Všechny se jistě shodneme na tom, že s přibývajícím věkem je hubnutí čím dál těžší. Po padesátce je to skoro věda. Asi nejdůležitější je vědět, co se ve vašem těle odehrává. A když budete naslouchat dobře, s výsledkem budete spokojené.
Hlavně nemějte hlad
Když přibýváte na váze, je největší chybou přestat jíst. To děláme často. Omezujeme se a vyhýbáme jídlům, které už jen vizuálně působí tak, že obsahují tuk. To je samozřejmě špatně. Jídelníček pro vás bude úplný základ. Uvědomte si, že když se metabolismus zpomaluje, je potřeba snížit příjem energie. V padesáti letech musíte ubrat asi 1000 kJ denně. Stejně tak je potřeba zaměřit se na změnu systému stravování. Menší porce a vystříhání se tučných jídel je určitě dobré. Bílé pečivo a přílohy vůbec k životu nepotřebujete. Naopak určitě zařaďte ryby.
Přidejte si tekutiny
Čím je člověk starší, tím víc přestává vnímat potřebu pít. Myslete na to, nebo si neustále hlídejte sklenici vody na svém pracovním a nočním stole. Ráno určitě zahrajte sklenicí odstáté vody. Pár kapek citrónu jí ani vám rozhodně neuškodí. A staré otřepané: vyhněte se hlavně tvrdému alkoholu. Víno si dopřát můžete.
Přemýšlejte
Určitě je třeba se vždy nasnídat. Tělo potřebuje energii, aby mohlo fungovat. Dejte si tedy ráno nějakou snídani, ať nestartujete svůj den s prázdným žaludkem. Ať už se chcete pustit to jakékoli diety, proberte to nejprve s odborníkem. Na riskování zdraví už nemá čas ani věk. V padesáti je bohužel mnohem těžší metabolismus nastartovat a rozhýbat, a tak je opravdu dobré nechat si pomoct od někoho, kdo se vyzná.
Potřebujete svaly
Ano, v padesáti máme obvykle o pětinu svalové hmoty méně než ve dvaceti, což také znamená, že máte i výrazně pomalejší metabolismus. Svaly i v klidu spalují více energie než tukové buňky. A z toho logicky vyplývá, že čím více svalů budete mít, tím lépe se vám bude hubnout. Proto je dobré zařadit silový trénink. S tím vám samozřejmě pomůže trenér, který zohlední i váš věk a zdravotní stav.
Berte ohled na klouby
Cvičit se dá různě. A protože v padesáti už se začínají ozývat i klouby, je třeba je šetřit. Kvůli tomu se ale nemusíte nutně vzdávat sportu. Zkuste si třeba zacvičit v bazénu. Kalorický výdej ve vodě je o třicet procent vyšší než na suchu, a to při stejném rozsahu pohybu. O vhodném sportu se můžete poradit i s fyzioterapeutem. Obzvláště, pokud vás trápí bolesti zad nebo kyčlí.
Stres – největší nepřítel
Víte, že s vyšším věkem klesá odolnost psychiky vůči stresu? Pokud budete stresu podléhat, Čím poroste produkce hormonu kortizolu, což vyústí v další ukládání tuku v těle. Stanovte si priority a přestaňte se přetěžovat. Důležitou částí diety je i odpočinek a relaxace. Myslete na to!
Autor: red