Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Hledáme stále lásku, nebo už žijeme pouze v online světě?

S postupem digitální éry a vzrůstajícím vlivem sociálních sítí se mění nejen náš každodenní život, ale i způsob, jakým procházíme světem romantických vztahů. Seznamovací aplikace se zdají být klíčem k pohodlnému a snadnému hledání partnera, přesto se s nimi vážou otázky a zážitky, které mohou ovlivnit náš citový i sociální život. Tato nová realita digitálního seznamování ovlivňuje různé aspekty mezilidských vztahů a vyvolává diskuse o pravé podstatě lásky v online prostředí.
online
Ničí online prostředí vztahy?

16. 01. 2024

16. 01. 2024

Přitažlivost virtuálního světa

Za jedním kliknutím se otevírá brána do světa neomezených možností. Snadný přístup k mnoha profilům a rychlá komunikace nabízí lákavou příležitost objevit něco nového. Nicméně, toto bezbřehé moře potenciálních partnerů také přináší riziko povrchního hodnocení a neustálé touhy najít někoho „lepšího“. Tím může být narušena schopnost budovat hluboké a trvalé vztahy.

Problémy s online seznamováním

Můj kamarád, říkejme mu Ctirad, který si naplánoval hned šest různých schůzek během jednoho měsíce, naráží na paradoxní výsledek – prázdnou peněženku a citovou vyprahlost. Proč se toto děje? Proč lidé, bez ohledu na sexuální orientaci, čelí problémům při navazování vztahů? Odpovědi typu „promiň, nepřeskočila jiskra“ je už tak ohraná, že začínám na tohle slovní spojení být alergický.

online
Ctiradovi zbyla jen prázdná peněženka.

S kamarády pak vedeme konverzace o tom, že „copak jsme sirky,“ když nepřeskočí hned jiskra, zpochybňujeme i schopnost lidí skutečně se seznamovat. Proč se rozhodujeme o budoucnosti na základě jedné fotografie? Kde skončila romantika, první doteky a první polibek? Jsme uvězněni v době, kdy povrchnost a nejnovější model Iphonu zdánlivě převyšují cit a skutečnou hodnotu člověka?

A co se týká Ctiradova seznámení, kde během jednoho kafe dvakrát slyšel, že není něčí typ, bez jakéhokoli vysvětlení, to přináší otázky ohledně toho, co skutečně hledáme ve vztazích. Zda jsme se stali natolik nároční, že jsme nemožní skutečného spojení, nebo je snad problém v nás samotných, když se bojíme být sami.

Překvapivé závěry norské studie

Podle nedávné studie publikované v časopise Evolutionary Psychological Science se ukazuje, že i přes zdánlivou pestrost online seznamování a rozmanité možnosti virtuálního tokání, málo lidí skutečně překročí hranice digitálního světa a dostane se k osobnímu setkání.

Studie, která se zaměřila na 269 mladých Norů v průměrném věku 22 let, aktivních nebo bývalých uživatelů Tinderu, odhalila překvapivé trendy. Z pěti oslovených respondentů měl pouze jeden štěstí a došlo k fyzickému setkání. Ostatních 80 % uživatelů nemělo s někým, koho potkali online, žádné fyzické spojení, a co více, jedna z čtyř osob se skutečně setkala s někým, kdo měl zájem o partnerský vztah.

K TÉMATU  Nejlepší dárky za promoci, kterými potěšíte ženy i muže

Zjištění této studie nás nutí k zamyšlení nad efektivitou online seznamování. Co se zdá být na první pohled nekonečným polem možností, může ve skutečnosti přinášet omezené výsledky v oblasti skutečného propojení. Většina uživatelů se zdá být zapojena do online hry, kde jsou vztahy možná spíše vedlejším produktem než hlavním cílem.

Moje pražská zkušenost!

Navázání intimního vztahu přes Grindr nebo Tinder v Praze mě přivádí k několika online zkušenostem, které můžu popsat jako trochu matoucí. Pravidelně večer, před spaním, si otevřu obě tyhle seznamovací aplikace a otráveně sleduji, jak v obou aplikacích narážím pořád dokola na ty stejné profily. Přičemž někteří z nich mě nakonec prostě blokují. Můj byt je přímo naproti hotelu, a tak se občas vynoří i někdo nový.

online
Peklo při používání Grindru

Jsem dvaačtyřicetiletý gay, snažím se starat o svůj vzhled a sportuji, což je patrno i na mých profilech. A teď začíná ta zábavná část: když se objeví nová tvář, začne něco ve smyslu „Ahoj, jsem v hotelu, chtěl by sis užít?“ Já, snažící se zachovat nějakou formu slušné konverzace, zeptám se na jméno a základní představení. A právě tady to začíná být trochu odvážné – přijde fotka – „Dickpic“! Jasně, každý má své preference, ale občas by bylo fajn vědět, s kým vlastně komunikuji, že?

Požádám tedy o fotku obličeje, a co dostanu? Konečně vidím i tvář majitele toho dickpicu, ale zároveň otázku, jestli mu pošlu něco podobného. Tady už je celé tohle seznamování trochu komické. Nemám problém s otevřeným přístupem k sexualitě, ale zdá se, že když já něco takového odešlu, konverzace se jaksi automaticky ukončí. Zeptám se na místo původu a většinou mě blokují.

Celkově mám pocit, že tyhle seznamovací aplikace jsou plné lidí, kteří hledají buďto rychlou vzrušující záležitost nebo někoho na povídání, ale skutečné setkání s nějakou jiskrou se zdá být vzácností.

K TÉMATU  Zdraví na pracovišti: Jak si udržet fyzické a mentální zdraví

Sex bez souhlasu v mobilu prostě nebude!

A v dnešní době, když se bojíme i jít na obyčejné rande, protože přichází doba, kdy bez písemného souhlasu v mobilu to bude s intimností složitější, je otázkou, jak vlastně dnes najít někoho skutečného.

O tom si napíšeme zase někdy příště.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vztahy napříč generacemi. Jak prožívají vztahy a sex mileniálové a jak generace X?



Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Hmat je jedním ze smyslů, který hojně používáme, ale málo si uvědomujeme, jak velký je to dar i pro všechny kolem nás. Dotyk druhého člověka je nenahraditelný, jak moc Vám chybí zjistíte, až když o možnost vzájemného tělesného kontaktu přijdete.
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Dětská obezita celosvětově narůstá a v civilizovaných zemích je hodnocena už jako epidemie. Česko není výjimkou. Podle mezinárodní studie HBSC, sledující jednotnou metodikou školní děti, bylo v roce 2001/2 mezi dívkami ve věku 15 let 6 % obézních a mezi chlapci 13 %. Avšak ve školním roce 2013/2014 studie zjistila již 12 % obézních dívek tohoto věku, a dokonce 23 % obézních chlapců.
O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.
Zatímco k vánočnímu hodování neodmyslitelně patří cukroví, vaječný koňak, svařák, smažený kapr, řízky, chlebíčky a spousta jiných dobrot, naše tělo už si tuhle smršť tolik neužívá. Připravte se na vánoční svátky s předstihem a posilněte svá játra.
Jak zútulnit interiér? Nemusíte sázet na předražené bytové doplňky nebo na podobné prvky do domácnosti, které zanedlouho omrzí. Stačí vsadit na pokojové rostliny, které budou tím nejlepším co si domů přinesete. Zejména, pokud se bude jednat o dracénu - působivou pokojovou rostlinu, která nevyžaduje příliš mnoho péče.
Pilates dělá tělo mladším. Jak to? Prodlužuje a zeštíhluje svaly, zpevňuje střed a hlavně zlepšuje držení těla. Pomocí jednoduchých cviků zkrátka umí velké výsledky! Vyzkoušela naše redaktorka Blanka. Co všechno pro vás zjistila?
Tato anglická diva se proslavila předně jako zpěvačka, ale zároveň také svým skladatelským nadáním a působností v modelingu. Dua Lipa má původ v samotné Albánii. Mohli byste se domnívat, že její jméno je smyšlené pro zviditelnění ve světě showbyznysu, a že pod ním jen vystupuje, ale není tomu tak. Dua Lipa je skutečně její rodné jméno.
V průběhu roku 2019 bylo obyvateli Česka uzavřeno 54 870 sňatků. To je o 2303 sňatků více, než v minulém roce. Znamená to, že pro lidi začíná být obřad důležitější, než život na psí knížku? Má to i své praktické dopady.
Modrý oceán a nekonečná pláž. Radost pohledět? Nejen to! Tahle atmosféra působí preventivně proti celé řadě nemocí. Také vás okamžitě nabije energií a navodí šťastné emoce. Ovšem i na hubnutí má příznivý vliv!

Výběr článků

Nechat děti samotné doma během prázdnin může být velkým krokem jak pro rodiče, tak pro děti. Je důležité se zamyslet nad tím, kdy je vhodné děti nechat samotné a jak zajistit jejich bezpečnost. Otevřená komunikace, zajištění bezpečnosti domova a pravidelné kontroly jsou klíčové. Plánujte jejich aktivity a připravte je na různé situace, které by mohly nastat. Dodržováním těchto kroků můžete zajistit, že vaše děti budou během prázdnin v bezpečí a vy budete mít klidnou mysl.
Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.

Nepřehlédněte

Dřevo je dokonalý materiál, který přidává rovnováhu, útulnost a eleganci prakticky do každého interiéru, a to jak v moderním, tak klasickém stylu. Po staletí se používá jako základní stavební materiál nábytku, přestože bývá teď často nahrazováno imitacemi. Vraťte se ke kořenům a sáhněte po kusu dřeva v jeho ryzí podobě. Využít část kmene stromu jako konferenční stolek je velice netradiční nápad, výsledek je ale jedinečný.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek