Tato čísla jsou alarmující, protože obezita s sebou přináší závažné zdravotní problémy. Již v dětství hrozí cukrovka 2. typu, vysoký tlak, ortopedické problémy, zvýšená hladina cholesterolu a ztukovatění jater. Nemluvě o narušení sebevědomí, vztahů mezi dětmi, dětské šikaně.
Sledujte dítě už od dvou let
MUDr. Miroslav Toms, pediatr s třicetiletou praxí, který se dětské obezitě intenzivně věnuje, říká, že nejúspěšnější léčba dětské obezity je na jejím začátku. Proto je třeba intenzivně vyhledávat děti s nadváhou již v předškolním věku, a včas zasáhnout. Americká pediatrická akademie doporučuje měřit dětem Body Mass Index již od 2 let věku. Nepoužívejte ale výpočet pro dospělé, děti rostou a měření se liší podle věku a pohlaví. Českou dětskou kalkulačku BMI najdete na www.childrenbmi.com.
Dva kilogramy se shazují lehce, dvacet je podstatně hůř
Jestliže má dítě velmi mírnou nadváhu, možná to dokážete bez návštěvy lékaře. Někdy stačí zvýšit dobu pohybu, změnit stravovací návyky. Při vyšší nadváze je však třeba začít u pediatra, který dítě vyšetří a odešle na odborné vyšetření, případně laboratorní testy. Obezitolog pak provede detailní rozbor jídelníčku a stanoví možné řešení.
Jak této situaci raději předejít?
Jestliže je vaše dítě trochu kulatější, začněte konat ihned. A odolejte všem reklamním svodům. Někdy i vzdělané matky podlehnou reklamě, slibující „tu nejlepší volbu“. Bohužel však právě výrobky určené dětem od různých sladkostí, čokoládových náhražek, přes uzeniny a další potraviny, jsou často nutričně na podstatně horší úrovni, než srovnatelný výrobek pro dospělého spotřebitele. Podívejte se, kolik cukru v sobě mají ranní cereálie vašich dětí. U různých populárních kuliček s legračními postavičkami na obalu je to až 30 % obsahu! Opravdu byste svému dítěti nasypala do třetiny snídaňové misky cukr? Čtěte obaly a zvažujte. Vyhledejte opravdového odborníka, nedejte na internetové články, protože někdy nelze poznat, že jsou nenápadnou placenou reklamou.
Buďte pro své dítě vzorem
Obezitologové doporučují dodržovat především tyto zásady: Snídat vždycky doma. Nenutit děti dojídat. Pít pouze nesladké tekutiny. Na mlsání si vyčleňte víkend – má být vzácností, ne každodenní samozřejmostí. Nejíst u televize. A především – chodit, chodit, chodit. 4 km chůze denně. Pro starší děti, které se stydí sportovat v kolektivu, třeba rotoped nebo orbitrek, a zapomenout na výtah. Spát 7-8 hodin denně. To vše pro začátek.
Nejhorší mýty, které trápí obezitology
Myslíte si, že na vaše dítě to neplatí? Určitě je výjimkou a má důvod – on i vy – že je obézní. Uvědomte si, že svému dítěti dáváte do života pěkný ranec starostí a zdravotních komplikací. Slibte si, že už nebudete říkat pediatrovi ani sobě následující výmluvy:
- Z toho vyroste! To bohužel není pravda. Více než 80 procent dětí si obezitu nese do dospělosti.
- Přece nebudeme dítě trápit hlady! Nejde o trápení hlady, dětští obezitologové redukční diety neschvalují. Jde o nastartování zdravých stravovacích návyků.
- Má to po mně, s tím nic neuděláme! Genetická výbava má na obezitě svůj podíl, ale hlavním viníkem je životní styl rodiny. Ideální je také jít dítěti příkladem. Tím správným. Můžete začít u sebe.
- Už bude jíst jen zdravé věci! Jen s tím to ale nejde. Nezbytný je také pohyb – jděte mu i v tomto příkladem.
- Zvládneme to sami! U těžších forem obezity tohle konstatování bohužel neplatí. Rodina se bez odborné pomoci neobejde.