Dobře provedená masáž má pro tělo hned několik benefitů. Ne vždy je ale čas chodit pravidelně do salonu a pak také mohou být problémem finance. Když se ale naučíte, jak správně provádět domácí masáž, máte otázku peněz i času vyřešenou.
Proč je masáž pro tělo přínosná?
Je obecně známo, že dobrá masáž skvěle uvolní a zregeneruje tělo po kdejaké činnosti.
- Správně provedená masáž vás zbaví únavy, probudí vaše smysly a zklidní mysl.
- Masáže jsou známé tím, že podporují funkci krevního a lymfatického oběhu, čímž dochází k posílení imunity.
- Nemůžete usnout? Dopřejte si masáž, která vás zbaví nespavosti, bolesti hlavy i zad.
- Masáž působí i jako prevence pro případné úrazy při sportu.
- Není žádným tajemstvím, že masáž zrychluje metabolismus, čímž napomáhá tělu při spalování tuků.
Poloha při masáži
Základem dobře provedené masáže je, aby byla páteř v rovině. Masérský stůl rozhodně nepotřebujete, stačí se položit na postel nebo na podlahu a ruce mít podél těla, pod hlavou nebo vedle hlavy. Masírovaný nesmí být v křeči, musí být naprosto uvolněný. Nohy by měl mít narovnané a hlavu tu a tam ze strany na stranu přetočit.
Nezapomeňte pod něj dát nějaké staré prostěradlo nebo velkou osušku. Masážní olej je sice příjemný, ale rozhodně ho nechcete mít všude.
Bez prohřátí to nepůjde
Než začnete samotnou domácí masáž praktikovat, je velmi důležité tělo prohřát. K tomu vám pomůže nahřátý ručník, který přiložte na záda. Dbejte také na správnou teplotu, pokud bude totiž masírovanému zima, jeho svaly ztuhnou – a místo uvolnění můžete masáží nadělat pořádnou paseku. Také vaše dlaně by měly být teplé, to samé platí i pro masážní olej.
Domácí masáž zad
- Masážní olej rozetřete dlaněmi po stranách páteře.
- Pravou polovinu zad zakryjte ručníkem a masírujte levou část.
- Začínejte od spodní části a pokračujte krouživými tahy směrem nahoru – využívejte k tomu malíkové hrany ruky, následně všech pět prstů.
- Není potřeba, abyste na záda moc tlačili, tahy by měly být pomalé a táhlé.
- Přejděte na pravou polovinu zad a tu levou namasírovanou opět zakryjte ručníkem. Masáž zakončete lehkým třením zad dlaněmi rukou.
Co nedělat! Pamatujte, že nikdy nepřejíždějte po páteři a dalších kostech na zádech, a v žádném případě nezajíždějte do podpaží. Každý sval má svá vlákna, masírujte tedy podél nich, ne přes ně.
Domácí masáž šíje
Ač by se nabízelo, že u masáže šíje může masírovaný sedět, je to omyl. U masáže by měl člověk vždy ležet.
- Naneste olej na krk a rozetřete na trapézové svaly až k lopatkám.
- Při této masáži používáme palec a ukazováček, takzvané „vidlice“. Tahy by měly být jemné, začněte u lopatek podél páteře a pokračujte nahoru k ramenům.
- Na trapézových svalech můžete zlehka přitlačit – ovšem po domluvě s masírovaným. V tomto případě zapojujte hlavně palec, kterým dělejte malé kroužky – podél páteře, přes trapézové svaly a zpět.
- Následně palce vystřídejte hranami dlaní. Masáž byste měli ukončit jemným hlazením.
Na co si dát při domácí masáži pozor?
Velmi důležitá je při provádění domácí masáže komunikace. Vyptávejte se masírovaného, zda je mu masáž příjemná nebo naopak, zda ho bolí. Dávejte si také pozor na intenzitu tlaku při masáži, která nemusí být někdy příjemná. Masáž by rozhodně neměla bolet, měla by být příjemná. Masážím se také vyhněte, pokud masírovaný utrpěl nějaký úraz nebo ho například začala záda bolet akutně. Tady by měl přijít skutečný odborník, který zná anatomii těla.
Pár tipů nakonec:
- Aby byla masáž co nejpříjemnější, můžete pustit nějakou relaxační hudbu – pozor však na hlasitost, která může narušit celý proces masáže.
- Příjemnou atmosféru také navodíte nějakou vonnou silicí, levandulová přispěje k podpoře spánku, eukalyptová zase protáhne dýchací cesty.
- Nemáte po ruce masážní olej? Vůbec nevadí, v kuchyni jistě najdete obyčejný slunečnicový nebo olivový.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT