Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Fast versus slow fashion: Módní souboj 21. století

Jak nakupovat oblečení, abychom zbytečně nezatěžovali planetu? A kde ho kupovat? A kolik vlastně potřebujeme oblečení? Velkým módním řetězcům sice ještě neodzvonilo, ale stále roste počet těch, kteří dávají přednost úplně jiné módě a razí heslo, že méně je někdy více.
fashion
Fast versus slow fashion: Módní souboj 21. století

19. 09. 2023

Možná to vypadá, že pojem fast fashion čili rychlá móda je poměrně nový, ale ve skutečnosti je relativně starý, spadá do devatenáctého století, tedy do doby, kdy průmyslová revoluce spustila boom ohledně lidí a jejich stylu nakupování. Módní průmysl škodil planetě od samého svého vzniku. Prokazatelně zatěžuje životní prostředí a to hlavně proto, že za sebou zanechává výraznou uhlíkovou stopu. Při výrobě oblečení se spotřebovává obrovské množství vody. A pak tu také máme samotnou distribuci oblečení, při níž musí urazit tisíce kilometrů, abychom si mohli jít třeba hned dneska koupit tričko za tři stovky. Nehledě na to, že se na výrobě fast fashion podílejí i asijské děti, ale i dospělí pracující ve velmi krutých, až nelidských podmínkách. A za svou práci dostávají almužnu.

Co je fast fashion móda?

Jde o módu z klasických řetězců jako je H&M, Shein, Zara, Primark a další. Oblečení a módní doplňky se tu prodávají za směšně nízké částky a obvykle nemá valnou kvalitu, neboť se vyrábí i z nekvalitních, často umělých materiálů. Oblečení se vyrábí převážně v asijských zemích, protože tak jsou náklady na jeho výrobu minimální. Pro nás je ale tato móda stále žádaná. Hlavně kvůli nízké ceně. Co na tom, že nám tričko vydrží sotva půl roku nebo nepřežije ani jedno praní. Oblečení je přeci spotřební zboží. Ve skutečnosti tomu tak ale rozhodně být nemusí.  

Slow fashion je opravdu pomalá a není tak vzdálená

Ještě tu máme takzvanou slow fashion neboli pomalou módu. Ta spatřila světlo světa v roce 2007, kdy britská módní designérka Kate Fletcher jako první přišla s pojmem slow fashion. To je udržitelná móda, která respektuje přírodu, nezatěžuje ji a lidem ukazuje, že kvalitní oblečení může vydržet roky i desetiletí, pokud je vyrobená ze skutečně kvalitních materiálů. Také je ale důležité při nákupu slow fashion brát ohled na to, kde tuto módu kupujete. Pokud si kvalitní a ručně vyrobené kousky necháte poslat třeba z Japonska nebo Spojených států, můžete se sebevíc holedbat tím, jak myslíte na přírodu a ekologii, ale ve skutečnosti děláte pravý opak. Protože než se k vám módní kousek dostane, urazí tisíce kilometrů letadlem nebo na lodi a to je pořádná zátěž pro přírodu.

K TÉMATU  Tvář bez nedokonalostí? Tou správnou volbou je obličejová jóga

Princip slow fashion proto spočívá mimo jiné i v tom, že si kupujete oblečení a módní doplňky blízko svého bydliště. Nejlépe tedy v rámci České republiky. A ještě lépe třeba tak, abyste si ho mohli vyzvednout osobně buď pěšky nebo v rámci městské hromadné dopravy. Pořád je ale ještě nutné brát ohled na několik dalších specifik, která se ke slow fashion vážou. Slow fashion totiž představuje kombinaci pojmu jako ‚ekologické‘, ‚etické‘ nebo ‚fair trade‘. Tudíž i materiály, z nichž se slow fashion šije, musejí fungovat na stejném principu. Designéři si nemohou nakoupit látky v Číně, nechat si je letecky doručit a následně svou módu označit za slow fashion. I látky musejí být velmi kvalitní a  zakoupené co nejblíže své domovině tak, aby nemusely cestovat přes půl světa. Také by měly mít tyto látky nějaký certifikát, který potvrzuje, že byly získány ekologickým, tudíž šetrným způsobem. A v žádném případě se ani na samotné výrobě látek nesmějí podílet děti nebo dospělé osoby, které pracují ve špatných podmínkách.

Proč slow, a ne fast?

Slow fashion má bezpochyby mnoho výhod, oproti fast fashion a jen jedinou nevýhodu. Ta spočívá v její ceně. Je samozřejmě dražší než běžné řetězcové oblečení, ale hned vám vysvětlíme proč:

  • Šije se z převážně přírodních a hlavně kvalitních materiálů
  • Šije se ručně a každý kousek je unikát
  • Vydrží vám při správné péči dlouhá léta
  • Už nepotřebujete mít v šatníku dvacet nekvalitních triček, stačí vám tři kvalitní (ve výsledku tedy i ušetříte)
  • Ze slow fashion budete mít mnohem větší radost než z bezmyšlenkovitého nakupování v řetězcích, kde většinou nakupujete i to, co vůbec nechcete, natož abyste to potřebovali

Oblíbené secondhandy

A pak tu máme ještě jednu alternativu. Samozřejmě secondhandy, které se v posledních letech opět vracejí do módy. Tato alternativa je oblíbená nejenom u těch, kteří myslí na životní prostředí a na budoucí generaci, ale do secondhandu chodí nakupovat i ti, kteří si třeba slow fashion nemohou dovolit, ale módní řetězce už je takzvaně netankují. V secondhandu seženete oblečení doslova za pár desítek nebo stovek korun a přitom může být nadmíru kvalitní a vyrobené z přírodních materiálů, jako je bambus, kašmír, vlna nebo třeba hedvábí. A dokonce už nemusíte do secondhandů chodit osobně. Na sociálních sítích najdete nepřeberné množství uživatelských účtů, které se prodejem oblečení z druhé ruky zabývají.

K TÉMATU  Hubnoucí proměny, které vám dokáží, že všechno jde, když je dostatek chuti a vůle!

Recyklace? Funguje

Existuje však ještě jedna kategorie oblečení, která je udržitelná a v souladu s přírodou. Řeč je o oblečení a módních doplňcích z recyklovaných materiálů. Ženy a muži po celém svět, i u nás, se zabývají tím, že přešívají staré oblečení. Vytvářejí tedy úplně nové, originální a tudíž žádný kus oblečení většinou neexistuje ve dvou vyhotoveních. Takto se dají přešívat sukně, šaty, bundy, kalhoty… případně se dají použít jen rozstříhané látky. A protože jde o stoprocentní ruční práci a především designérský nápad, není recyklované oblečení levné. Na druhou stranu se můžete obdivovat za to, že to, co máte na sobě vy, nikdo jiný nemá.

Ukliďte si v hlavě i šatníku

Stále častěji lidé, kteří módě rozumí nebo v ní dokonce pracují, vyzývají ostatní, aby přestali nakupovat fast fashion a udělali něco pro sebe i pro ostatní. A hlavně pro naši planetu, kterou musíme zachovat pro další a další generace. Není nutné se vyhýbat fast fashion úplně. Někdy se zkrátka hodí, ale možná bychom mohli více začít přemýšlet nad tím, jestli přece jen není na čase protřídit šatník a doplnit si ho méně, avšak kvalitními věcmi. I Marie Kondo z vás bude mít radost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

4 nadčasové kousky do vašeho šatníku, které nikdy nevyjdou z módy

Zdroje článku:
www.ecoista.cz, www.earthkarma.cz, www.rekrabicka.cz,
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud se snažíte držet štíhlou linii, nebo jste zrovna ve fázi, kdy jste se pustili do hubnutí, určitě se přes den snažíte poctivě dodržovat všechna pravidla, aby se vaše plány jen tak nezhatily, a vy jste hezky šli svému cíli naproti. Napadlo vás ale někdy, že se ráno, klidně i nevědomky, můžete dopouštět určitých chyb, které vám cestu k vysněné postavě akorát překazí? Víme, co vám hned po probuzení zaručeně pokazí hubnutí.
Kam se špinavým prádlem? Do pračky! Ale někdy je ho víc a různých barev, a než přijde na řadu, uschová ho koš na prádlo, praktický doplněk vaší koupelny. Vybrat si můžete přesně takový, aby stylově i barevně zapadl do vašeho interiéru. Koše na prádlo jsou proutěné, plastové nebo látkové, ale také z bambusu. Inspirace pro vás!
To, že sex je naprosto přirozenou součástí našich životů, je zcela jasné. Jenže už málokdo si uvědomuje, že chování po sexu o nás mnohé vypovídá. Poradíme vám, co muži nesnáší, když ženy dělají bezprostředně po sexu a na co si dát pozor.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení
Pesimisté vám řeknou, že zvládat puberťáka je opravdu otřesné, a dá se jenom v co největším klidu vyčkávat, až toto náročné období přejde. Na straně druhé si můžete vyslechnut tvrzení, že právě v pubertě se z vašeho dítka stává dospělák a sklízíte plody toho, co jste v něm zaseli. Někdy se doslechnete, že pokud se dítěti adekvátně věnujete v předchozích letech, žádná puberta s ním vlastně necloumá. Ať už vnímáte situaci jakkoliv, pokud vás článek upoutal, zřejmě u vás v rodině nastávají změny spjaté právě s výchovou puberťáka.
Je pití dvou litrů vody denně málo nebo moc?  Proč káva nebo kola do pitného režimu nepatří? Zatěžujete pitným režimem své tělo nebo mu naopak děláte dobře? Snažili jsme se to zjistit. Tak čtěte, ať víte víc!
Máte zahradu? Pak by byla velká škoda, kdybyste na ní nepěstovali vlastní zeleninu a ovoce. Nejenže je úroda, kterou si sami vypipláte chutnější než ta z obchodu, nemusíte se obávat žádných chemických látek a postřiků, ale navíc i hodně ušetříte.
Zmatená a vystrašená zvířata, plačící malé děti a nepořádek na ulicích je výsledkem hlučných ohňostrojů, které k oslavám silvestra už tak nějak patří. Ale vzhledem k tomu, že následky jsou jak pro zvířata, tak pro děti často fatální, existují místa, kde je pyrotechnika naprosto zakázaná a čím dál více lidí se uchyluje k oslavám Nového roku bez petard.
Nepříjemná nemoc, která hýbe současným světovým děním, se nevyhýbá ani známým osobnostem. Kdo ze slavných bojuje s nemocí COVID-19 a jaké má příznaky?
Mnoho žen, ale i mužů může trpět zvýšeným množstvím uloženého tuku v různých částech těla. Ženy si často stěžují na takzvaná „madla lásky“, která se vyskytují v oblasti boků, nebo jsou nevzhledné tukové zásoby v místech kolem podprsenky, či podpaždí.
Legendární kocour Garfield nesnášel pondělky, měl z nich deprese a úzkosti. Většinou se mu v ten den ani nic nedařilo. Lidé na tom jsou podobně. Také míváme úzkosti z některých dnů v týdnu. Z neděle především. Jedete v tom taky?

Výběr článků

Herečka Carmen Mayerová, kterou si mladší generace pamatuje jako dámu s klidným úsměvem a stříbrnými vlasy, oslavila své životní jubileum. Ne každý ale ví, že tahle charismatická diva kdysi okouzlila nejen divadelní svět, ale i jednoho z nejslavnějších českých herců. Její osobní život je plný nečekaných zvratů, lásky i dramat, a na scéně zářila ve stovkách nezapomenutelných rolí. Co všechno ji přivedlo na vrchol českého divadla a jak zvládla nelehkou roli trojnásobné mámy?
S příchodem sychravých a deštivých dnů nemusíte mít obavy, že se budete doma nudit. O zábavu se vám postará Netflix, který má ve své nabídce dokumenty, co vás chytnou za srdce.
Pejskové, kočičky, ale i malí ježci nebo klokan. Zvířecí miminka, která jsou tak roztomilá, že už sladší být ani nemohou. Chlupaté mazlíčky milujeme, a tahle mláďátka jsou prostě k zulíbání. Tohle vám udělá na tváři úsměv!

Nepřehlédněte

V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.
Susan Buckner, americká herečka známá svým výkonem ve filmu "Pomáda" z roku 1978, zemřela minulý týden ve věku 72 let. Rodina herečky oznámila, že Buckner zemřela ve čtvrtek 2. května v Miami, obklopena svými blízkými. Příčina jejího úmrtí nebyla zveřejněna.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek