V současné době patří dracéna k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám, které se u nás pěstují. Její kořeny sahají až na daleký Madagaskar a ostrovy Indického oceánu. I když by si člověk pomyslel, že ke svému spokojenému životu potřebuje tamější podnebí, není tomu tak. Bezproblémově roste i u nás, pokud se o ni budete řádně starat.
Dracéna do každé domácnosti
Mluvíme o velice jednoduché, přesto krásné pokojové rostlině, která upoutá pozornost na první pohled. Můžou za to její roztřepené listy, které se neustále prodlužují. Je však třeba konstatovat, že tato pokojová rostlina nemá pouze estetickou funkci, ale má také zdraví prospěšnou roli. Jejím úkolem je zlepšit kvalitu ovzduší v interiéru, což je um, kterým se řada rostlin opravdu nechlubí.
Velice často se právě dracéna považuje za dokonalou pokojovou rostlinu. Dosahuje dostatečné výšky, nekvete do pestrobarevných odstínů, tudíž se hodí do každého moderního interiéru. A navíc je po stránce péče zcela nenáročná, jak již bylo zmíněno.
Dracéna a její pěstování
Zvolte správné stanoviště
Nabízí se otázka, jaké stanoviště zvolit, pokud dracénu přenesete přes práh domu. I když miluje slunná místa, vyvarujte se stanovištím, kam míří přímé sluneční paprsky. Ty mají tendenci pálit listy rostliny, z nichž se poté stává nehezký, žlutý a suchý prvek rostliny, který je nutné odtrhnout.
Dracéně se skvěle daří hlavně v domácích nebo kancelářských podmínkách, kde je dostatek světla, ale díky žaluziím v okně minimum přímých slunečných paprsků.
TIP: To, jestli se rostlině na daném místě líbí či nikoliv poznáte podle jejích listů. Pokud začnou hnědnout, mají nevyhovující podmínky.
Pořiďte jí dostatečně velký květináč
Co je také klíčové, tak volba květináče, do kterého rostlinu umístíte. Musí být dostatečně velký, aby rostlina měla prostor pro růst. Její kořeny jsou opravdu objemné a v malém květináči nemají dostatek prostoru. Ideální jsou takové, které mají takzvané drenážní otvory. S jejich pomocí se vám nestane, že půda úplně vyschne.
Při umísťování rostliny do květináče upřednostněte takový substrát, který neobsahuje žádný kompost ani kůru. To jsou ingredience, které dracéna nemá zrovna v lásce.
Nepřelévejte ji
I když se říká, že každá rostlina ke svému spokojenému a bezproblémovému životu potřebuje teplo, světlo a pravidelnou zálivku, dracéna je trochu jiná. Co se týče zálivky, s tou to nepřehánějte. Lidé mají tendenci ji zalévat hojně, jelikož se nejedná o sukulentní rostlinu, ale není to třeba. Půdu spíše jen udržujte vlhkou (nikoliv mokrou) a dobře odvodněnou.
Těsně předtím, než rostlinu zalijete, zkontrolujte stav substrátu. Je půda ještě vlhká nebo už suchá? Dracénu zalijte pouze v druhém případě čili když je půda vyschlá.
Listy dracény mají tendenci žloutnout a padat. Toho se však nelekejte, na vině nebývá přelití. Je to jen přirozený proces v životě rostliny. Stejně jako lidem padají vlasy, aby narostly nové, podobně je to i v případě této pokojovky.
Jak je to s hnojením?
Poslední kategorií našeho průvodce pěstováním dracény je hnojení. V tomto případě se hnojení příliš neliší od hnojení ostatních rostlin, také se k němu přistupuje v době vegetace čili od března do září. Během zimy se rostlina nehnojí.
Co se týče výběru hnojiva, volíme pouze takové, které je speciálně určené pro pokojové rostliny.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost
Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny