jejich správnou činnost je také důležitý zdravý spánek bez spánkové apnoe či nadměrného chrápání. Pro podporu funkce plic je vhodné dýchání slaného vzduchu (tak buď šup na pláž, nebo pro himalájskou solnou dýmku). Zatímco pro detoxikaci jsou nejlepší potraviny s pikantní/štiplavou chutí a kluzkou texturou. 

Součástí plicní očisty by měly být:

Černé semínko, hořčice, tuřín, ředkev, wasabi, kajenský pepř, hrozny, ananas, celer, mrkev, chlorella, oregano, lékořice, eukalyptus, máta a další.

Lymfa

Lymfatický systém úzce spolupracuje s krevním oběhem a spolu s ním odstraňuje z oběhu vedlejší produkty infekce, stejně tak bakterie, viry a další patogeny. Lymfatické uzliny se nacházejí v řetězcích po celém mozku i těle. Pokud zrovna odstraňují z těla infekci a toxiny, mohou být citlivé a oteklé.

Pro podporu lymfy je důležitý zejména pohyb, stimulovat jej však můžete i kardiovaskulárním cvičením, masáží prsou a pocením. Podle odborníků je pro dobrý pohyb lymfy vhodné pravidelně poklepávat na brzlík, který se nachází za hrudní kostí. Pro detoxikaci lymfy je ideální jemné masírování jemným kartáčkem nebo mořskou houbou, případně také krouživým čistěním pokožky od chodidel nahoru k srdci a od krku a konečků prstů až k srdci.

detoxikace
Co zvolíte? (foto: 123RF)

Součástí plicní očisty by měly být:

Zázvor, kurkuma, mandarinky, pomeranče, limetka, citron, grapefruit, mořské řasy, česnek, echinacea, kozinec blanitý, vodilka kanadská, měsíček lékařský, pampeliška, kopřiva, bříza a další.

K TÉMATU  Proč jsou okurky ideální potravinou pro hubnutí?

Tlusté střevo

Také tlusté střevo dokáže vyloučit odpadní látky, aniž by byly recirkulovány do krevního řečiště. A aby se tělo takových toxinů zbavilo, je zapotřebí se pravidelně vyprazdňovat. V tlustém střevě ale sídlí i ochranné bakterie, které tvoří ekosystém těla, takzvaný mikrobiom. Pro pravidelný a správný odchod stolice je vhodné zvýšení příjmu rozpustné i nerozpustné vlákniny, vody, probiotik, jedlého bentonitového jílu či jemných bylinných nebo solných laxativ.

Součástí plicní očisty by měly být:

Čočka, fazole, chia semínka, ovesné vločky, lakto-fermentované potraviny (jablečný ocet, kysané zelí, kimchi), kořenová zelenina (batáty, řepa, tuřín), cibule, česnek, jablka, psyllium, aloe vera, pampeliška a další. 

Kůže

V rámci jarní detoxikace se o ní mluví mnohem méně, než o jejích orgánových parťácích, nicméně i ona je pro správnou očistu těla naprosto důležitá. Její rolí je samozřejmě detoxikace ve formě vypocení škodlivin. I pokožka dokáže absorbovat odpad a poté jej uvolnit prostřednictvím slaného potu nebo teplotou.

Ačkoli odborníci neznají všechny odpadní látky, které se vstřebávají nebo uvolňují z kůže, jedno je jisté. Je to nás největší živý orgán, který vyměňuje kyslík a odpad. Pokožce velmi prospívá zejména cvičení, čištění pokožky, koupele s epsomskou solí i saunování. Také je podstatný pitný režim, protože hydratace je klíčem ke zdravému pocení. 

Součástí kožní očisty by měly být:

Borůvky, fialové zelí, řepa, vlašské ořechy, slunečnicová semínka a másla, ovesné vločky, kopřiva, výhonky zeleniny, římský kmín, koriandr, kurkuma, jablka, citrusové plody, meloun a okurka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Digitální detox: Vypněte se na pár hodin denně. Prospěje to vám i okolí

Romantické knihy pro teplé jarní večery

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nezáleží na tom, jestli plánujete velkou hostinu na Vánoce, narozeniny, výročí nebo pravidelně vaříte domácí jídla. Každý kuchař i kuchařka potřebují v kuchyni trochu pomoci. Některé spotřebiče nebo nádobí vám může ušetřit čas i práci. Podívejme se na pár předmětů, které by neměly chybět ve vaší kuchyni, jestli máte rádi domácí pokrmy.
Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých. Pochází z Thajska, Myanmaru, Malajsie a dalších jihoasijských zemí. Jaké má použití v holistickém léčení a wellness?
Herečka a moderátorka Alice Bendová je důkazem, že věk není překážkou a že pokud se člověk rozhodne změnit životní styl, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Po padesátce vypadá lépe než kdy dřív a její úbytek 13,5 kila je inspirací pro mnoho žen. Na své postavě neustále pracuje, ale bez drastických diet nebo nadměrné dřiny v posilovně. Jak se jí to podařilo? Sdílí svých pět klíčových pravidel, díky kterým se cítí lépe než kdy předtím. Pokud se jimi budete řídit i vy, můžete dosáhnout podobných výsledků!
Každý z nás se narodil v nějakém znamení. Jeho charakteristika ovlivňuje náš života naši osobnost. Znamení je celkem 12 a společně vytvářejí zvěrokruh. Jeho souhvězdí jsou rozmístěná na hvězdné obloze. Znamení zvěrokruhu pak určuje jeho poloha ke Slunci v daný datum a čas. Znamení se neshodují s měsíci. Každému znamení přináleží nějaké kameny. V jejich pozitivní účinky věřili lidé již v dávné době. Používali je nejen na ozdobu, ale také jako talismany. Některé kultury používaly kameny jako léčivé prostředky.
Fotografie šťastných rodin, honosných oslav a dokonale zabalených dárků, které začínají plnit sociální sítě, mají velký vliv na psychiku člověka. Ta prochází v období Vánoc zatěžkávací zkouškou. Většina z nás chce mít všechno dokonalé, mít neustále uklizeno, napečeno co nejdříve, ozdobený vánoční stromek jako z časopisu, ale... ne vždy je vše podle plánu. Zkuste se během Vánoc věnovat také sobě, vyzkoušejte různá meditační cvičení, která vaší psychice výrazně uleví a nenakládejte si toho na sebe tolik.
Sobota 21. června je letos oficiálním začátkem léta. Letní slunovrat přináší nejdelší den v roce a příležitost, jak si uvědomit, co vlastně od prázdninového období chceme. Máme pro vás tipy, jak si tenhle den užít stylově, žensky a s lehkostí.
Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
Tento týdenní horoskop přináší mnoho zajímavých změn. V pondělí nás čeká akční den plný nových nápadů, zatímco úterý a středa budou ideální pro plánování a praktická řešení. Čtvrtek může přinést pocit nejistoty, pátek se zaměří na rodinné otázky a víkend s novoluním nás povede k důležitým rozhodnutím a novým začátkům.
Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.

Výběr článků

Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
Shakespearovské slavnosti patří k létu v Praze stejně neodmyslitelně jako vůně lípy nebo západ slunce nad Hradčany. Letos se vrací ve velkém stylu – hned první večer 25. června otevře tragédie Othello s Robertem Miklušem v titulní roli. Po jeho boku debutuje na shakespearovské scéně Sara Sandeva jako Desdemona, zatímco roli Jaga si rozdělí dva charismatičtí herci – Jan Cina a Vojtěch Vodochodský. Tváře, které znáte z obrazovek, teď vstupují na jednu z nejikoničtějších letních scén. Co přinese nová sezóna slavností, které dokážou promlouvat k dnešnímu světu skrze texty staré stovky let?

Nepřehlédněte

Cesta k úspěšné kariéře může být složitá a plná výzev. Manažeři musejí být schopni rychle a efektivně implementovat své znalosti do pracovních procesů, rychle a správně rozhodovat a mít široký rozhled.
Už vás nebaví chodit do práce? Jste naštvaní pokaždé, když musíte ráno brzy vstávat a když v zimě jezdíte za tmy domů? Pak je na čase poohlédnout se po práci nové, možná takové, při které už nikam nebudete muset chodit. Pracovat se dá přece i z domova.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek