V posledních letech zažívá styl Japandi velký boom a v interiérovém designu se stává jedničkou. Tak proč si ho nepustit i k sobě domů?
4 prvky typické pro Japandi bydlení
Existuje několik prvků, které jsou typické pro Japandi a pokud chcete tento styl vnést i do vaší domácnosti, je třeba se alespoň řídit jeho základy.
1. Minimalismus, vzdušnost a klid
Minimalismus, vzdušnost a klidné prostředí – to je to, co Japandi naprosto vystihuje. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása. Zapomeňte na ozdobné sošky a přeplácaný interiér dekoracemi a nábytkem. Vše, co v domácnosti naleznete, by mělo plnit svůj účel a být funkční.
Jen tak docílíte toho, že ve vaší domácnosti nebudou žádné přebytečné a nevyužívané předměty. Chce to vnést do bydlení také hodně světla a prostoru. Věřte, že ani minimalisticky zařízené bydlení nemusí být chudé, neosobní a studené.
2. Přírodní materiály a udržitelnost
Přírodní materiály hrají prim. Jsou to právě ony, které mohou dobře posloužit jako dekorativní prvky a zútulňují domácnost v Japandi stylu. Mezi nejčastěji využívané materiály patří kůže, kov, kámen, beton, bavlna, dřevo a další.
3. Jednoduchý nábytek
Příznačný pro Japandi styl je také jednoduchý nábytek, kterého pořídíte spíše pomálu. Záleží jen na vás, jestli využijete světlý nábytek typický pro skandinávský styl nebo tmavší barvy typické pro Japonsko. V každém případě by měl nábytek mít zaoblené tvary.
4. Světlé, zemité a neutrální barvy
Jestliže chcete vnést Japandi styl do svého domova, využívejte přitom hlavně světlých a neutrálních odstínů barev a jejich kombinace. Jsou jimi například šedá, pastelová zelená, hnědá, pastelová růžová, odstíny béžové a další.
Jak zařídit domácnost v Japandi stylu?
Pokud vás zajímají konkrétní tipy, pojďte se společně s námi podívat na praktické rady, které při realizaci Japandi bydlení využívat.
- Ať už zařizujete obývací pokoj, kuchyň nebo třeba ložnici, soustřeďte se na to, abyste použili maximálně 3 barvy. Všechny barvy by se měly příjemně doplňovat a obohacovat. Stěny doporučujeme vymalovat světlou neutrální barvou, která bude dobře odrážet denní světlo do prostoru. Oblíbenou alternativou je také dřevěný obklad.
- Co se týče nábytku, ústředním kusem by měla být pohovka – dostatečně velká, nízká, lehká, vyrobená z přírodních materiálů a s dlouholetou životností. Doplnit ji můžete lněnými a bavlněnými dekami či polštáři. Využít můžete k posezení také nízké taburety nebo již zmiňované kvalitní polštáře.
- Ostatním nábytkem šetřete a vybírejte ho hlavně funkčně. Není potřeba pořizovat nadbytečné police či skříně. Dekorací, které byste na ně umístili, je v tomto stylu opravdu málo. Prakticky jedinými dekoracemi do domácnosti jsou přírodní textilie, keramika, přírodniny a živé rostliny, nejčastěji bonsaje, bambusy, kapradiny, kokedamy a rostliny v závěsných květináčích. Opatrně pracujte s nástěnnými dekoracemi.
- Ani osvětlení byste neměli podceňovat – do domácnosti se snažte pouštět co nejvíce denního světla. Všechna světla, která do domácnosti pořizujete, by měla být jednoduchá, čistá, elegantní a rozhodně nemusíte zůstávat jen u stropních svítidel. Dobře v Japandi stylu vypadají i volně stojící lampy nebo originální závěsné lampy.
Japandi nejen bydlet, ale i žít
Aby se vám ve stylu Japandi dobře bydlelo, je třeba podle něj také trochu žít a mít zvnitřnělé některé hodnoty, které přináší. Jednoduše – pokud milujete svůj chaos, rozházené papíry na stole a neumíte vyhodit pro někoho možná zbytečné dekorace ve vašem domě, nebude to to pravé pro vás.
Japandi se vám dostane pod kůži pokud máte rádi čistotu, řád, jednoduchost a i vy sami umíte žít udržitelně a funkčně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Art deco: Styl bydlení pro milovnice Velkého Gatsbyho
Skandinávský styl bydlení: Minimalismus skloubený s přírodou