Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Čertův dráp se považuje za zázrak. Co všechno umí?

Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.
čertův dráp
Znáte zázrak jménem čertův dráp? (Foto: 123RF)

13. 08. 2021

Jak poznáte čertův dráp? 

Že se zrovna pohybujete kolem pouště Kalahari v Africe a že byste si rádi takovou rostlinu odnesli s sebou domů? Pak se ptáte, jak ji vlastně v té smršti všech poznat. Čertův dráp má velmi specifické, tmavě růžové až fialové květy. Jeho plody jsou tvarované a jsou opředeny ostrými drápky (ostatně i proto se rostlině říká tak, jak říká).  

I když se vám rostlina na první pohled jeví jako velice zajímavá, její vzhled je pouze tím prvním, co zaujme. Skutečný poklad se podle odborníků skrývá pod vrstvou hlíny čili pod zemí. Pokud chcete svému zdraví ulevit či mu prospět, využijte její hlízovité kořeny, které se už od pradávna používají například při léčbě pohybového aparátu, také bolestí kloubů nebo šlach či zad. Poskytují i úlevu například od dny nebo revmatoidní artritidy.  

Více informací o rostlině 

Pokud bychom měli zmínit několik odborných definicí či věcí, řekneme, že se jedná o plazivý sukulent, jehož domovem je jižní Afrika. Jak již bylo zmíněno, ve volné přírodě se nachází kolem pouště Kalahari. To, jaké zbarvení květy mají již bylo řečeno, stejně tak že plody oplývají ostré trnovité výběžky.  

Jeho účinky se používají už po dlouhá staletí 

U nás jeho účinky nevyužíváme zas tak dlouhou dobu. Přece jenom z Afriky k nám začaly putovat věci až poměrně pozdě. Z účinků rostliny se tak těžilo zprvu jenom na domovském kontinentu. Zde se o nich ví už dlouhá staletí.  

Nejdříve z nich těžili takzvaní Pigmejové, kteří využívali sušené kořeny při léčbě horečky nebo při bolestech kloubů. Později se s nimi léčily otoky nebo se podporovalo trávení.  

Do Evropy až ve dvacátém století 

Nabízí se otázka, kdy jsme z účinků čertova drápu začali těžit i my, Evropané. Z dostupných informací vyplývá, že se k nám rostlina dostala až v minulém čili dvacátém století. Právě v té době byla rostlina podrobena mnoha studiím a vědeckým výzkumům, aby se potvrdily ony zdravotní účinky a zdali se opravdu jedná o přírodní lék, jak ho vyzdvihují Afričané a tamější domorodci.  

K TÉMATU  Blahodárná NREM fáze spánku vám zlepší i vlasy. Proč spát pravidelně 8 hodin denně

Po provedení mnoha průzkumů se skutečně přišlo na to, že se jedná o zdraví prospěšnou rostlinu, jejíž seznam benefitů nezná konce.  

Nejen pro pohybový aparát 

Jak již bylo zmíněno, čertův dráp se používá především při léčbě bolestí pohybového aparátu. Zpravidla zlepšuje pohyblivost, ulevuje od bolestí kloubů a svalů, také podporuje vaziva i vazivové úpony. Zamezuje ukládání škodlivých látek v kloubních pouzdrech a chrupavkách. Zajišťuje normální stav kloubů a šlach, a to dokonce i ve vyšším věku, kdy jsou právě klouby a šlachy problémové.  

Kořenové hlízy čertova drápu navíc obsahují takové látky, které mají silné protizánětlivé účinky. Sem patří například flavonoidy, fytosteroly nebo fenolové kyseliny. Kombinace těchto složek působí společně jako prevence degenerativních onemocnění postihujících klouby či obratle.  

Místo tradičních farmaceutik 

Jiné studie zase dokazují, že užívání čertova drápu se jeví jako lepší nápad než užívání klasických farmaceutických produktů. Jsou dokonce srovnatelné s nejmodernějšími syntetickými protizánětlivými léky. Jinými slovy užívání čertova drápu znamená zdravější přístup k léčení bolesti kloubů. Užívat ho můžete, ať už patříte mezi vrcholové sportovce, nebo vášnivé cyklisty. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Když se dva partneři rozhodnou nastoupit společnou cestu, je to vždy dojemný okamžik. Tohle svatební video ale patří určitě mezi ty nejdojemnější!
Na prahu vánočního období, kdy shon a přípravy dosahují svého vrcholu, se může stát, že vám všechno začne unikat z rukou. Pokud máte dost pečení cukroví a hledáte únik od vánočního stresu, článek pro vás! Dámská Liga vám přináší tipy na Vánoční výlety, které vás odreagují a navodí tu pravou vánoční atmosféru. Zjistěte, kam se vydat, abyste na chvíli odložili vánoční shon a nadechli se dobrodružstvím a klidu.
Mama Shelter Praha není jen hotel s velkou postelí, nadrozměrnou televizí a vysokorychlostním bezplatným Wi-Fi připojením, ale také skvělé místo k jídlu, pití, tanci, večírkům a oslavám. Máme radost, že nyní můžeme oznámit, že naše úžasná terasa je znovu otevřena pro letošní letní sezónu a my se těšíme, že si na ní budete užívat vše, co Mama nabízí. Jaro je tady, je škoda sedět uvnitř, přijďte k nám a užívejte si sluníčka!
Červený koberec v Karlových Varech se proměnil v módní přehlídku, kde české celebrity předvedly své nejlepší i nejhorší outfity. Kdo oslnil a kdo naopak propadl? Naše módní poradkyně Jana se podívala na zoubek těm nejzajímavějším módním kreacím z IFFKV 2024. Připravte se na nekompromisní hodnocení plné chvály, ale i ostré kritiky!
Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
Upevnit do stojanu, vytáhnout krabice s ozdobami a pustit se do díla. První jdou na řadu světýlka! Někdo si ale na stromku postaví Betlém a vláček. Podívejte se na video.
Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.
Nic netrvá věčně, ani šťastný vztah bez hádek a nedorozumění. Jestliže už máte nějaké ty společné roky za sebou a přijde vám, že váš vztah uvadá, neházejte flintu do žita, ale chopte se kormidla a manželství zachraňte. Nevíte jak? Poradíme vám.
Růži, královnu květin, můžete použít v kosmetice i v kuchyni. Růžová voda je již mnoho let nejčastěji používanou květovou vodou. Je skvělá pro všechny typy pleti, od mladé problematické, přes přecitlivělou suchou až po náročnou zralou. Hodí se i pro jemnou dětskou pokožku a pro alergiky. Vyrobte si ji doma. A ještě mnohem víc.
Jste milovníkem sluníčka a už se těšíte, až budete ležet na pláži a necháte sluneční paprsky prohřívat vaši pokožku? A opravdu víte jak se správně opalovat?
Představa, že v davu lidí zahlédneme člověka, do kterého se zamilujeme na první pohled je krásná a šílená zároveň. Lásku na první pohled známe především z romantických filmů, jenže jak to s ní ve skutečnosti je? Opravdu se jedná o lásku na první pohled, nebo jen o přitažlivost, kterou snadno zaměníme s hlubokým citem? Pojďme se tomuto vzácnému jevu podívat na kloub.

Výběr článků

Do roka a do dne, Lomikare, Lomikare... Ne ne, nejde o žádné zlo, natožpak historického charakteru. Jen ten časový úsek sedí pro přátelské a oboustranné ukončení spolupráce.

Nepřehlédněte

Máte zahradu? Pak by byla velká škoda, kdybyste na ní nepěstovali vlastní zeleninu a ovoce. Nejenže je úroda, kterou si sami vypipláte chutnější než ta z obchodu, nemusíte se obávat žádných chemických látek a postřiků, ale navíc i hodně ušetříte.
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek