Připravit zahradu na zimu představuje specifickou péči, ale jakmile budete mít hotovo, můžete spokojeně odpočívat až do další sezóny.
Sklizeň zbylé úrody
Začátek podzimu je doba, kdy se sklízí veškeré ovoce a zelenina, které vám roste na zahradě. Jablka uschovejte v přepravkách do sklepa, švestky jsou skvělé k zavaření do koláčů nebo k výrobě slivovice, vlašské ořechy se vám zase budou hodit na přípravu vánočního cukroví.
Také na zeleninu nezapomeňte, veškerou kořenovou zeleninu ze země vytahejte a uschovejte do sklepa, ideálně do bedýnek s pískem. Červenou řepu nebo pórek můžete v zemi ještě nechat, jen je chraňte před ranními nízkými teplotami.
Některé bylinky jsou velmi náchylné na chladné počasí, proto je lepší je umístit dovnitř. Venku však může přezimovat máta, tymián, šalvěj nebo oregano, pozor si ale dejte na jejich odhalené kořeny a kořenové krčky. V tomto případě je lepší, když k nim přisypete zeminu, aby nezmrzly.
Jakmile vám v půdě nezůstalo nic, zryjte ji. Tím zajistíte větší úrodu pro další rok a také se na delší dobu zbavíte otravného plevele.
Vysázejte nové rostliny
Podzim je také vhodnou dobou, kdy můžete vysadit rostliny nové, jako jsou švestky, maliny, jahodníky, samozřejmostí jsou cibuloviny a jiné. Nic nepokazíte ani tím, že na zahradě vysázíte nové jehličnany nebo živé ploty.
Je čas na úklid
Abyste na jaře neměli se zahradou spoustu práce a aby vám zahrada dobře prosperovala, věnujte jí dostatečnou pozornost právě nyní. Prohlédněte všechny stromy na zahradě, případně je zbavte nemocných a seschlých částí, to samé platí o rostlinách. Pokud je stromek nebo keř nemocný, je lepší se ho zbavit, než aby nemoc postoupila na jiné.
Mnoho lidí má za to, že zahradě svědčí spadané listí. Ovšem to je velký omyl, protože trávník by pod hromadou mokrého listí mohl uhnít. Proto listí pravidelně shrabujte.
Také trávník si zaslouží péči
Aby se trávníku skvěle dařilo i v dalším období, je na čase ho naposledy posekat. Trávník během pár týdnů ještě doroste do určité výšky, ovšem ta je na zimu ideální. Podporu růstu mu zajistíte vertikutátorem, který zlikviduje plevel a trávník provzdušní, a také kompostem nebo jiným hnojivem.
Příprava na zimu je důležitá
Kromě úklidu a sklizně péče o zahradu zahrnuje také přípravu rostlin na zimní období. Stromy, keře a vůbec všechny náchylné rostliny je třeba před nízkými teplotami chránit. Jak jsme již zmínili, spadlé listí ze zahrady odstraňte. Tíha sněhu dokáže některé keře a rostliny poničit, proto je raději obvažte nějakým provázkem, předejdete tak jejich polámání. Některé rostliny jsou natolik choulostivé, že je raději přikryjte geotextilií. Myslete i na kořeny, které na zimu zasypte kůrou.
Zazimování zahradních jezírek
Také zahradní jezírka nesmíme opomenout. Rostliny z jezírka vyndejte a uschovejte tam, kde pro ně bude ideální teplota. I pro ryby připravte místo, kde přezimují. Vodu z jezírka vypusťte a jezírko vyčistěte. Abyste se vyhnuli nánosům bahna, listí a jiných nečistot, můžete jezírko přikrýt plachtou.
Nezapomeňte na nábytek
S příchodem chladného počasí nám také skončilo vysedávání na zahradě. I když některý nábytek venku zůstat přes zimu může, doporučujeme ho však schovat. Před uschováním na zimu ho ale řádně omeťte od pavučin a jiných nečistot, pomocí mýdlové vody ho očistěte. Poté ho můžete jemně obrousit smirkovým papírem a následně natřít speciálním olejem. Opatřete nábytek ochrannými obaly a uschovejte.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT