Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Dieta v těhotenství. Je na místě? Co dělat a co raději vypustit? Jak je to s výživovými doplňky?

Během těhotenství a zvláště v prvním trimestru můžeme počítat s fyziologickým váhovým přírůstkem. Každá maminka potvrdí, že v těhotenství přichází hlad častěji a ženy se do pravidelného stravování nutit nemusí. Jak je to ale s dietním režimem? Je vhodný? Do jaké míry?
Dieta v těhotenství
Zdroj: 123RF.com

Denní příjem v těhotenství?

Obecně se dá říci, že optimální zvýšení hmotnosti může zajistit správně sestavený jídelníček. Ten zahrnuje příjem pěti nebo šesti denních jídel dle doporučených dávek energie v závislosti na věku. Jelikož se většinou matkami stávají mlaší ženy, nachází se dolní hranice energetického příjmu v těhotenství na devíti tisících kilojoulech za den a horní činí 1000 kilojoulů denně.

Pozor na vitaminy

Těhotenství od základů změní způsob, jakým ženské tělo funguje a to se týká i potřeby výživy. U většiny látek je spotřeba zvýšena. U vitaminů a minerálů je přitom nárůst mnohem vyšší než v případě energetického přísunu. Ten stoupá asi jen o 1200 kJ. Ale potřeba některých vitaminů a minerálů se zvyšuje až o 100%. Proto by žena během těhotenství měla uvažovat o složení stravy tak, aby získala potřebné množství vitaminů a minerálů a zabránila nadměrnému váhovému přírůstku.

Dieta v těhotenství a multivitaminové preparáty

Toto dilema dokáží vyřešit multivitaminové preparáty. Ty zajišťují přísun patřičného množství minerálů a živin bez ohledu na množství a druh výživy a jsou na trhu k dostání v dostatečném množství a výběru. Prokázalo se, že zvýšení hmotnostního přírůstku v těhotenství má přímý vliv na snížení výskytu porodů plodů s nízkou hmotností. Stejně tak má vliv i na prospívání novorozenců a dětí. A multivitaminy mají ještě jednu přednost – nemusíte na své váze vážit každý kousek ovoce, abyste měla jistotu, že dostanete optimální počet vitamínů

Jak je to s pohybem v těhotenství

Pokud jde o pohyb, není rozhodně těhotenství tou nejlepší dobou pro shazování nadbytečných kilogramů. To ovšem neznamená, že by se měly maminky zdravému pohybu vyhýbat – velmi výhodné jsou posilovací cviky břišního a obratlového svalstva a s pokračujícím těhotenstvím pak cviky v rámci rehabilitace nejvíce zatěžovaných partií, jako je oblast bederní páteře, kloubů a kyčlí.

K TÉMATU  Jarní dieta: Bezpečný dietní plán pro každého na několik dní! Zkuste to podle doporučení výživového poradce a připravte se nejen do plavek!

Kontrolovaný stravovací režim

Ačkoli není třeba přemýšlet o dietách a o snižování hmotnosti, pomocí kontrolovaného stravovacího režimu lze právě v těhotenství upravit případnou vyšší tělesnou hmotnost nad normu. Jak? Především je třeba začít s aktivním pohybem, nejlépe pod odborným vedením. Pomáhá také omezení sladkostí a všeho, co obsahuje nadměrné množství tuků.

Hlavně na nic netlačte

Je velmi důležité, aby maminky své stravovací návyky měnily postupně. Pokud přejdou k dietě pozvolna a poté se opět plynule vrátí k normálním stravování, s daleko větší pravděpodobností si novou hmotnost udrží a změna bude trvalá. A není pochyb o tom, že se redukce hmotnosti vyplatí.

Obézní ženy mají kvůli nepravidelné ovulaci a menstruaci často potíže jak s otěhotněním, tak z důvodu vysokého tlaku i během gravidity a nakonec i při porodu, protože nedokáže dostatečně silně tlačit.

Výsledek se ukáže při porodu

“Závěrečná zkouška” pro maminky přichází při samotném porodu – pokud jsou připraveny po tělesné i duševní stránce na jedničku, rozhodně se mohou na tento okamžik těšit a obavy přenechat tatínkům.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když jsme se s manželem nastěhovali do nového domu po rekonstrukci, pořád se nám na něm něco nezdálo. Sem tam se ozývaly zvláštní loupavé zvuky - a omítka se loupala na místech, kde nebyl žádný důvod k vlhkosti. Nakonec jsme v domě prostě a jednoduše necítili dobře. Tenkrát jsme spojení "energetický úklid" vůbec neznali.
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Ano, i v českých supermarketech už najdete exotické ovoce z druhého konce světa, které vám připadá tak všední jako jablka z vaší zahrady. Ale ujišťujeme vás, že stále ještě existují druhy, o kterých jste možná neslyšeli. Které to jsou?
Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Skotská vrchovina nabízí překrásnou přírodní scenérii, kterou charakterizují zelené kopce, rozmanité skalnaté útvary, horská údolí a jezera, ale i středověké hrady. Tady je malá ochutnávka, která vás možná navnadí na výlet do této řídce osídlené oblasti.
Vánoce jsou rodinné svátky, ale když jste sama - bez partnera, manžela, dětí, mohou to být svátky hodně stresující. Důležité je však začít se na to dívat z jiného úhlu. Být single na Vánoce je nakonec vlastně fajn.
Dubaj je druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Rozhodně je však nejnavštěvovanější a pro turisty nejatraktivnější. Chcete vědět proč? Níže najdete důvody, proč byste měli Dubaj navštívit.
Za sny - tak se jmenuje nová audiokniha, kterou načetl zpěvák Richard Krajčo společně se svou manželkou - autorkou knihy, režisérkou a scenáristkou - Karin Krajčo Babinskou. Čtyřy a půl hodiny poslechu bude stát za to. Proč zná knihu zpěvák nazpaměť a jak souvisí s jeho písní Zůstaň se mnou?
Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.

Výběr článků

Banány patří mezi rychlou svačinku, ale také mezi potraviny, které pozitivně ovlivňují nervový systém a zlepšují náladu. V Japonsku na banány nedají dopustit především ženy, protože díky banánům si udržují štíhlou postavu. Už jste slyšeli o banánové dietě?
Blíží se významný den vaší ženy, případně jsou za rohem Vánoce a vy ještě nemáte žádný dárek? Nepanikařte, stále vše můžete zachránit. Zapomeňte ale na kreativitu, raději vsaďte na jistotu.
Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.

Nepřehlédněte

Když se řekne Česká republika, každý si spíše vybaví pivo, nicméně Morava – to je kraj hlavně vína a slovácké kultury. Proto je zde spousta vinic, které můžete obdivovat nejlépe ze sedla svého kola.
Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek