Rajčata jsou blahodárná pro naše zdraví
Rajčata pěstují české hospodyně už po staletí, mezi ty nejlepší vlastnosti rajčat patří skvělá chuť i pozitivní účinky na lidské tělo a zdraví. Jak pěstovat rajčata?
Rajčata pomáhají k:
- skvělému zraku,
- lepšímu zažívání,
- snižují krevní tlak i vysokou hladinu cholesterolu v krvi.
To je několik důvodů, proč tento druh zeleniny zařadit do svého denního jídelníčku a doma si vypěstovat vlastní úrodu rajčat.
Jak probíhá výsadba rajčat?
Nejlepším způsobem výsadby je sázení již připravených sazenic. Ty si můžete připravit v pohodě doma za oknem na parapetu, nebo si je již hotové a připravené na výsadbu koupit. Vyberte pro výsadbu rajčat dostatečné slunné místo a nezapomeňte, že je nutné s výsadbou počkat až po období ranních mrazíků.
Nejlepším časem pro výsadbu rajčat je přelom měsíců dubna a května. Než budete sazenice sázet, ujistěte se, že jsou jejich kořeny vlhké a mají dostatek vláhy, předejdete tak možného uhynutí ještě před zakořeněním. Důležité je zvolit správný druh hnojiva, který zeminu dobře prokypří a dodá jí dostatek všech potřebných živin.
Každá sazenice potřebuje svůj vlastní prostor
Pro každou sazenici je velmi důležitý prostor ve svém okolí, proto vzdálenost mezi rajčaty udělejte při výsadbě dostatečnou. Zasadit každou sazenici můžete poměrně dost hluboko, až k prvnímu patru listů. Po zasazení nezapomeňte hojně zalévat.
Tato zelenina roste do velké výšky, avšak její stonek není příliš silný. Proto každá sazenice potřebuje vlastní oporu. Nejlépe vám poslouží dřevěný dlouhý klacek nebo kovová tyčka. Oporu přivažte malým provázkem v dolní části a horní části ke stonku rajčete. Vyvarujete se tak možnému zlomení zeleniny.
U vysokých rajčat nezapomeňte na oporu
Oporu můžete uvázat až ve chvíli, kdy sazenice trochu povyroste – a mohlo by jí hrozit zlomení pod vlivem silnějšího větru. Důležitým faktorem pro správné pěstování rajčat je také odlamování nově narostlých výhonů. Boční výhony totiž rajčatům ubírají na energii a vaše úroda by mohla být o něco menší, než chcete.
Proto nezapomeňte jednou za čas odlámat veškeré výhony po stranách stonku.
U bočních výhonů nepoužívejte k odřezávání nůž, díky odříznutí může dojít k přenosu bakterií nebo dalších škůdců. Nejlepší způsob je přirozené odlamování.
Jak zalévat rajčata?
Odpovědí je pravidelnost a hojnost. Zalévejte je přímo ke kořenům, a nejlépe hned ráno nebo naopak na večer, vždy alespoň jednou denně. Nezalévejte rajčata na listy nebo z výšky. Jedině s pravidelnou závlahou se vyhnete popraskaným, nesouměrným a nevzhledným rajčatům.
Naopak příliš časté zalévání velkým množstvím vody rajčatům tak škodí. Dejte si pozor na přelití, díky němu můžou kořeny začít hnít a celá rostlina pomalu umírat. Zaléváním na listy také vystavíte svá rajčata riziku napadení škůdci.
Pro rajská jablíčka je důležitá dobrá půda
Aby vaše zemina byla stále dostatečně kypřená a plná živin, můžete ji podpořit klidně jednou za čtrnáct dní zálivkou z hnojiva. Ta vám pomůže udržet půdu maximálně vyživenou a v té nejlepší formě pro skvělou rajčatovou úrodu.
Nejčastěji rajčatům hrozí možné plísně nebo choroby, tou nejběžnější je typická plíseň bramborová. Poznáte ji podle šedého zbarvení listů a postupného usychání celé rostliny. Pokud se ale preventivně vyhnete chorobám a dodržíte veškeré postupy, pak bude vaše úroda krásná, plná vitamínů a chutná pro každou letní svačinku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie