Co je finanční gramotnost?
Finanční gramotnost by kromě bankéřů, ekonomů a podnikatelů měli ovládat i obyčejní lidé. A to z toho důvodu, aby dokázali efektivně využívat své vědomosti a dovednosti při zacházení s penězi. Peníze totiž nerostou na stromě, jak jistě všichni dobře víme, je nutné s nimi umět zacházet tak, aby se okamžitě nerozkutálely. Protože utrácet, hlavně za nepotřebné věci, umí každý.
První krok k finanční gramotnosti
Nevíte, jak začít? A přitom je to tak jednoduché. Stačí si vést týdenní a měsíční záznamy, které budou čítat nejenom peníze, které jste si vydělali, ale i ty, které průběžně utrácíte.
Základní pravidlo finanční gramotnosti zní: Nesmíte utrácet víc, než vyděláte.
Vytvořte si v Excelu tabulku, případně použijte obyčejný sešit, do něhož si nakreslíte tabulku se všemi příjmy a výdaji, tedy s penězi, které obdržíte od vašeho zaměstnavatele a zároveň si zapisujete veškeré výdaje za energie, potraviny, drogistické zboží, kulturu, sport, zkrátka za všechno, za co daný týden a měsíc utrácíte.
A co druhý krok?
Ve druhém kroku je dobré, rozdělit si všechny své vydělané peníze do třech hromádek.
- První hromádku tvoří výdaje na domácnost
- Druhá představuje finanční rezervu neboli ušetřené peníze, které každý měsíc dáváte stranou.
- Třetí hromádka pak tvoří peníze, které utrácíte za své koníčky, případně například oblečení, kosmetiku, zkrátka peníze utracené za všechno, co nutně k životu nepotřebujete.
Jaký poměr při rozdělování peněz zvolit, je však velmi individuální. Finanční poradci ale obvykle radí, aby si lidé rozdělili peníze například v poměru 70 % (výdaje za domácnost) + 20 % (peníze ušetřené) + 10 % (výdaje na koníčky). Samozřejmě ale můžete zvolit i jiný poměr, pravdou ale nejspíš vždycky bude, že za domácnost utratíte, ať děláte, co děláte, vždycky nejvyšší částku.
Třetí krok?
Ke třetímu kroku teoreticky dojít nemusí, ale pokud na něj přece jen dojde, je dobré vědět, jak na něj. Třetí krok nadchází tehdy, když se dostanete do situace, kdy potřebujete nutně začít šetřit, ale nevíte kde a jak ušetřit. Na domácnosti se pochopitelně ušetřit dá, třeba tak, že budete méně jíst, méně svítit, méně se mýt nebo méně topit. Ale jde o dost nekomfortní záležitosti.
Proto se lidé obvykle rozhodují ušetřit na svých koníčcích, alespoň dočasně. Což je nejméně omezující a ze všech možných řešení nejpřijatelnější způsob. Jste zvyklí chodit do posilovny? V tom případě můžete ušetřit tím, že začnete posilovat doma, nebo si najdete nový pohybový koníček, který můžete provozovat doma nebo kdekoliv venku. Utrácíte hodně za knihy? Pak si je půjčujte od přátel nebo v knihovně, anebo si je kupujte z druhé ruky. Utrácíte za oblečení? I to se dá sehnat z druhé ruky a mnohem levněji.
Řešení existuje vždycky, stačí jen trochu zapřemýšlet. Také ale můžete omezit částku, kterou vkládáte například na spořicí účet nebo kterou investujete do nějakých fondů či umění. Spořicí účty bohužel v dnešní době už nemají příliš valnou hodnotu. Peníze se vám úročí tak nízko, že nepostačí ani na pokrytí třetiny inflace. To investice už bývají výnosnější, ale samozřejmě záleží na tom, do čeho investujete.
Pokud ale skutečně potřebujete šetřit, tak:
- Raději omezte koníčky než finanční úspory. Alespoň na dva nebo tři měsíce. Jistota je jistota.
- Případně si můžete zkusit najít druhou práci, kterou lze vykonávat třeba po večerech nebo víkendech z domova. Takových prací je nespočet.
Dobrá rada na závěr
Ta zní prostě, ale mnozí lidé se jí vůbec neřídí. Nikdy si neberte půjčku, pokud nebudete schopni ji splácet. Lidé vidí v půjčce řešení svých momentálních finančních problémů. Jenže si málokdy uvědomí, že společně s půjčkou příchází problémy nové. Půjčku musíte pravidelně měsíčně splácet a splatit musíte i úroky, za které jste si půjčku vzali. Jakmile jednou nezaplatíte, začne vám běžet penále. A penále znamenají další peníze navíc.
Když si půjčku berete, musíte předem vědět, kolik budete měsíčně platit a také si musíte být jistí, že tato částka vám neudělá díru do rodinného rozpočtu. Navíc platí, že půjčku bychom si nikdy neměli brát na naše koníčky, na dárky ani na dovolenou, ale jen na to, co opravdu nutně potřebujeme. Jinak se vám snadno může stát, že se dostanete do spirály exekucí a už nikdy se z ní nedostanete.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Toužíte po levnějších energiích? Vyrábějte si je sami. Dnes už je to snadné