Proč třídit nápojové kartony?
Třídění nápojových kartonů přináší hned několik benefitů:
· Ochrana životního prostředí: nápojové kartony jsou takzvaný kompozitní materiál, protože jsou vyrobeny z několika vrstev materiálů – papír, plast a často i hliník. Díky jeho třídění a recyklací šetříme cenné zdroje, snižujeme znečištění ovzduší a vody a chráníme tak životní prostředí pro budoucí generace.
· Snížení potřeby skladování: skladování odpadu představuje značné zatížení pro životní prostředí. Tříděním a recyklací nápojových kartonů snižujeme objem odpadu, který končí zbytečně bez dalšího využití na skládkách.
· Výroba nových produktů: z recyklovaných nápojových kartonů lze vyrobit širokou škálu produktů, jako je toaletní papír, stavební materiály, nábytek a další. Víte, že stačí pouhých 30 000 nápojových kartonů k výrobě stavebních desek, ze kterých lze postavit rodinný dům?
Více než 70 % jejich obsahu tvoří kvalitní papír, což představuje významný potenciál pro recyklaci a udržitelnost.
Recyklací 1 tuny vytříděného papíru se dá ušetřit až 2 tuny dřeva, které by jinak bylo použito k výrobě nového papíru. Spoustu dalších informací a zajímavostí o třídění nápojových kartonů se dozvíte v přehledné infografice na Samosebou.cz.
Nápojových kartonů existuje víc typů
Přestože si to málokdo uvědomuje, není zde pouze jeden druh nápojového kartonu. Pro balení pasterovaných nápojů se používá neaseptický nápojový karton, označovaný C/PAP 81. Tento typ kartonu je vyroben z vrstvy papíru a plastu. Větší ochranu poskytuje nápojům aseptický nápojový karton, který poznáte podle značky C/PAP/ALU 84 nebo UHT. K jeho výrobě se kromě plastu a papíru používá také vrstva hliníku. Aseptické nápojové kartony najdete zejména u nepasterizovaných produktů.
Jak třídit nápojové kartony
Nápojové kartony není nutno před vhozením do příslušného kontejneru vymývat. Stačí je pouze důkladně vyprázdnit a sešlápnout. Sešlápnutím nápojového kartonu ušetříte místo v barevném kontejneru. Nápojové kartony patří do nádoby na tříděný odpad označené oranžovou samolepkou. V některých obcích je možné třídit nápojové kartony společně s jinými druhy odpadu v rámci tzv. multikomoditního sběru.
Jak jsou na tom s tříděním odpadu Češi?
Češi si v třídění odpadu vedou nadprůměrně ve srovnání s evropskými standardy. Podle nejnovějších statistik v ČR třídí odpad 75 % lidí. Dobré výsledky dosahujeme i v třídění nápojových kartonů. V roce 2022 bylo v Česku vytříděno a předáno k dalšímu využití více než 4 500 tun obalů z nápojových kartonů. Toto úsilí mělo významný pozitivní dopad na životní prostředí, neboť díky recyklaci těchto kartonů nebylo do ovzduší vypuštěno přibližně 4 000 tun CO2 ekv. Tímto způsobem se podařilo snížit uhlíkovou stopu a přispět k ochraně kvality ovzduší a celkového stavu životního prostředí.
Třídění nápojových kartonů má smysl
Třídění nápojových kartonů je prvním a velmi důležitým krokem k jejich recyklaci. Zapojením se do třídění může tedy každý z nás přispět k udržitelnější budoucnosti. Není to přece tak těžké – kontejner s oranžovou samolepkou má většina z nás několik kroků od domova.