Máte pocit, že všechno děláte správně a pořád ne a ne se dobrat cíle, který jste si dala? Někde je chyba! Možná to bude už v naprostém základu. Mnoho z nás má za to, že v boji za hezčím tělem musí hodně omezit svůj denní příjem. To určitě částečně ano, ale opatrně. Že i vy se večeři vyhýbáte? Tak to pozor! „Jídelníček by samozřejmě měl projít úpravou, ale dlouhodobý nedostatek potřebných živin má za důsledek opačný efekt. Chcete-li účinně nakopnout svůj metabolismus a dosáhnout vysněné postavy, nesmíte tělo šidit o bílkoviny,“ upozorňuje Susan Bowermanová, výživová expertka.
A zase ty bílkoviny
Bílé i červené maso, ryby, fazole, tvarohy, jogurty a další – všechna tohle jsou bílkoviny, nebo-li proteiny. Umí v těle zařídit to, že nemáte hlad. Ptáte se, jak je to možné? Proces trávení bílkovin je pomalejší a náročnější, než je tomu u sacharidů. Tělo tak zpracovává bílkoviny delší dobu a tím pádem budete mít i déletrvající pocit sytosti. Náhlý hlad vás jen tak nepřepadne. Tak proč po nich ve své dietě nesáhnete častěji?Bohaté zastoupení bílkovin najdete také ještě ve vejcích, plnotučných sýrech, oříšcích, řeckých jogurtech nebo proteinových koktejlech či tyčinkách.
Tip expertky: Pokud zrovna nepatříte mezi ranní ptáčata a šetříte každou minutu, dopřejte si moderní snídani v podobě chutného shaku. Proteinový koktejl je snadný na přípravu.
Proteinový koktejl s mandlovým mlékem
2 odměrky proteinového prášku
250 ml neslazeného mandlového mléka
18 g přírodního arašídového másla
1 ks středně velkého banánu
Výživové hodnoty: 22 g bílkovin / 11 g tuků / 45 g sacharidů
Proteinový koktejl s jahodami
2 odměrky vanilkového proteinu
250 ml odtučněného mléka
½ červené řepy
½ hrníčku mražených jahod
50 g nízkotučného tvarohu
Výživové hodnoty: 26 g bílkovin / 9 g tuků / 32 g sacharidů
Co máte jíst po sportování?
Že jste si dnes odběhala svých pět pravidelných kilometrů? Zkrátka makáte a máte dobrý pocite, že děláte něco prospěšného pro své zdraví a postavu. Abyste maximálně zúročila dřinu, chcete jít spát s prázdným žaludkem. Poznáváte se? Bohužel je to také špatný vzorec stravování. Tělo je po celém dni a náročné fyzické aktivitě vyčerpané a úplné vynechání jídla může zapříčinit i hypoglykemii (výkyv hladiny krevního cukru – pozn. aut.). Pokud tělo nedostane palivo zpět, začne čerpat energii ze svalstva a zpomalí se tím i jinak rozjetý metabolismus. A to přece nechcete. „Po večerním tréninku doporučuji zvolit lehké a zároveň výživné jídlo, po kterém budete sytí, ale současně si nenarušíte regeneraci během spánku,“ uvádí výživová koučka Aneta Procházková. „Organismu udělá nejlépe kombinace bílkoviny s polysacharidy, mezi které patří například zelenina a rýže,“ doporučuje Aneta.
Všeho moc škodí, i toho dobrého
A důležitá rada na závěr. Neřiďte se bezhlavě předepsanými normami příjmu bílkovin. Každý z nás máme jinou potřebu této živiny, kterou ovlivňují i faktory jako jsou podmínky v zaměstnání a psychický balanc. Většina odborných organizací se ale shoduje na příjmu 1,6 – 2,2 g bílkoviny na 1 kg tělesné hmotnosti.
Jak jste na tom s bílkovinami vy? Dbáte na jejich dostatečný příjem, nebo to neřešíte?
(bk)