Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Jak se bránit proti chřipce? Překonejte onemocnění co nejrychleji a bez antibiotik!

Máte se na pozoru, aby vás neuchvátila každoroční chřipková epidemie? To nejlepší, co se dá dělat, je nezanedbat prevenci. Jak se bránit proti chřipce?
Jak se bránit proti chřipce? Překonejte onemocnění co nejrychleji!
zdroj: 123RF.com

07. 02. 2020

07. 02. 2020

Chřipková epidemie na nás útočí většinou dvakrát do roka. Pokud dostaneme pocit, že u nás onemocnění propuká, máme často tendenci navštívit lékaře. Ve skutečnosti pro to ale v zásadě není důvod. Nejúčinnější recept, jak se bránit proti chřipce, je zůstat ležet doma v posteli. Lékař vám změří teplotu, prohlédne dutiny, poslechne si dýchání a pak vám doporučí to samé. Samozřejmě doporučí vyzvednout nezbytné léky, které se ale stále opakují a všichni je máme doma ve skříňce.

Zavřete se doma a virus dále nešiřte

V horším případě nám doktor předepíše antibiotika. Je třeba si položit otázku, jestli jsou vážně potřeba. Hlavním plánem pro boj s nemocí by mělo být chřipku dále nešířit a zůstat doma. Inkubační doba bývá 12-72 hodin, během kterých je nejlepší už být v klidu a teple. Jakmile získáte podezření, snažte se už vše podřídit právě tomu. Kýchání ve veřejné dopravě nebo ve frontě u kasy znamená, že už chřipku šíříte dál. Stejně jako naopak, pokud někdo jiný kýchne vedle vás, měl by vždy použít kapesník nebo alespoň ruku před ústa, jinak to můžete schytat vy.

Nenechte se rušit a dopřejte si spánek

Osvědčeným krokem je lehnout si do postele a být v klidu. Žádný zbytečný pohyb, stres, zkrátka nic, s čím by mělo tělo jinou práci, než s bojem proti chřipce. Samozřejmě udělá dobře spánek – čím více, tím lépe. Ideální je, když nezaměstnáváte mysl ani televizí. I to vyžaduje nějaké soustředění. Raději si pusťte relaxační hudbu nebo mějte úplné ticho.

Čaje, jeden za druhým a s medem

Pitný režim je dalším nezbytným prvkem, jak se bránit proti chřipce. Pijte čaje a pijte jich hodně. Bylinkové budou nejlepší, ale sáhněte po tom, který máte ráda. Skvělým krokem je osladit čaj medem, který je také vítaný. Obsahuje vitamíny a železo, které jsou právě v tenhle moment potřeba, navíc posiluje bílé krvinky, které mají plné ruce práce v boji s virem. Doplňte vše ještě vitaminem C, který je v první obranné linii proti nežádoucím bakteriím.

Jak se bránit proti chřipce?
zdroj: 123RF.com

Jezte to, co do sebe dostanete snadno

Jídlo nevynechávejte, protože by to v boji proti chřipce nepomohlo a chyběly by vám potřebné látky. Snížená chuť k jídlu je také pochopitelná, pokud vám není dobře, takže se zaměřte na lehké pokrmy a polévky. Udělejte si do misky mix různých druhů ovoce s jogurtem nebo si připravte nějaký salát. Polévka s pečivem zasytí a zároveň dodáváte tělu další tekutiny, kterých není nikdy dost.

K TÉMATU  Hubnoucí proměny, které vám dokáží, že všechno jde, když je dostatek chuti a vůle!

Nechte dělat tělo svojí práci

Co se týká teploty, nesnažte se ji hned snižovat, jakmile vás trochu rozbolí hlava. Jde o to, že teplota zvýšená nad běžný standart 36,6 °C znamená, že váš imunitní systém zahájil boj s nákazou. Pokud tak teplota nepřesáhne 39 °C, hodně pijte a zkuste jen ležet a vypotit se. Samozřejmě víte jen vy, jak se cítíte, a jestli vám opravdu není dobře, hlava vám třeští a chcete si ulevit, prášek si vezměte. Srazit vysokou teplotu ale umí perfektně i studená sprcha. Okamžitě uleví a zvládnete ji i sama, na rozdíl od zábalu, se kterým vám musí někdo pomoci.

Bílého pláště a receptu se nezalekněte

Chřipku může nebo nemusí doprovázet zánět dýchacích cest a kašel. Na něj pomůže jitrocelový sirup, ale pomáhá ho zklidnit právě i čaj s medem. Pokud se dusíte nebo máte záchvaty kašle, skvělým pomocníkem jsou i pastilky na cucání. Stejně jako u teploty platí, že můžete sáhnou po lécích – záleží na vás, ale prioritou by mělo být zvládnout to bez nich. Skutečně posledním krokem jsou antibiotika, kterými někteří doktoři řeší všechno a doporučit je nemůžeme, protože naši imunitu oslabují. Důležité je mít vlastní hlavu a nesázet na ně jen proto, že je někdo předepsal.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rebarborový koláč je skvělou volbou pro všechny, kteří si chtějí vychutnat sladkou pochoutku s lehce nakyslým nádechem. Tento jednoduchý recept vám ukáže, jak připravit dokonalé těsto a lahodnou rebarborovou náplň, kterou si oblíbí celá rodina. Přečtěte si náš postup krok za krokem a vyzkoušejte tento osvěžující dezert ještě dnes!
Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.
Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.
Tohle vás dojme! Opuštěné a hladové kotě naříká na ulici mezi odpadky, než si ho všimnou dobří lidé, kteří mu dají najíst. Podívejte se, jak jim drobeček začne pomalu důvěřovat a nakonec se z divokého kotěte stane domácí mazlíček.
Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.
Chystáte se na dovolenou na druhý konec světa a čeká vás dlouhý let? V tom případě se na něj musíte dobře připravit. Pokud tedy nepatříte mezi šťastlivce, kteří každý let bez problémů prospí.
Letní období se obecně nese v duchu odlehčené stravy, zároveň ale takové, která dodá energii na všechna letní dobrodružství. Příroda nabízí mnoho svých plodů, dozrávají jahody, třešně, broskve, meruňky, melouny, okurky atd. Samo léto vám tak napovídá, co dobrého by se mohlo objevit na vašem talíři, pojďme se na to, ale podívat blíže.
I ve větších bytech může být někdy koupelna situována tak, že šetříte každým centimetrem, aby se vám tam vešel alespoň sprchový kout, umývadlo a pračka. Koupelna je zatím stále nejčastějším a nejlepším místem, kam pračku umístit. Jaké vymyslet řešení, když je koupelna opravdu těsná?
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
To, že je snídaně základ, už jste slyšela mockrát. Jenže jakou si dát, abyste se konečně zbavila toho břicha či celkově zhubla? Víme a prozradíme!
Proměňte svůj domov či byt v harmonickou oázu, kterou nebudete chtít už nikdy opustit. Udržování prostoru v Zenu není jen o stylu.

Výběr článků

Arganový olej, známý jako "marocké zlato", je tajemstvím krásy mnoha úspěšných žen. Tento přírodní elixír je klíčem k zdravé pokožce, lesklým vlasům i silnému sebevědomí.
Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.
Orchideje patří k velice oblíbeným a krásným pokojovým rostlinám. Bohužel jejich velkou nevýhodou je poměrně náročné pěstování. Není to rostlina, kterou jednou za čtrnáct dnů zalijete a už se o ni nestaráte. Orchidej potřebuje trochu víc.

Nepřehlédněte

Dnes uplynulo 107 let od narození Valerie Kaplanové, herečky známé z rolí Báby Tutovky nebo bláznivé babičky ve filmech Slunce, seno. Přestože se do povědomí širší veřejnosti dostala až ve vyšším věku, účinkovala například v Divadle Járy Cimrmana a v dalších divadelních i filmových rolích. Pojďme se podívat na život této herečky.
Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek