Období chřipkových epidemií
Chřipka sice nepatří k nejzávažnějším onemocněním, přesto může být minimálně velmi nepříjemná. Choroba se rozmáhá především v chladnějších obdobích roku. Epidemie chřipky jsou u nás nejběžnější v lednu a únoru, a to se i děje. Každoročně se tímto infekčním onemocněním nakazí statisíce Čechů, především školáci a dospívající, nicméně u starších osob existuje vyšší riziko úmrtí. Chřipku se tedy rozhodně nevyplatí podceňovat.
Pracujte na své imunitě
Očkování proti chřipce je sice účinné, jenže jednou z příčin propuknutí chřipky je skutečnost, že chlad oslabuje imunitu. Na obranyschopnosti organismu přitom můžete pracovat celoročně. Rozhodující je zdravý životní styl, tedy správná strava plná vitamínů (především vitamínu C) a dostatečná fyzická aktivita. Imunitu navíc oslabuje také nadměrný stres. Pokud žijete zdravě, existuje mnohem větší šance, že se chřipce v rizikových obdobích roku ubráníte. I tak chřipkové období nepodceňujte.
Když už chřipka propukne
Pokud vás chřipka nakonec přeci jen skolí, pomoc vám může několik jednoduchých kroků. Předně byste neměli vstávat z postele. Nechte své povinnosti až na dobu, kdy vám bude lépe. Tělo potřebuje maximum energie na boj s chorobou. Nejen, že se pod peřinou budete více potit, což pomáhá, ale měli byste co nejvíce spát, protože pak se uzdravíte rychleji.
Dbejte na pitný režim
Při chřipce je zároveň nutné hodně pít, protože tím organismu rovněž pomáháte bojovat s viry. Pijte vodu či účinné bylinné čaje. Kofein dehydruje, takže se vyvarujte kávy. Navíc byste neměli bojovat se zvýšenou teplotou (např. za pomoci studených obkladů), protože horečka patří mezi obranné mechanismy. Při opravdu vysoké teplotě, která notabene trvá dlouho, byste ovšem neměli otálet a vyrazte k lékaři.
Bylinky, které vám mohou pomoci s chřipkou zatočit
Naši předci si při mnoha obtížích vypomáhali pouze bylinkami. Netvrdíme sice, že se jedná o zázračný lék, ale vyzkoušet je můžete i dnes. Velmi účinný je např. šípkový či lipový čaj, připravit si rovněž lze odvar ze sušených květů bezu černého a pomoci může i máta peprná či mateřídouška. Tradičním pomocníkem při chřipce je také heřmánek. Nálev z této rostliny byste měli inhalovat z hrnce pod utěrkou a možná se vám rychleji uleví od kašle, který je nedílným společníkem chřipkového onemocnění.
Doporučujeme: připravte si účinný bylinný čaj proti chřipce. Smíchejte lipový květ (3 díly), květ bezu černého (2 díly), heřmánek (1 díl), mateřídoušku (1 díl) a rozdrcený plod šípku (1 dl). Jednu čajovou lžíci této směsi zalijte zhruba 200 ml vody, nechte 10 minut louhovat a přeceďte. Nálev pijte třikrát denně, přičemž pro zlepšení chuti i účinnosti můžete přidat šťávu z citrónu nebo med.
Babské rady na chřipku
V dřívějších dobách se při chřipce často připravovala slepičí polévka, která je nejen účinná, ale také dodává organismu tekutiny, tedy za předpokladu, že ji nepřesolíte. Zkusit můžete i domácí sirup, který se skládá z nastrouhané cibule, česneku a křenu. Chuťově se nejedná o žádný zázrak, právě naopak, ale jde o účinný prostředek v boji s chřipkou. Chuť navíc můžete opět vylepšit za pomoci medu.