Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Cvičení jde s hudbou lépe. To je vědecky dokázáno

Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
cvičení s hudbou
Cvičení s hudbou se stane vaší oblíbenou činností. (zdroj foto: www.pixabay.com)

16. 10. 2020

Pohyb v přírodě s přidanou hodnotou

Máte ranní rituál a rádi provozujete jogging? Nebo se neobejdete bez pravidelné projížďky na kole nebo fitness v parku? Někdy je sice nádherné jen tak vnímat zvuky přírody a nechat se kolébat okolním vzduchem. Jindy se však pusťte do cvičení či pohybu s hudbou.

Kupříkladu když si jdete zasportovat do míst, která jsou rušná, od příjemné aktivity vás to odradí. Místo běhu posloucháte něčí výchovné potíže, problémy lidí nebo hluk okolních projíždějících aut. Co byste řekli tomu vytvořit si svůj vlastní svět uprostřed džungle? No ano, když si pustíte hudbu, naplno se budete soustředit sami na sebe.

Vědci prokázali, že hudba má velký vliv na produkci serotoninu

Lékař z londýnské univerzity Brunel, Costas Karageorghis, se nedávno podělil se světem o výsledek studie jeho vědecké skupiny. Zkoumali vliv muziky na sportovní aktivitu jednotlivců. Přední odborník na sportovní psychologii ve své studii dokázal, že poslech dynamické hudby hraje v naší sportovní aktivitě významnou roli.

Právě hudba je zodpovědná za mnoho – mimo jiné významně podporuje produkci hormonů, které se starají o dobrou náladu. Pozitivně ovlivnit naši psychiku takto dokáže právě serotonin. Ten se do těla vyplavuje díky poslechu hudby a z obyčejného cvičení dělá vyhledávanou aktivitu.

Poslechem hudby se lépe soustředíme a zvyšuje se i náš výkon

Studie dále prokázala, že lidé poslouchající u fyzické aktivity dynamickou hudbu se mnohem více dokážou soustředit na samotnou fyzickou aktivitu a nezabývají se vnějšími okolnostmi nebo svými myšlenkami. Jejich cvičení je tak mnohem efektivnější.

Podobné závěry má i další studie provedená institutem sportu a cvičení v Liverpoolu. Tam zjistili, že sportovci poslouchající hudbu měli dokonce mnohem větší výkon než ti, kteří jezdí potichu.

K TÉMATU  Kde je konec holkám ze Spice Girls: Vrátí se ještě někdy na podium?

O významu dynamické hudby se přesvědčili během studie, kdy zkoumali několik cyklistů. Někteří z nich měli možnost poslechu své oblíbené upbeat hudby v dostatečné hlasitosti, zatímco jejich kolegové šlapali na kolech v naprosté tichosti.

Kde hudba pomáhá?

Zakladatelé zumby, aqua zumby, jumpingu, aerobiku a dalších cvičení pracujících s hudbou, by výsledky těchto studií jistě potvrdili již před mnoha lety. Kromě toho, že vám dynamická hudba dodává po dobu cvičení dobrou náladu, je skvělým motivátorem. I když už se cítíme unavení, s dobrou písničkou se ještě „hecneme“ a jedeme dál.

Rovněž si všimneme, že když hraje hudba, naše starosti běžných dnů už nemají prostor k tomu, aby zaměstnaly naši mysl. Až si tedy příště půjdete dát do těla, mějte na paměti výsledky vědeckých studií.

Možná i vy zjistíte, že s dynamickou hudbou vám cvičení půjde mnohem lépe, a že se dokážete mnohem více soustředit. Dáte si své oblíbené kousky při domácím kardio cvičení, ve fitku, nebo třeba během joggingu?

Nic se nesmí přehánět. Ani cvičení s hudbou

Role hudby je při cvičení nezastupitelná a dokáže nám pomoci zapomenout na běžné starosti. Stále bychom ale měli mít na paměti prostor, ve kterém se pohybujeme. Když ve vás vlivem vaší nepozornosti někdo žduchne ve fitku, zřejmě se toho tolik nestane.

Při cyklistice nebo pohybu v místech, kde jezdí motorová vozidla, už si ale hudbu ztište na minimum. Přeci jen potřebujete především vnímat zvuky okolí. Muziku si tedy nechte spíše na doma, do tělocvičny nebo do klidného parku.

Už se těšíte, až si pustíte skvělé vypalovačky a dáte si pořádně do těla? Už vidíme úsměv na vaší tváři, který značí jediné – na dnešní cvičení se skutečně těším!

K TÉMATU  Vánoce v tropech! 9 destinací, kam se o svátcích vypravit za teplem

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejčastější chyby po cvičení. Děláte je také? Brání vám dosáhnout vysněných cílů!

Zkoušíme se pravidelně hýbat doma. K čemu pravidelný workout vedl?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Black House má jednu zvláštnost. Voda v mělkém vnitřním bazénu umí v kombinaci s prosklenými stěnami odrážet sluneční světlo do každé části domu. Je koncipován pro maximální využití nepřímého slunečního záření. Podívejte se na tu nádheru.
Co to je, perfektní make-up na léto? Ve skutečnosti neexistuje žádná samostatná kategorie, kterou bysme mohli pojmenovat „letní tónovací krémy“, protože pleť každého člověka má různé vlastnosti a potřebuje jinou kosmetiku. Navíc každý chce získat různé výsledky: někdo má rád matný finiš a někdo si oblíbil efekt mokré pleti.
Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.
„Zhasni a na nic se neptej!“ Vypadá to ve vaší ložnici nějak takhle? Neumíte prodat svoje ženství, charisma ani chlípné dovednosti, protože se pořád jen stydíte? Na to existuje medicína, kterou ovšem v lékárně nekoupíte. Kam se pro ni chodí?
Znáte to: šéf tlačí novými úkoly a vy se snažíte najít odvahu říct NE. Jak však odmítnout šéfa bez rizika a udržet si duševní pohodu? Dnes se zaměříme na praktické strategie, jak elegantně odolat nadměrné pracovní zátěži, zachovat klid a udržet si zdravý životní rytmus.
Úsměv se podílí na dobrém prvním dojmu. Pakliže máte zuby zažloutlé a nehezké, nemůžeme se divit tomu, když lidé odvrací zrak při rozhovoru s námi. Pokud chcete mít zuby krásně bílé jako perličky, je načase zjistit, díky čemu bílého chrupu dosáhnete.
Domluvily jste se na letní dámské jízdě v zahraničí? Pak je nejvyšší čas vše naplánovat. Máme pro vás seznam 5 věcí, díky kterým se dovolená vydaří na jedničku.
Hudební svět přišel o významnou postavu taneční hudby. Paul Spencer, známý jako Dario G, zemřel 17. června ve věku 53 let po boji s rakovinou tlustého střeva. Proslavil se hity jako "Sunchyme" a "Carnaval De Paris", které se staly ikonami devadesátých let.
Také přemýšlíte, že by se vaší domácností proháněl robotický vysavač? My to vyzkoušeli, abychom se přesvědčili, zda je třeba jej chválit, nebo zda si ještě počkáme na pokrok. Proč jsme byli nadšeni, a co jediné vysavači nemůžeme odpustit?
Obecně platí, že lidé tapety buď milují, nebo nesnáší. Tapety jsou skvělým řešením nejen z hlediska designu, ale také izolují teplo, hluk a zabraňují vzniku plísní. V devadesátých letech byly tyto textilie v módě a v každé stylové domácnosti se objevovaly stěny se zajímavými prvky. Po delší době se opět vrací do našich moderních bytů. S tím však vyvstává otázka, jaké jsou nyní trendy?

Výběr článků

Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, může mít časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.
Před vámi je dlouhý let, možná s několika přestupy. Připravte se nejen na čekání na letišti, ale také na to, abyste let prožila v pohodě a bez stresu. Co si můžete vzít s sebou do příručního zavazadla a jak úspěšně překonat čas strávený čekáním?
Tváří se jako svatoušci, ale přitom se ve volných chvílích dívají na porno videa. O kom je řeč? No přeci o většině naší mužské populace.

Nepřehlédněte

Bezchybný výkon předvedla malá Angelica Hale při zpěvu písně Girl on Fire. Takový hlasový projev jí mohou závidět profesionální zpěváci a porota americké talentové soutěže nevěřila svým uším. Právem si tak Angelica vysloužila okamžitý postup do finále. Takto čistý projev je u desetileté dívky skutečně ohromující. Užijte si to!
Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek