Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Vypouklé břicho a diastáza: Trápení mnoha žen i mužů

Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?
diastáza
ilustrační obrázek

13. 12. 2022

Diastáza je pojem, který definuje rozestup přímých břišních svalů, kterým trpí nejen mnoho žen zejména po porodu, ale také mužů. Že ji máte můžete zjistit poměrně snadno domácím samovyšetřením.

Jak se diastáza pozná?

Pro diastázu je typické vypouklé břicho v oblasti pupku, které ať se snažíte sebevíc, prostě nejde shodit. Často je tento jev vnímán jako přebytečný tuk, ovšem v 70 % se jedná o tlačící se orgány ven oslabenou vazivovou tkání.

Zjistěte, zda i vy máte diastázu

Zjistit zda máte diastázu můžete i vy, a to v klidu v obýváku.

  • Lehněte si na záda a pokrčte kolena. Musíte být naprosto uvolnění. Do oblasti nad pupíkem vložte prsty a zvedněte hlavu, jako byste se chtěli na svoje bříško podívat – jestliže vám prsty zajely do mezery (mezera nesmí být větší než 2,5 cm), problém je na světě.
  • Vyzkoušet můžete také test, kdy se položíte na zem, natáhnete nohy, ruce vsunete pod zadek a zvednete nohy. Vidíte vyboulený kopeček nad pupkem? S velkou pravděpodobností jde o diastázu.
diastáza
Diastázu odhalíte jednoduchým vyšetřením.

Proč je dobré diastázu řešit?

Jeden z předních důvodů, pro který se ženy rozhodnou diastázu řešit, je estetika. Jenže diastáza je příčinou mnoha jiných problémů. Vzhledem k tomu, že břišní svaly jsou rozestoupené, dochází k oslabení držení těla a funkci svalů tak přebírá vazivová tkáň. Kvůli tomu mohou nastat problémy jako jsou bolesti zad, kýla, střevní problémy či povolení pánevního dna a brzké inkontinence.

Dalším důvodem je také nedostatečná ochrana vašich orgánů z důvodu rozestoupených svalů.

Diastáza nejen jako komplikace po těhotenství

Nemyslete si, že diastáza je problém pouze žen, které porodily. Méně známou informací je, že diastázu si můžete také přivodit cvičením, tady by měli zbystřit muži, kteří chodí do posilovny. Jakmile totiž začnete posilovat s těžším závažím a činkami, je nutné dodržovat správné držení těla. Pokud tuto podmínku nesplníte, vznikne svalová dysbalance, kvůli níž si přivodíte jak diastázu, tak i jiná zranění (kýlu, bolesti zad).

K TÉMATU  Podzimní deprese v rodině? Jak je překonat a udržet pohodu doma

Spíše než kvantita je proto důležitější kvalita provedeného cviku, jinak svému tělu naděláte víc škody než užitku. To samé se týká i domácího cvičení apod. kdy nad sebou nemáte odborný dohled.

Jak diastázu odstranit?

Abyste neskončili „pod kudlou“, diastázy se můžete zbavit (nebo ji alespoň zmírnit) i pravidelným cvičením. Mějte na paměti, že pravidelnost je u řešení diastázy prioritou. Je důležité, aby břišní stěna byla neustále aktivní, proto si cviky rozvrhněte po částech, ne najednou.

Čemu se při diastáze vyhnout?

Jestliže se snažíte o vyrýsování pekáče buchet, na tento sen nyní zapomeňte. Cviky na diastázu jsou zaměřené na správné dýchání (ano, dýchání dělá divy), na aktivaci hlubokého vnitřního svalstva, takže sedy lehy a jiné podobné cviky musí jít na čas stranou.

diastáza
Vlevo rozestoupené břišní svalstvo, vpravo tak, jak má být.

Cviky na diastázu

Brániční dech aneb naučte se správně dýchat

Jak jsme již zmínili, cviky na diastázu jsou zaměřené především na práci s dechem. Vaším úkolem je zapojit i bránici. Právě ta patří mezi hlavní stabilizační svaly trupu a celkového středu těla. Při nedostatečném zapojení tak zbytečně namáháme prsní svalstvo a horní cesty, výsledkem je pak špatné držení těla, ramen a bolesti zad.

Brániční dech je dech, který jde do spodní strany žeber. Lehněte si nebo se pohodlně posaďte, ruku si položte těsně pod pupek. Principem je nasát vzduch tak, abyste cítili rostoucí bříško vlivem stačujících se orgánů směrem k pánvi. Dýchejte pouze nosem, výdech by měl být mnohem delší než nádech. Bránice se při výdechu zase zvedá, čímž vypustí vzduch z plic.

Cvik na židli

Sedněte si na židli s opěradlem a spodní část zad přitiskněte co nejvíce k opěradlu. Pravou ruku položte těstě pod pupík a levou nad pupík. Dýchejte bráničním dechem. Při tomto cviku dochází ke stahování břicha, proto je dobré ho opakovat 10× za den, 100× za sebou.

K TÉMATU  Jak správně zvolit oblečení a obuv pro horskou turistiku

Cvik v leže

Položte se zády na podložku, pokrčte nohy v kolenou a zvedněte do pravého úhlu. Ruce mějte natažené podél těla. Nohy střídavě pokládejte patou na zem, soustřeďte se, abyste vydechovali při cestě dolů a nadechovali se při cestě nahoru. Opakujte několikrát po sobě.

Pamatujte, že uvědomění je v této situaci základ. Pro začátek stačí, když si párkrát během dne vzpomenete na držení těla, svůj dech a uděláte si pár bráničních nádechů a výdechů. Klidně při sezení v kanceláři. Časem si tyto věci zautomatizujete.

Pokud máte podezření, že je diastáza i váš problém, doporučujeme k poslechnutí tento podcast, kde se dozvíte víc.

Vy to zvládnete!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Stres je častou příčinou bolestí v zádech. Co změnit a jak se jich zbavit

Tipy a triky našich babiček proti zimnímu nachlazení

Zdroje článku:
www.parents.com, www.morelandobgyn.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vitamíny, minerály, bylinky i probiotika. Spousta lidí vsází právě na doplňky stravy ve chvíli, kdy chtějí podpořit své zdraví. Ačkoliv je možné mnohé z nich užívat souběžně, jsou kombinace, které se spolu příliš neshodnou, rovněž také s léky, které případně polykáte. Kterým kombinacím se u doplňků stravy vyplatí vyhnout?
Alkohol je obecně velmi kalorický, proto ho výživoví poradci v rámci hubnutí moc nedoporučují. Jak moc může občasná sklenka vína ovlivnit vaše snažení? Co na to říkají odbornice na hubnutí a zdravý životní styl?
Přírodní kosmetika je vyrobena výhradně z přírodních ingrediencí – živočišného, rostlinného nebo minerálního původu přísně stanoveným postupem. Je založena na vysoké koncentraci rostlinných či bylinných olejů a extraktů a má své nesporné benefity. Jak přírodní kosmetiku vybrat? Inspirujte se našimi 6 tipy!
Turistické boty jsou fantastické boty, které se nosí, když jste v divočině a razíte cestu z prašných cest, podél žulových balvanů a po hřebenech úzkých kaňonů, dají se ale outdoorové boty pánské či dámské nosit každý den? Přeci jen, byly původně vyrobeny k jinému účelu.
Jste milovníkem sluníčka a už se těšíte, až budete ležet na pláži a necháte sluneční paprsky prohřívat vaši pokožku? A opravdu víte jak se správně opalovat?
Máte špatný den v práci? Nedaří se vám nebo si vás někdo pěkně podal? Nejste jediní, protože tuhle zkušenost má každý. Když se daří, tak se daří. Podívejte se, jak to může vypadat, když něco skutečně nevyjde.
Květináče dnes mají spoustu podob. Ty venkovní mohou být i samozavlažovací, ale nejdůležitější je materiál. Oblíbené jsou betonové nebo ratanové květináče. Samozřejmostí jsou ale i klasické keramické květináče, a nejlevnější variantou jsou potom ty plastové, které ale také umí vypadat k světu.
Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.
Jsou aspekty, které pleti ubližují celoročně, nehledě na aktuální roční období. Řadí se mezi ně stres, nedostatek spánku, nevhodná strava bez patřičných živin, nedostatek pitného režimu, nedostatek pohybu a fyzických aktivit, kouření anebo používání nevhodné kosmetiky. Předně na podzim lidé zažívají nejvyšší psychickou zátěž, deprese a splín. To všechno se dokáže podepsat na fyzickém zdraví, včetně vzhledu.
Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
Orchideje patří k velice oblíbeným a krásným pokojovým rostlinám. Bohužel jejich velkou nevýhodou je poměrně náročné pěstování. Není to rostlina, kterou jednou za čtrnáct dnů zalijete a už se o ni nestaráte. Orchidej potřebuje trochu víc.

Výběr článků

Tento týden od 2. do 8. září 2024 přináší výrazné astrologické vlivy, které mohou ovlivnit naše každodenní životy. Klíčovým momentem bude novoluní ve znamení Panny, které otevírá dveře novým začátkům a možnostem. V tomto článku vám přinášíme podrobný horoskop pro každé znamení, který vám pomůže připravit se na to, co vás čeká. Zjistěte, jaké výzvy a příležitosti vám hvězdy přinášejí, a jak nejlépe využít tento týden pro svůj osobní i profesní růst.
Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.

Nepřehlédněte

V roce 2018 uživatelé aplikace Viber poslali 6 miliard zamilovaných samolepek a GIFů. Letos Viber přichází s novinkou v podobě videa ve tvaru srdíčka. Pošlete mu originální přání.
Premiéra filmu Zápisník alkoholičky přináší autentický pohled na ženský alkoholismus. Režisér Dan Svátek se inspiroval blogem a knihou Michaely Duffkové a vytvořil snímek, který otevřeně zobrazuje boj hlavní hrdinky s alkoholem. Film stojí na výborném hereckém výkonu Terezy Ramby, ačkoli scénář a režijní zpracování místy trpí povrchností a zkratkovitostí. Navzdory těmto nedostatkům nabízí Zápisník alkoholičky důležitý příspěvek k diskusi o závislostech, který stojí za zhlédnutí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek