Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

Čím v jídelníčku nahradit maso? Výběr je opravdu pestrý!

Možná patříte mezi ty, kteří nepotřebují jíst maso příliš často. A nemusí to být z důvodu, že se vám příčí zabíjení zvířat, ale třeba vám jen jednoduše maso tolik nechutná a nemáte častou potřebu ho konzumovat. Jak ale zajistit, aby přesto váš jídelníček obsahoval veškeré potřebné živiny?

18. 08. 2020

Jíst, či nejíst maso? Jak často?

Toto téma zřejmě každý uvidí trochu jinak. Někdo nedá dopustit na přínos masa a prosazuje jeho pravidelnou konzumaci, jiný si ho dopřeje jen výjimečně a trochu si podle toho upraví jídelníček. Pravdou je, že maso nám zajišťuje především dostatek bílkovin, železa, zinku a vitamínu B12. Bez bílkovin by naše tělo vůbec nefungovalo, jsou totiž jeho základním stavebním kamenem.

Při nedostatku železa bychom si zase mohli přivodit chudokrevnost. Na druhé straně nám ale maso dodá i velké množství nasycených mastných kyselin a cholesterolu. Jeho častá konzumace může zatěžovat trávení a někdo může reagovat zvýšenou únavou. Vyzkoušejte ale sami na sobě, jak se po kterém jídle cítíte – jestli jen hýříte energií, nebo zíváte.  

Další živočišné produkty nebo rostlinné alternativy

Pokud se nezříkáte konzumace všech živočišných produktů, mnoho látek můžete získat i z mléka nebo vajec (a výrobků z nich). Pokud však i toto z jídelníčku vyloučíte, zamyslete se nad rostlinnými alternativami, které vám dodají potřebné bílkoviny a další látky.

Místo masa můžete nejčastěji sáhnout po výrobcích ze sóji. Velmi chutným zpestřením jídelníčku jsou třeba seitan, robi, tofu nebo tempeh. Dejte si jen pozor na to, jak konkrétně byla sója zpracována a jaký je její původ. Kromě bílkovin si do těla dodáte i fytoestrogeny, které nemusí být vždy jen ku prospěchu. Výrobky ze sójových bobů nejezte v příliš velkém množství a často.

Luštěniny co nejčastěji

Významným zdrojem bílkovin jsou luštěniny. Můžete si dopřát tradiční hrách, fazole, zelenou čočku, ale klidně zvolit i méně známé varianty. Vyzkoušejte třeba červenou čočku, cizrnu nebo quinou. Je možné upravit je mnoha způsoby a jistě si najdete recept, který vám bude chutnat. Ideální je, pokud budete luštěniny kombinovat s obilninami. Snažte se, aby váš jídelníček byl i v tomto ohledu pestrý. Jedině při rozmanitém složení luštěnin docílíte toho, že tělo bude zásobeno všemi potřebnými aminokyselinami.

K TÉMATU  Domácí vafle, za které vás budou všichni milovat. Dopřejte si sladkou snídani nebo svačinku

Listová zelenina a zelené potraviny

Ze zeleniny volte častěji brokolici, kapustu nebo špenát. Můžete si také dopřát ořechy. Mandle  vám kromě jiného dodají vápník a fosfor, vlašské ořechy vitamín B12. Můžete tělu dodat i zelené potraviny jako chlorelllu či spirulinu. Jedná se o řasy, které podporují dobré trávení a naše tělo zásobí velkým množstvím potřebných látek. Některé studie dokládají také jejich přínos v prevenci různých civilizačních onemocnění.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kuskus, jáhly, cizrna, bulgur: rostlinná strava je trendy! Vynecháváte maso z jídelníčku? Nahradí ho beze zbytku luštěniny! Které jíst a kolik?

Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ještě vyčkat? Nebo raději odejít, když to doma není ideální? Tohle rozhodnutí bývá jedno z těch nejtěžších. Jakou roli v něm hraje touha po dětech, vlastní pohodlí, stáří i případné negativní reakce okolí?
Dnes hrozí, že vás ovládnou stinné stránky vaší povahy. Chraňte také svou kůži a snažte se ji co nejvíce hydratovat. Co ještě pro dnešek máte udělat a očekávat? Více Naďa Šmídová ve speciálním horoskopu krásy a duševního zdraví.
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
Trápí vás únava? Chce se vám pořád spát? Pijete často kávu, ale energie stále nikde? Někde tedy musí být chyba! Představte si, že byste byli plní elánu a energie. Ano, opravdu to jde! Proto si v dnešním článku povíme, jak se konečně zbavit únavy a mít energii, po které tak dlouho toužíte!
V dnešním rychlém tempu života se stále více žen rozhoduje pracovat z domova. V tomto článku prozkoumáme tipy a triky, jak si vytvořit efektivní pracovní prostor v domácím prostředí. Od organizace pracovního času po ergonomii pracovního místa – objevte klíčové faktory pro úspěšné fungování v home office.
V dalším chladném pracovním týdnu pomalu ukončete případné spory s ostatními, ať je nepřenášíte do dalšího roku. Nezapomínejte na péči o své zdraví, a zajděte se uvolnit od stresu do divadla, kina nebo na koncert. Co dalšího na vás čeká vám napoví horoskop krásy a duševního zdraví, který připravila astroložka Naďa Šmídová
Když nefungují semafory, musí dopravu usměrňovat policisté. Někteří si práci zpestří tancem, kterým pobaví chodce i řidiče. Tady je deset policistů ze všech koutů světa, jejichž taneční kreace zachytili kolemjdoucí.
Každý, kdo se chystá koupit nové auto, má v podstatě čtyři možnosti. Kromě možnosti okamžitého vyplacení celé částky, se nabízí varianta jako klasický leasing, půjčka od banky nebo nebankovního subjektu, či stále oblíbenější operativní leasing. Každá z variant má svá pro a proti. 
Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
Džíny jsou základním kouskem každého šatníku. A dalo by se říct, že se jedná také o jeden z kousků, který se vybírá opravdu stěží. Žádná žena nechce, aby džíny tlačily, škrtily nebo se v nich nedalo ani pohnout, proto je ideální vybírat si je podle typu postavy.
Bolesti zad jsou velkým problémem naší populace. Mají mnoho příčin. Od špatného a dlouhodobého sezení, přes špatné držení těla, až po přetěžování, nebo třeba špatné matrace na našich postelích.

Výběr článků

Trávíte v posilovně každou volnou chvíli? Tak trochu „flákáte“ pravidelné kontroly u zubaře? Pokud navíc často ponocujete, své šance na otěhotnění dramaticky snižujete. Jak s tím vším souvisí televizní ovladač?
Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.
Zvlášť v přechodných obdobích typu jaro a podzim to na ulicích vypadá velmi pestře. Někdo má i přes podzimní období ještě dnes kraťasy a sandály, zatímco jiný už obléká péřovku a kulicha. Co je zdravější? Jaké oblečení zvolit v přechodném období?

Nepřehlédněte

Umět lyžovat, bruslit. Dnes běžný standard pro mnoho rodin. Ale co když vaše dítě zimní sporty nezajímají? Má k nim odpor? Může se vám podařit ho překonat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek