Při řezu větví se neobejdete bez ruční pilky, zahradnických nůžek ani bez motorového prořezávače větví.
Ruční pilka na větve
Užitečná pomocnice, která může být i jednoruční. Tyto pily vám umožní uříznout i silnější větve. Pracovat budete na zemi, na štaflích nebo žebříku.
Jak s ní pracovat
Vybírejte pilku spíše kratších rozměrů, abyste se s ní dostali do všech míst. Při řezání větších větví dávejte pozor, aby nedošlo k nalomení dřeva – vždy nařízněte na místě řezu nejdříve ve spodní části do jedné třetiny šířky větve. Poté řezejte shora – dál po délce větve. V tuto chvíli se větev sama nalomí a vy už jen dořízněte na vybraném místě.
Výhody – skladná, lehká, cenově dostupná.
Nevýhody – ostré zuby se mohou rychle opotřebit.
Zahradnické nůžky
Ideální pro řez tenkých větví. Klasické jednoruční nůžky zvládnou větev o průměru 2,5 cm. Prodloužené dvouruční zahradnické nůžky ustřihnou i větve silnější.
Jak s nimi pracovat
Dvoubřité nůžky používejte pro střih živých květin a čerstvého dřeva. Jednobřité nůžky se hodí na suché větve do 1,8 cm. Na větší průměr větví použijte dvoučepelové nůžky.
Výhody – lehké, vhodné pro ženy, dobře padnou do ruky, díky čepeli z kvalitní oceli stříhají čistě, šetrně a hladce.
Nevýhody – nedosáhnou do všech míst, někdy je nutné použít žebřík.
Motorové prořezávače
Motorové prořezávací a vyvětvovací pily výrazně usnadňují práci. Pracují rychle, a přestože stojíte bezpečně na zemi, můžete řezat i větve rostoucí ve vyšších polohách. A to díky teleskopické rukojeti, s níž dosáhnete do výšky téměř 3 metrů. Řezejte tam, kam se jen obtížně dostanete a použijte k tomu buď elektrickou, aku, nebo benzínovou variantu.
Jak s nimi pracovat
S možností nastavení úhlu řezné hlavy se dostanete i na hůře přístupné větve. S teleskopickou pilou můžete řezat i dál od kmene stromu, což by ze žebříku nešlo tak snadno. Vysunutím pilky do 3metrové délky se dostanete až k 5 metrům výšky díky vlastní výšce. Snažte se i ve výšce řez provádět co nejkolměji, abyste se co nejméně nadřeli a řez byl co nejmenší – praktické využití páky.
Výhody – dostanou se výše a do hůře přístupných míst.
Nevýhody – vyšší pořizovací cena, větší přístroj ke skladování.
Proč vlastně prořezávat stromy
Když strom prořežete, zbavíte ho větví, které již neplodí, což stromu prospěje především proto, že energie a živiny poputují jen do správných míst. Zabráníte také šíření hub a mechů tím, že koruna bude prosvětlená, což bude mít navíc výrazný vliv na kvalitnější úrodu. Jak by vypadal strom bez řezu? Zarostl by a plody by se vyskytovaly jen po obvodu koruny.
Kdy prořezávat ovocné stromy?
Stromy můžete během roku prořezávat ve dvou obdobích. Nejdříve na konci zimy v předjaří a pak po sklizni v létě. Obojí stromům prospěje a ty se odmění bohatou úrodou. Ne každý strom to má však stejné. V obou termínech můžete prořezávat višně, třešně, hrušně a jabloně. Po sklizni v létě, nikoli na konci zimy, prořezejte švestky, meruňky a broskve.
Druhy prořezu stromů podle věku stromu
- Strom 4–5 let – řez výchovný: tento řez se provádí proto, aby koruna získala krásný tvar.
- Vzrostlé stromy – řez udržovací: vyrovnáváni růstu stromu a jeho úrody.
- Staré stromy – řez zmlazovací: zlepšuje úrodu, prodlužuje životnost stromu a obnovuje jeho růst.
Nenechávejte na stromě věšáky
Pokud to jde, snažte se větve řezat přímo u kmene stromu, kde se rány co nejrychleji zacelí. Jestliže necháte část větve trčet z kmene, bude vysychat a hojit se déle, což může stromu přinést nežádoucí houby.