Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Finanční gramotnost je důležitá. Učte dítě už od školkového věku

Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.
finanční gramotnost
Finanční gramotnost je důležitá. (foto: 123RF)

04. 08. 2021

Finanční gramotnost je zkrátka důležitá, o tom není pochyb ani sporu. Peníze tu s námi budou už napořád a správné zacházení s nimi je klíčem ke spokojenému a bezproblémovému životu. Proto naučte i ty nejmenší tomu, aby s nimi zacházeli tak, jak se sluší a patří. Učit je můžete už od školkového věku.  

Během předškolního věku se děti s penězi seznamují 

Když začnou vaše ratolesti navštěvovat školku, je to pro vás signál povzbuzující vás k tomu, abyste začali s výukou finanční gramotnosti. V tomto věku se děti s penězi teprve seznamují, je však dobré jim do hlav vštípit to, jak s nimi mají zacházet nebo jaký k nim mají mít postoj.  

Nekupujte jim všechno, na co si ukážou. Dítě si už od útlého věku musí uvědomit, že peníze nepadají ze stromu. Proto jim už během školky zřiďte pokladničky a nabádejte je k tomu, aby si do nich něco spořily. Řekněte jim, že když budou mít v pokladničce dostatek, mohou si něco koupit. Dítě se naučí odkládat si peníze stranou a věcí, kterou si za své úspory koupí, si budou daleko víc vážit.  

S návštěvou základní školy přichází čas na kapesné 

Ve chvíli, kdy děti začnou navštěvovat základní školu, zaveďte kapesné. Možná si říkáte, že děti ještě neumí počítat. Pokud s výukou finanční gramotnosti začnete už v předškolním věku, dítě si bude moc dobře uvědomovat, jak k penězům přistupovat. Navíc poslechne vaše rady, které mu dáte.  

Z počátku je dobré dávat dítěti kapesné denní – částka bude zahrnovat svačinu a něco dobrého k tomu. Když si dítě koupí jenom svačinu a vyhne se sladkosti, uloží si peníze do prasátka. Ve chvíli, kdy začne ovládat počty (ideálně mezi třetí až pátou třídou), pozměňte datum vyplácení kapesného. Vyplácejte kapesné na týdenní bázi. Dítě se naučí s penězi disponovat a udělá vše proto, aby jim daná suma vyšla.  

K TÉMATU  Dojemné setkání psa s páníčkem vás vezme za srdce

Rodiče by kapesné neměli dávat příliš velké, ale na druhou stranu ani příliš malé. Mělo by být adekvátní vůči cenám ve školním bufetu. Pokud si nejste úplně jistí tím, kolik svačiny v bufetu stojí, můžete začít na konkrétní sumě a tu posléze navyšovat.  

Střední škola = vlastní debetní karta 

V okamžiku, kdy se dítě dostane na střední školu, je načase zavést debetní kartu. Dítě si už vydělává na brigádách, proto mu zřiďte osobní kartu. Na ni mu každý měsíc posílejte kapesné zahrnující jízdné, obědy a svačiny. Už nepreferujte kapesné týdenní, ale naučte dítě tomu, aby si rozplánovalo své výdaje. Uvidíte, jak se vynasnaží proto, aby vyšlo.  

Pokud bude mít pocit, že nevychází, jelikož penězi zrovna dvakrát nešetří, bude to pro něj popud k tomu, aby si našel ke škole i nějakou brigádu navíc.  

Obecné zásady, jak dítě naučit finanční gramotnosti 

Hlavně jděte příkladem 

Pokud bychom měli zmínit obecné zásady toho, jak dítě naučit finanční gramotnosti, zmíníme jednu věc, a sice jděte dítěti příkladem. Dítě neposlechne vaše rady, když nepůjdete příkladem. Ukažte dětem, jak se správně dělit nebo jak nakupovat věci kvalitnější, které déle vydrží.  

Finanční gramotnost doma v praxi 

Zatímco ve škole bude to, jak k penězům přistupují ryze na dětech, doma by měly vidět na první pohled, jak se k financím chovat. Jinými slovy se v domácnosti chovejte ekonomicky. Učte děti tomu, že půjčky nejsou řešením. Stejně tak není správné, když se obklopí přemírou hraček. Naučte je také šetřit energiemi i vodou a vštěpujte jim do hlavy to, že plýtvat s potravinami se nemá.  

Chybami se člověk učí 

Rozhodně není nutné na děti řvát ve chvíli, kdy utratí veškeré své kapesné dříve nebo kdy se dopustí jiné podobné finanční chyby. Ne nadarmo se říká, že chybami se člověk učí. A kdyby všechno dělaly správně a bezchybně, nikdy by se finanční gramotnosti nenaučily. Proto k nim přistupujte otevřeně, ale nesnažte se jejich chyby lepit. Z každé takové lekce musí vzejít poučení.  

K TÉMATU  Velikonoční seriál: Lahodná jídla na nedělní Boží hod

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kdo vás může okrást o peníze? Pozor si dejte na mechaniky i policisty

Půjčit peníze může být problém. V rodině to je mnohem složitější, než známým lidem. Jak se zachovat

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
My ženy jsme kolikrát jedno tajemství vedle druhého. Navenek spořádané a rozumné, ale když se zrovna nikdo nedívá, zpíváme si před zrcadlem s hřebenem v ruce. A děláme toho mnohem více, ale nikomu bychom to nepřiznaly. Často ani nejlepší kamarádce.
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.
Není pravdou, že dítě zaostává, pakliže tráví svůj čas na mobilním telefonu nebo tabletu. Vždy totiž záleží na tom, co na daném zařízení hraje. Pokud to jsou agresivní hry, pak ano - dítěti to neprospívá. Ale pokud to jsou aplikace vzdělávací, není na tom nic špatného.
Křečové žíly. Máte s nimi co dočinění i vy? Pak vám možná lékař kromě užívání speciálních léků doporučil i kompresivní punčochy. Jenže vážně přinesou nějaké výsledky? A kolik tahle sranda vůbec stojí? Já osobně je mám vyzkoušené a můžu vám nabídnout osobní pohled na věc…
V každé domácnosti nechybí alespoň jedny nástěnné hodiny. Co takhle zvolit nějaké obří, které se stanou dominantou vašeho interiéru? Retro styl je pořád v oblibě, tak se inspirujte překrásnými kousky. Dřevo, jeho imitace nebo design starých nádražních hodin navozují příjemnou atmosféru. Hodí se prakticky kamkoli, do ložnice, kuchyně nebo obývacího pokoje. Nejenom, že ukazují čas. Jsou zároveň krásným doplňkem vašeho interiéru.
Dana Medřická, jedna z nejoblíbenějších a nejznámějších českých hereček, by dnes oslavila 104. narozeniny. Připomeňme si její fascinující život a kariéru, která ovlivnila celé generace diváků. Od významných rolí na prknech Národního divadla až po populární postavy v televizních seriálech – Dana Medřická zůstává stálou součástí české kulturní historie.
Spodní prádlo - většina z nás ho bere jako samozřejmost. A není to špatně. Jen je nutné si alespoň někdy uvědomit, že i taková maličkost ukrývající se pod oblečením se nám výraznou měrou podílí na zdravotní kondici. Například špatně zvolená podprsenka způsobuje bolesti zad a zvyšuje riziko vzniku zánětů a bulek. A kalhotky? Pokud jsou malé, nevhodného střihu nebo z nepříjemného materiálu, vede to ke vzniku vaginálních mykóz.
Jako by tu bydlel čaroděj Gargamel. V polském městě Zakopane najdete chaty, které připomínají příbytky z pohádek. Původní návrh stavby měl na svědomí architekt Sebastian Piton. V okolí poté vznikly další stavby, vycházející z jeho nápadu. Všechny návštěvníky lákají k focení!
První republika je dodnes vnímána jako období elegance, kulturního rozmachu a nadějí na lepší budoucnost v samostatném Československu. Jaká však byla každodenní realita mezi lety 1918 a 1938? Od módy, která přinášela uvolnění, přes rostoucí postavení žen až po společenské rozdíly mezi městem a venkovem – pojďme se podívat na to, zda byl život za první republiky opravdu tak sluncem zalitý, jak se často vzpomíná, nebo zda tato éra ukrývala i své stinné stránky.
Co mají společného ovesné vločky, fenykl, anýz, mrkev a hnědá rýže? Možná víc, než byste řekly. Tihle spasitelé vám totiž hodí záchranné lano, když se „výroba“ mateřského mléka ocitne v pořádné krizi!

Výběr článků

Horký dech v polštářích se někdy může proměnit v nudný čas u televize. Nenechte to dojít až takhle daleko a i po letech vztahu plujte na jiskřivé vlně plné šibalských úsměvů. Zábavu, vášeň a věrnost si můžete pojistit s těmito tipy! Už sundávejte podprsenku…
Asi každý nám dáte za pravdu, že hraní je důležitou součástí vývoje dítěte. Když odloží miminko chrastítko, tak se přesouvá jeho zvídavost k okolí. Navíc se mu v tomto období (1 až 3 roky) rozvíjí pohyb, řeč i myšlení. Jaké vhodné hračky pořídit právě těmto dětem?
Ať už před sebou tlačíte vozík s potravinami nebo si obouváte boty, střed svého těla využíváte v rámci každodenních činností. Ovlivňuje také naši rovnováhu, správné držení těla, ale i celkovou stabilitu. A všeobecně platí, že s pevnějším corem získáte nejen na pohled hezké tělo, ale i zdraví. Bolestem zad a dalším neduhům tak můžete dát sbohem.

Nepřehlédněte

Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.
Někdy se začnou velmi brzy objevovat jisté známky, které nám napoví, že je něco v nepořádku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek