Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Detox v zimě. Nastartuje metabolismus a dostane vás do rovnováhy

Pod pojmem detox si nepředstavujte plán na zhubnutí. Mělo by jít spíš o odlehčení po období, kdy jste hřešily a pochutnávaly si na potravinách, které nejsou pro tělo ideální. Čekat na jaro nemusíte. Detox můžete spustit kdykoli. Jen je potřeba přizpůsobit výběr potravin ročnímu období.
detox
Základem je čistá voda. Můžete ji doplnit například o čerstvou citronovou šťávu. (foto: 123rf.com)

05. 02. 2020

Nedostatek sluníčka nám neprospívá

Leden je pro mnoho lidí nejstresovějším obdobím roku. Vánoce jsou se svým kouzlem dávno pryč, na ulicích je šedo a smutno. Často týden nevidíte slunce, tělo nedostává dostatek vitamínu D. Člověk lehce podlehne špatné náladě a vůbec se mu nechce vycházet ven do takové nepohody. Zvláště když na vás na každém kroku někdo kýchne. A právě to je období, kdy je detox daleko důležitější, než na jaře.

Chraňte se, hýbejte se

Doplníte včas energii a tím zároveň podpoříte imunitní systém. Prvním – a velmi náročným krokem – je po návratu do zaměstnání neskončit v křesle. Dejte si maximálně trochu čaje a jděte se hýbat. Hodinová procházka, jóga nebo jiná vybraná pohybová aktivita vám dodá potřebnou energii a pomůže zrychlit metabolismus.  

Teplé polévky zahřejí, vyživí a pročistí

První volbou pro zimní detox by měly být teplé polévky a sezónní zelenina. Nehoňte se za rajčaty a zeleným salátem. Vyrostly kdesi ve skleníku a nemají v sobě takové živiny, jako v plné letní sezóně. Dejte přednost regionálním produktům. Husté zeleninové polévky vás zahřejí, zasytí a zároveň dodají energii. Máte-li rádi dýni, dopřávejte si dýňovou polévku. Anebo je střídejte – uvařte si cibulačku, krémové zeleninové polévky z celeru, mrkve, brokolice, případně zeleninu různě zkombinujte.

Detox v zimě. Nastartuje metabolismus a dostane vás do rovnováhy
zdroj: 123RF.com

Výhodou je, že stačí dát do vody dostatek zeleniny, následně ji uvařenou rozmixovat, zakápnout smetanou, případně lžičkou másla či žloutkem. Bez jakýchkoli zahušťovadel získáte jídlo, které prospěje vašemu organismu také značnou dávkou vitamínů.
Nezavrhujte ani vývary. Ne nadarmo se říká, že slepičí polévka je nejvhodnější pokrm pro zvýšení imunity. Vhodnými polévkami jsou také zelňačka či boršč, plný zelí, červené řepy a další zeleniny. Takové polévky plně zastoupí hlavní jídlo.

K TÉMATU  Pocení nám bere minerály. O jaké konkrétně přicházíme během léta?

Saláty ze zimní zeleniny dodají vitamíny a cenné živiny

Vycházejte ze stejných surovin, jako při vaření polévky. Jen je použijte v syrovém stavu. Stačí nakrouhat mrkev, celer, přidat jablko. Milujete coleslaw? Kupte jednu hlávku, nakrouhejte a budete ho mít velkou mísu. Vydrží několik dnů. Tedy pokud vám ho rodina nesní na posezení.

Stejné to je s červenou řepou. Ideální je carpaccio z červené řepy. Na tenko nakrouhejte, připravte zálivku, dejte do sklenic a postupně ujídejte. Můžete ho mít v lednici měsíc i více. Samozřejmě základem zimní stravy je kysané zelí. Nevařte je. Stačí jen krátce prohřát, aby se neztratily vitamíny. Nebo z něj vyrobte salát. Přidejte třeba kapii, mrkev, cibuli, jablko, podle chuti křen.

Zelená doma v květináči

Zelené natě si můžete vypěstovat v každém bytě na okně. Dejte do květináče písek a do něj píchněte dvě cibule. Zalévejte a během pár dnů začnou růst zelené výhonky. Do skleničky s vodou postavte odříznutý kořen z řepy, křenu a celeru. Najednou tu máte spoustu zelené energie, která vám připomene, že jaro určitě přijde.

ANO semínkám a ořechům, NE alkoholu

Saláty posypte semínky dýně, slunečnice, chia nebo vlašskými ořechy. Jsou bohatými zdroji vitaminů, minerálů, esenciálních mastných kyselin, vlákniny, bílkovin či antioxidantů. Detox také vyžaduje vyřadit ze svého programu alespoň na měsíc alkohol. Organismus se začne odvodňovat a budete se cítit mnohem lépe. Zima nepřeje pití studené vody. Střídejte vodu s ovocnými či bylinkovými čaji, které lze popíjet vlažné i studené. Uvařte si je ze sušeného ovoce, bylinek nebo zázvoru. Zkoušejte a najděte si nejchutnější kombinaci.

Nerozhodujte se dlouho. Začněte hned!

Mnoho výživových poradců doporučuje začít detox malým půstem nebo odlehčovacím dnem. Podle toho, na co si troufnete. Při detoxikaci nejezte smažená jídla, pečivo, brambory, těstoviny, cukr, kávu ani sladkosti. První den byste měla vydržet ostřejší režim, aby se organismus nastartoval. Ráno vypijte teplou vodu s citrónem, snězte jablko, hrušku nebo banán. Zásadně nepijte šťávy z citrusových plodů. Tento televizní zvyk se stal módou, ale ve skutečnosti nemají ráno takové nápoje na stole co dělat. Okamžitě překyselí prázdný žaludek a někteří vědci dokonce tvrdí, že naleptávají jeho stěny.

K TÉMATU  Exotické druhy ovoce: jak a které prospívají našemu zdraví?

K obědu si dejte dušenou zeleninu nebo salát. Pokud vykonáváte fyzickou práci a nestačí vám takový oběd, doplňte zeleninu rýží natural. K večeři se hodí zeleninová polévka. Podobný režim si můžete rozplánovat na tři dny, avšak maximálně na týden. Postupně můžete přidat kousek ryby nebo libového masa.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Že to přece není možné? Všechno jde, když se chce. A přitom nemusíte vůbec nikam cestovat. Klidně zůstaňte doma, ale zařekněte se, že každý den budete angličtině věnovat alespoň dvacet minut.
Avokádo se stalo součástí našich jídelníčků, kdy z něj můžeme připravit výtečné guacamole, využít jej jako náhražku másla nebo použít jako základ na zdravou pomazánku. Jenže avokádo skvěle neposlouží jen v kuchyni, jeho využití sahá daleko za kulinářskou sféru. Víte, k čemu všemu se vám může doma hodit?
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
Tento týden se Slunce nachází ve znamení Raka, což přináší emocionální hloubku a zaměření na rodinu a domov. Planeta Saturn ve znamení Ryb nabere o víkendu zpětný chod, ve kterém bude až do poloviny listopadu. Planetární postavení nám tak dává druhou šanci. Jaké jsou sliby, které jste dali sobě či jiným, že něco začnete, uděláte, pomůžete zrealizovat nebo přestanete dělat, a pořád jste tak neučinili?
Tohle jistě všechny známe… Ani se nenadějete, chvilku zůstanete na sluníčku (ať už odpočívat nebo pracovat) a večer se pak doma nestačíte divit, jak máte červená ramena, záda nebo jinou část těla. Je to nepříjemné, člověku se špatně spí, pokožka je napjatá, citlivá. Kolikrát je obtěžující i nošení různého oblečení s ramínky, těsnějšími okraji. Jak si můžete v takovou chvíli pomoct a dát svou pokožku zase rychle do pořádku?
Rádi byste si s partnerem, rodinou či přáteli pronajali byt, ale máte s hledáním bytu buď špatné zkušenosti, nebo jde dokonce o vaši vůbec první zkušenost? Máme pro vás několik tipů, jak vhodný byt bezpečně najít.
Patrik Hartl natočí filmovou komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. Hrdinům, kteří se rozhodnou zahnat krizi čtyřicátníků plněním nesplnitelných úkolů, připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. Jaká?
Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.
Rok 2025 přináší pro každé znamení zvěrokruhu nové výzvy a příležitosti v oblastech lásky, financí, vztahů a zdraví. Přečtěte si podrobný horoskop, který vám pomůže připravit se na nadcházející rok a využít jeho potenciál naplno.
Jedná se o další díl našeho seriálu Čtení na pokračování od začínající spisovatelky Teri Kerot. V tomto příběhu se setkáváme s hlavní hrdinkou Klárou, která zavírá bar po dlouhé noční směně. Noc nabere nečekaný směr, když se objeví její stálý zákazník Tony, a Klára se ocitne uprostřed vášnivého dobrodružství. Jak se příběh vyvine, když se Klára ráno musí vrátit do své každodenní reality a čelit svému nepříjemnému šéfovi? Teri Kerot opět přináší napínavý příběh plný lásky, vášně a nečekaných zvratů.
Teď nad tím možná ještě tolik nepřemýšlíme, protože v zimě nosíme dlouhé rukávy, které mnohé schovají. Ale s blížícím se jarem, které bude následovat léto, je potřeba tento problém začít řešit. Také vás trápí tmavé lokty?
Podzim pro mnohé z nás nepředstavuje zrovna radostné období. Dny se zkracují, stmívá se podstatně dříve, často je deštivo a sychravo, je nám chladno – a představa změny je dalece před námi. Ale nezoufejte, musíte se na to jen podívat z jiného úhlu!

Výběr článků

Vaše kamarádky mají děti nebo setrvávají ve vztazích, které jsou naprosto nefunkční. A vy přemýšlíte, proč je vlastně člověk ve vztahu, když být sám taky není k zahození. Pojďme si to shrnout a podívat se na výhody single života.
Léto je v plném proudu a častuje nás nevyzpytatelným počasím. Vyzrajte na něj s limonádami plnými ovoce. Horké dny si žádají osvěžení a během těch deštivých zase potřebujete vitaminy, abyste předešli nachlazením. Přinášíme proto tipy na limonády z exotického ovoce, které zahrnují jak osvědčené klasiky, tak netradiční kombinace. Nejenomže vám budou chutnat, ale zároveň vás – alespoň pomyslně – přenesou tropického ráje.
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?

Nepřehlédněte

Od letošního roku existuje státní podpora bydlení pro mladé do 36 let a částky, které lze získat při velmi nízkém úročení, nejsou zanedbatelné. A již 25 let pomáhá v pořízení bydlení také stavební spoření, které je díky dlouhodobě zaručeným nízkým úrokovým sazbám sázkou na jistotu.
Využití zubní pasty se ani zdaleka nemusí týkat jen natolik běžné činnosti, jakou je čištění zubů. Většina z nás má tubu zubní pasty na umyvadle v koupelně, ale koho by napadlo vyčistit s ní například kohoutky?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek