Menstruace od počátku lidstva patří k životu každé ženy a zatímco tehdejší doba ženám období měsíčků zrovna dvakrát neusnadňovala, s nástupem nových technologií přišly hygienické pomůcky ve smyslu vložek a tampónů, které poskytly určitý komfort a nijak neomezovaly v rámci běžných dnů. Jak ale vzrůstala spotřeba hygienických pomůcek, tím víc vzešlo na povrch, jak takoví pomocníci zanáší přírodu. A právě proto přišla na plac i menší osvěta, která ženám klade na srdce, že i během svých dnů mohou myslet na přírodu a být maximálně eco-friendly. Zdá se vám takový proud zajímavý? Pak se nechte inspirovat naším článkem, který vám přináší pohled na ekologická menstruace.
Spotřeba menstruačních pomůcek je šokující. Zachrání planetu tzv. „ekologická menstruace“?
Jak se tedy konkrétně propisuje používání menstruačních pomůcek na životním prostředí? Průměrná spotřeba vložek a tampónů se samozřejmě v závislosti na individuálních potřebách a preferencích každé ženy různí. Nicméně, odhadem průměrná žena použije během menstruačního cyklu asi 20 vložek anebo tampónů. To znamená, že průměrná roční spotřeba by mohla být něco kolem 240 vložek nebo tampónů. A vzhledem k tomu, kolik žen po celém světě menstruuje, si můžeme udělat obrázek o konečné cifře, a ta činí asi 45 miliard kusů použitých menstruačních vložek či tampónů. Tento odpad obsahuje plastové a chemické látky, které jsou samozřejmě škodlivé pro životní prostředí. Už na první pohled je tak jasné, že čísla jsou alarmující a o to víc je důležité hledat alternativní možnosti. Navíc pořizování menstruačních pomůcek není zrovna levná sranda. Odhaduje se totiž, že ročně běžně žena utratí přibližně 3 600 – 6 000 Kč za menstruační pomůcky v závislosti na intenzitě krvácení. A vzhledem k tomu, jak se zdražuje, to do budoucna ještě vyskočí. Jaké jsou tedy eco-friendly pomůcky?
Menstruační kalíšek
Jednou z ekologických pomůcek je bezpochyby menstruační kalíšek, což je to veskrze malý silikonový nebo gumový pohár, který se vkládá do pochvy a zachytává menstruační krev. Pro většinu žen je navíc kalíšek pohodlný, zároveň je možné s ním dělat prakticky cokoli – plavat, sportovat i spát. I jeho údržba je velmi snadná, zrovna tak samotné zavádění, v němž se poměrně rychle zaučíte. A co se ekologie týče, kalíšek lze použít opakovaně po celou dobu menstruace, přičemž vydržet může až 10 let. Za takový časový úsek ušetříte nejen spoustu peněz, ale zamezíte i tvorbě nadbytečného odpadu.
Menstruační kalhotky
Ačkoli svým vzhledem působí jako běžné kalhotky, ve skutečnosti dokážou až neuvěřitelně absorbovat menstruační krev, aniž by cokoli kdekoli bylo vidět. Některé kalhotky mají vyjímatelné jádro, jiné jsou zase navržené jako jednotný kus. Ať tak, či onak, jedno je zřejmé. Menstruační kalhotky jsou nejen pohodlné, dobře drží na svém místě, a přitom jsou účinné, jak mají být. Na podobném principu pak fungují i menstruační plavky, s nimiž si užijete vodní radovánky, aniž by se vám stala nepříjemná nehoda. Protože právě menstruační kalhotky jsou v posledních letech hitem, neustále se zlepšují jejich vlastnosti, a to zejména míra savosti. Právě proto už na trhu najdete i modely, které vydrží i úctyhodných 12 hodin. Údržba je navíc velmi jednoduchá a při správném používání vám vydrží roky jako nové.
Menstruační houba
Dalším ekologickým pomocníkem jsou i menstruační houby, které fungují podobně jako tampóny, ovšem dají se opakovaně používat. Ke sliznici jsou navíc šetrné, přičemž potěší i vysokou mírou savosti. Trošku horší jsou na tom s údržbou. Je totiž zapotřebí je precizně čistit a nechat poctivě uschnout, aby se v nich netvořily plísně. Pokud ovšem takové nesnáze překonáte, určitou měrou snížíte spotřebu menstruačních pomůcek a trochu pomůžete přírodě.
Látkové menstruační vložky
Stejně jako se v posledních letech začaly pro miminka využívat látkové pleny místo jednorázových, tak podobný trend už můžete vnímat i v prostředí menstruačních pomůcek. I zde se nabízí využití těch látkových, které najdete ve stylu klasických, nočních, ale i slipových vložek. Látkové vložky mají dobrou míru absorpce a uživatelky je hodnotí velmi pozitivně i z hlediska komfortu. Dobré jsou i po stránce údržby a díky dobře zvoleným materiálům vám takové vložky vydrží několik let.
Menstruační vložky a tampóny
Pokud se však nechcete vzdát klasických vložek a tampónů, pak přijdou vhod ekologicky vytuněné verze, které jsou oproti klasice vyrobené sice pro jednorázové užití, avšak jsou plně rozložitelné. Vyráběné jsou z přírodní bio bavlny a dalších látek ekologického původu. Díky tomu, že neobsahují chemické přísady, jsou přátelské i vůči vaginální sliznici a navíc jsou praktické i díky tomu, že jsou pohodlné. Ekologické vložky i tampóny jsou navíc zpravidla balené do rozložitelných obalů, tedy nejčastěji vyrobených z recyklovaných materiálů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Co si počít, když vám život znepříjemňuje hormonální akné?