Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Našli jste přisáté klíště? Jak ho správně odstranit a co vám může hrozit?

Sezóna klíšťat je tu a mýtus, že klíšťata žijí pouze v lese, je už dávno překonán. S klíšťaty se můžete setkat i v městském parku nebo na vlastní zahrádce.

28. 06. 2020

28. 06. 2020

Klíšťata patří mezi přenašeče mnoha onemocnění, a proto je důležité vědět, jak přisáté klíště odstranit a jak snížit riziko přenosu infekce.

Jak správně odstranit klíště

Pokud patříte mezi ty, kteří přisáté klíště potírají olejem či mastí, děláte velkou chybu, protože klíště vyvrhne obsah svých střev přímo do rány, čímž se riziko přenosu nákazy zvyšuje. Nesnažte se ho vytáhnout prsty či pinzetou, ale použijte speciální kartu na bezpečné vytáhnutí klíštěte. Je-li klíště příliš malé na použití karty, použijte vlhké vatové tyčinky a vyviklejte ho. Místo přisátí důkladně vydesinfikujte. Speciální karty na bezpečné vytahování klíšťat lze zakoupit v lékárně. Klíště spláchněte do záchodu. Pokud se vám klíště podařilo odstranit, ale v ráně zůstala kusadla, zůstaňte v klidu, z kusadel infekce nehrozí a tělo na ně bude reagovat jako na zadřenou třísku (vyhnisají nebo odpadnou).

Bylo klíště infekční?

Lokální reakce po přisátí klíštěte vždy nemusí nutně znamenat nákazu lymeskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou. Po klíštěti někdy dochází k lokální reakci, která časem zmizí. Mnozí klíště vyhazují a zbytečně si pak lámou hlavu, nebylo-li infekční. Naštěstí lze zjistit, zda bylo klíště infikováno, a tak lze předejít mnoha zdravotním komplikacím. Klíště tedy nevyhazujeme, ale vložíme do igelitového sáčku, který pečlivě uzavřeme a odešleme do laboratoře na vyšetření. Seznam laboratoří, které klíště vyšetří, najdeme na internetu.

Lymeská borelióza

První příznaky boreliózy jsou pozorovatelné několik dní až týdnů po infekci. Objevuje se červená skvrna s bílým středem v místě přisátí klíštěte. Nemocný může mít horečku, trpí celkovou únavou a malátností. Skvrna se rozšiřuje i do několika desítek centimetrů. V mnoha případech ale příznaky nemocný nemá a borelióza přechází do druhé fáze. Tato fáze začíná po dvou až dvanácti týdnech od přisátí klíštěte a po cca třech měsících odeznívá. Nemocný trpí bolestmi kloubů, otoky kolenního kloubu, bolestmi svalů aj. Třetí fáze se objeví několik měsíců až roků po infekci, kdy dochází k zánětlivým projevům na kůži, zánětem kloubů a zánětlivým onemocněním mozku a míchy, srdce nebo oka.

K TÉMATU  Příběh Kristýny (33): Borelióza a já. Změna pohledu na můj handicap mi zachránila život

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida začíná chřipkovými příznaky, spojenými s malátností, únavou a bolestmi svalů a kloubů, bolením hlavy, případně i teplotou. Potíže ustoupí a člověk se cítí zdráv. Někdy se další příznaky neobjeví a vytvoří se imunita. Existuje skrytá forma onemocnění, kdy se po nákaze neobjeví ani chřipkové stavy. Často se po několika dnech bezpříznakového období objeví klinické příznaky, které jsou mnohem závažnější. Virus napadá mozek, což se projevuje bolestí hlavy, zvracením, světloplachostí, třesy, vysokou horečkou aj. Těžší forma onemocnění je život ohrožující, může dojít i k zástavě dýchání nebo srdeční činnosti. Proti klíšťové encefalitidě naštěstí existuje účinné očkování.

Jak se bránit?

Nechte se očkovat!

Při pobytu v přírodě používejte repelenty!

Posilujte imunitu!

Zdroj: https://kliste.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Přírodní odpuzovače klíšťat. Jsou skutečně účinné a jak náročné jsou na výrobu? Vyzkoušeli jsme

Komáři a mouchy útočí. Vyrobte si domácí přírodní repelent a připravte se na otravný hmyz

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Také někdy odcházíte, práskáte dveřmi a za druhým rohem vám tečou slzy, i když máte pravdu? Být dospělá a prosadit svůj názor před rodiči bývá někdy velmi obtížné. Stále ve vás vidí tu malou nevědomou holku? Stále mají vždycky pravdu? Nehádejte se, nemá to cenu.
Tenhle neobvyklý dům v přírodě je snem snad každého malého kluka. Pokud zůstanete sami na pustém ostrově, už víte, jak se tam zařídit, než dorazí pomoc. Ze své smůly uděláte prázdninový pobyt v ráji.
Sedět doma se zdá jako nuda, nebo dokonce otrava – když se ale na tento problém podíváte z jiného úhlu pohledu, dá se volný čas doma využít docela plodně.
Zmatená a vystrašená zvířata, plačící malé děti a nepořádek na ulicích je výsledkem hlučných ohňostrojů, které k oslavám silvestra už tak nějak patří. Ale vzhledem k tomu, že následky jsou jak pro zvířata, tak pro děti často fatální, existují místa, kde je pyrotechnika naprosto zakázaná a čím dál více lidí se uchyluje k oslavám Nového roku bez petard.
U každého tu a tam přijde chvíle, kdy potřebuje nějaký ten životabudič. A mezi stoprocentní nakopávače energie patří samozřejmě i káva. Jenže, co když ji potřebujete něčím nahradit a hledáte stejně účinnou alternativu? Ano, tak právě vám se tenhle článek rozhodně zalíbí.
Včera uplynuly dva roky od chvíle, kdy nás opustila Hana Zagorová, legenda české hudby. U jejího hrobu na Vyšehradě se sešel její manžel Štefan Margita, který na ni stále vzpomíná s dojetím, a také její sestra Evelyna, která, i přes své zdravotní potíže, cítila potřebu být na tomto místě.
Mezi námi jsou tací, které bolí hlava jednou nebo dvakrát za rok. Pak existují lidé, kteří se potýkají s bolestmi hlavy téměř pravidelně. A některé z nás postihuje ubíjející migréna, kvůli které jsou dočasně vyloučení ze společenského života. Ale víte, co dělat, když na bolest hlavy ani migrénu nic nefunguje?
Britská královská rodina v poslední době čelí náporu fotografů a novinářů. Na vině jsou rozpory v rodině vyvolané princem Harrym a jeho americkou manželkou, které nenechávají jednoho člena rodiny v klidu. Tedy výjimkou je královna, která se svou kabelkou nedává znát prakticky žádné emoce, co se týče tohoto tématu.  
Hlavní rozdíl, kterým se vířivky liší od bazénu? Užíváte si je celoročně! Odhalit vyhřátou kouřící hladinu je paráda, třeba uprostřed noci, kdy můžete pozorovat hvězdy. Stejně tak skvělý zážitek je koupání v zimním období, kdy horká koupel kontrastuje s chladným vzduchem.
Úklid není vždycky zábavný, ale je prostě nezbytný. Tady je 28 rychlých rad, jak si doma usnadnit práci! Budete překvapené, co všechno vám může pomoci! Podívejte se na video.
Odkládáte prezentaci, kterou jste už měly dávno odevzdat? Přesouváte důležitou schůzku, která je pro vás zásadní? Děláte všechno možné, než abyste konečně sedly k důležitému úkolu, který jste si naplánovaly? Vítejte! Pravděpodobně vás zcela ovládla tzv. prokrastinace. Jak se postavit nekonečnému odkládání věcí na neurčito?
Nikdy není pozdě změnit kariéru a zkusit něco nového. Naštěstí časy, kdy ženy patřily jen do humanitních oborů, jsou dávno pryč. Přesto v některých odvětvích je jich minimum. Třeba v IT tvoří sotva desetinu odborníků. Nicméně, pokud máte dámy kuráž, tak to zkuste. Firmy vás tu budou vítat s otevřenou náručí a ocení vás. Váháte? Pak pro vás máme sedm důvodů, které vás přesvědčí, že počítače jsou skvělá volba.

Výběr článků

Přečtěte si příběh ženy, která si uvědomila, že ke svému muži již nechová žádné hluboké city. Stali se přáteli a jejich milenecký vztah šel do ústraní.
Vychutnejte si nejzábavnější kompilaci ze společného života s domácími mazlíčky. Psi a kočky jsou úžasní, a i přes jejich rozdíly mají spoustu společného. Patří mezi zvířátka, která máme doma nejčastěji. A umí tropit pěkné vylomeniny!
Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.

Nepřehlédněte

Astroložka Naďa Šmnídová přináší další horoskop krásy a duševního zdraví. O víkendu si pořádně odpočiňte a zrelaxujte, a věnujte se péči o zdraví a imunitu. Bude to třeba.
Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek