Sobota , 19. 04. 2025

Rostislav

Chůze jako fitness i zprostředkovatel zdraví. Co všechno z procházky získáte a jak správně chodit?

Ještě jste nenašla sport, který by vás skutečně a bez výhrad bavil? Začněte chodit. Tím spálíte více kalorií, než si možná myslíte. Zároveň zatočíte se stresem, zlepšíte si náladu a prospějete svému srdci.

18. 04. 2018

18. 04. 2018

Jaro je už v plném proudu, což znamená, že udeřila hlavní sezona hubnutí. Také máte pocit, že redukce váhy se všude skloňuje snad ve všech pádech? Jenže zatímco někdo chodí do posilovny pětkrát týdně, jiný zdolává běžecké stezky a další vyráží zase na kole, vás ani jedna z těchto činností dvakrát „nebere“. Vadí to? Vlastně ani ne, štíhlým křivkám i zdraví můžete jít naproti obyčejnou chůzí – a to doslova. Proč vyrazit na procházku ještě dnes?

Blaho pro vaše srdce, které nezůstane bez odezvy

Chůze je naprosto přirozený pohyb, nad kterým člověk vlastně vůbec nepřemýšlí. Málokdo si je proto ochotný připustit, že kroky mají přímo zázračné schopnosti. Ani vy tomu moc nevěříte? Odborníci na základě několika nezávislých studií téměř přísahají, že půlhodinový „špacír“ pomáhá regulovat hladinu škodlivého cholesterolu i krevní tlak, což významně snižuje pravděpodobnost kardiovaskulárních chorob. Také působí jako prevence diabetu, zabraňuje vzniku zánětů a posiluje kosti.

Pomoc při dietě, co se hodí vždycky

„Pokud se snažíte zhubnout, měli byste spálit více kalorií, než jich přijmete ze stravy. A dávat jednu nohu před druhou je nejjednodušší způsob, jak toho docílit. Osoba, která váží 60 kilogramů, spálí třicetiminutovou pomalou chůzí přibližně 75 kalorií. Když své tempo ale zvýšíte, můžete se zbavit i 150 kalorií, což je ekvivalent dvou kousků jablečných dortů nebo jedné tučné koblihy,“ vysvětluje britský osobní trenér Stuart Amory.

Lepší nálada a žádné splíny

Statistiky hovoří jasně – počet lidí žijících s úzkostmi stoupl za poslední desetiletí o celou pětinu. Psychologové neustále připomínají, že zaručenou prevencí splínů je pravidelný pohyb. Tak proč si k optimismu zkrátka nedojít pěkně po svých? Závěry jisté studie z roku 2005 uvádí, že i krátká procházka snižuje úroveň hormonu kortizolu, který úzce souvisí s úzkostnými pocity. Na čerstvý vzduch nedají dopustit ani američtí výzkumníci z Harvardovy univerzity. Ti prostřednictvím svého výzkumu zjistili, že pobyt v přírodě zbavuje stresu a navozuje příjemné relaxační rozpoložení. A kdy vyrazíte vy?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ulpívající mastnota na troubě i uvnitř, s kterou je boj celkem urputný a někdy až nekonečný. I s tím se mohou některé hospodyňky ve své domácnosti setkat. Jak ušetřit nějakou tu korunu a zbavit se oleje a nečistot ulpívajících na povrchu trouby co nejsnadněji? Máme pro vás pár skvělých a praktických tipů.
Je už dávno známo, že káva vyráběná průmyslově nikdy nemůže dosáhnout takových kvalit, jako káva výběrová. A to z mnoha různých důvodů, o kterých si povíme níže.
Přestože venku ještě dominují letní teploty, podzim už klepe na dveře a s ním přichází i nové módní trendy, které promění váš šatník. Letošní sezóna podzim/zima 2024 slibuje fascinující kombinace barev, textur a střihů, které přinášejí eleganci, ale i pohodlí. Ať už se chystáte na večírek, pracovní schůzku nebo procházku v parku, zde najdete tipy na klíčové trendy, které budou tuto sezónu vládnout.
Bez mobilu si už nedovedeme život představit. Místo toho, abyste ale surfovali na netu nebo si psali s přáteli a leželi doma na posteli, můžete ho využit k zeštíhlení a posílení celého těla. Mobilní aplikace vám mohou posloužit třeba k vytvoření zdravého jídelníčku nebo zařazení cvičení do každodenního programu. Na trhu je dnes nepřeberné množství apek, co za vás odvedou velký kus práce nebo vám hubnutí aspoň zpříjemní. Vyzkoušejte některý z navrhovaných tipů!
Madonna, nejslavnější popová ikona od začátku 80. let až do současnosti plní sociální sítě fotografiemi, nad nimiž v poslední době zdravý rozum skutečně žasne. Zpěvačka se zřejmě nehodlá smířit s přirozeným procesem stárnutí a chce si i nadále zachovat svou dokonalou image. Má tohle ale být ještě náš vzor hodný následování?
V pražském Rudolfínu se odehrál večer plný emocí a překvapení, kde 31. ročník cen Český lev odhalil své hrdiny. Večer, kdy se historie prolínala s novou tvorbou, přinesl do popředí talent, který čekal na svůj okamžik čtyři desetiletí. Simona Peková, jejíž výkon ve filmu "Přišla v noci" ji vyřadil z řad nekorunovaných králů českého filmu, se stala symbolem večera. Zatímco "Bratři" si odnesli titul za nejlepší film, byl to právě seriál "Volha" a snímek "Bod obnovy", kdo dominoval počtem ocenění. Které momenty letošního ceremoniálu vás nejvíce oslovily a jaký film či umělec pro vás byl objevem roku?
Kateřina Hrachovcová, známá hlavně z role Simony Králové ze seriálu Život na zámku, slaví 50. narozeniny. Herectví zůstává součástí jejího života, ale v posledních letech se zaměřila také na tetování a numerologii. V průběhu své kariéry prošla výraznou změnou, a dnes ji fanoušci znají spíše pod jménem Kaira.
V koupelně, v předsíni, na chodbě nebo v ložnici. Všude tam potřebujeme zrcadlo, a málokdy máme doma jen jedno. Praktické nebo designové, v interiéru jsou i jako dekorace!
V posledních desetiletích jsme svědky vzrůstajícího trendu obezity nejen u dospělých, ale také u dětí. Je zřejmé, že naše životní styl, včetně stravovacích návyků a úrovně fyzické aktivity, hraje zásadní roli v tomto fenoménu. Ale jak moc se skutečně mění pohybové návyky dnešních dětí ve srovnání s minulými generacemi?
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
Většina z nás tráví vsedě mnohdy více než 12 hodin denně. Není divu, že až třetina lidí se sedavým zaměstnáním má bolesti zad. Dlouhodobým a nesprávným sezením se tělo jednostranně přetěžuje a výsledek je jasný. Ale pozor, samotný sed neškodí, bolesti zad jsou také výsledkem nesprávného sezení.

Výběr článků

Dnes jsme si již navykli komunikovat běžně přes internet, dozvídat se o kamarádech na sociálních sítích, každý den rozeslat několik e-mailů. Stejně tak jako nám však toto umožňuje velmi efektivně pracovat a být neustále ve spojení, mohou nás právě tyto technologie na druhé straně výrazně ohrožovat.
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Výrazná změna zasáhla do české hudební scény, když zpěvák, hudebník a skladatel David Koller oznámil svůj odchod ze skupiny Lucie. Informaci potvrdil i jeho manažer Tomáš Staněk, ačkoliv zatím zůstává tajemstvím, co přesně stojí za touto změnou.

Nepřehlédněte

Rostlinné kmenové buňky patří mezi nejnovější objevy se skvělým potenciálem řešit běžné problémy spojené se stárnutím pokožky. Jejich vývoj se dere kupředu až vzrušujícím tempem a na rozdíl od živočišných kmenových buněk neexistuje ani žádný etický či právní argument proti jejich použití v kosmetice. Už na první pohled slibují naprosto neodolatelné výsledky. Mohou ale rostlinné kmenové buňky z ovoce, květů či jiné vegetace udržet krásu a mladí každé pleti? Pojďme se do tohoto tématu ponořit a zjistit to.
Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek