Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Bolavé dásně: jak úspěšně bojovat s nepříjemným problémem?

Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
bolavé dásně
Bolavé dásně umí člověka pořádně potrápit. (FOTO: 123RF)

27. 09. 2021

Jak se projevuje zánět dásní

Takový zánět dásní bývá obvykle doprovázen zvýšenou citlivostí na studené a teplé pokrmy a bolestivým skusem. V pokročilých případech se objeví na dásních dokonce malé trhlinky, které vedou k jejich krvácení. Bolavé dásně způsobují lidem velké nepohodlí: nedovolují jim normálně jíst, přehnaně bolí při horkých a studených jídlech až vše vede nakonec k tomu, že dásně jen konstantně a bez přestávky pobolívají. Co s tím?

Běžné příčiny onemocnění dásní

Mezi nejčastější příčiny, které vedou k rozvoji onemocnění dásní, patří typicky všem známé nedodržování ústní hygieny. Mohou to být ale i chyby v zubním ošetření provedeném u zubaře. Dále se onemocnění může rozvinout v důsledku oslabené imunity například v průběhu jiného onemocnění. V neposlední řadě se pak často mluví o problémech s dásněmi v období těhotenství, kdy je příčinou změna hormonální hladiny. Příčinou vzniku zánětu dásní je i kouření nebo mluvíme o jednom z vedlejších projevů cukrovky.

Urputná bolest vás k zubaři dožene

Léčba dásní doma je možná, ale pouze v počátečních fázích vývoje onemocnění. Pokud je dáseň již oteklá a bolí až je to k nevydržení, je nejlepší volbou okamžitě vyhledat lékaře. Pouze zubař může určit příčinu onemocnění a předepsat správné léky proti bolesti a na uzdravení. Nikdy se nesnažte si v takových případech pomoci sami. Pokud máte jen malé pochyby, raději vyhledejte odborníka. Ten vám diagnostikuje problém a nabídne nejschůdnější řešení.

Léčba v domácích podmínkách

V mírných případech, kdy onemocnění nedojde do tak razantního stádia, může lékař předepsat pacientovi domácí léčbu. Do ní se řadí pravidelné vyplachování dutiny ústní, speciální čištění, nanášení léčivých mastí a chladících gelů, vyplachování léčivými odvary. Jakákoliv léčba by v každém případě měla být minimálně konzultována s odborníkem.

Oplach dásní se používá nejčastěji

Oplach pomocí speciálních roztoků pomáhá rychle se zbavit bolesti a zastavit zánětlivé procesy v měkkých tkáních. Složení roztoků dezinfikuje povrch dásní a ničí patogenní bakterie. Po každém jídle je nutné dásně opláchnout, v průměru je to pak 2–4krát denně. Některé léky se používají v čisté formě, jiné musí být zředěny vodou. Vždy vám je předepíše váš zubní lékař.

K TÉMATU  Vitamin D je klíčem k silné imunitě

Dbejte raději na prevenci

Zánětem dásní trpí v České republice 80–90 % populace ve věku nad 30 let. Dávejte si na tohoto nepatrného strašáka pozor, protože neléčený zánět dásní může vést až ke vzniku paradentózy. Proto je o mnoho jednodušší zánětu dásní předcházet, ale jak? Základem je pečlivě provedená dentální hygiena.

Tu můžete provést jen kvalitními zubními kartáčky a využitím mezizubních nití nebo interdentálních kartáčků, které vám pomohou vyčistit těžko dostupné mezizubní prostory.

Ústní vody mohou pomoci

Pokud již zánětem dásní trpíte, a ještě jste nestačili zajít k zubaři, mohly by vám pomoci speciální ústní vody, které dokáží zklidnit podrážděné dásně i zuby a potlačí množení choroboplodných bakterií v ústech. Takové ústní vody nejlépe žádejte v lékárně, nejsou na předpis, proto se jedná o jakousi první pomoc v bezodkladné situaci. Pokud se s tímto problémem zrovna potýkáte, přejeme mnoho zdraví a rychlé uzdravení!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se správně starat o zuby. Ať váš chrup září na míle daleko

Jak efektivně vybělit zuby i bez dentisty. Nejdříve zjistěte příčinu

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Meghan Markle, Vévodkyně ze Sussexu, si během svého partnerství a manželství s princem Harrym dokázala znepřátelit řadu příznivců královské rodiny. Čím je kontroverzní Američanka proti sobě poštvala?
Týden od 21. do 27. října 2024 přináší mnoho zajímavých astrologických vlivů, které ovlivní naše vztahy, kariéru i osobní rozvoj. Jak se jednotlivá znamení poperou s tímto obdobím plným změn? Podívejte se na svůj horoskop a zjistěte, co vás čeká a jaké příležitosti vám hvězdy přinesou!
Letošní podzimní móda je opravdu pestrá a barevná. Vedou úplety, pláštěnky, kožené kabáty, umělé kožešiny, svetry, šaty a sukně, včetně asymetrických.
Šťastné a veselé Vánoce vám přeje i kýchající slon, který ozdobil stromeček svíčkami. Co se mu přihodilo ukáže krátký animovaný film, který zaručeně pobaví!
Chcete se pyšnit originálním zdrojem osvětlení? Instalujte doma designové osvětlení a udělejte z něj dominantu interiéru. Najděte svojí inspiraci v galerii.
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Přestože má jít o svátky klidu a míru, jsou Vánoce často spojené s nákupním šílenstvím. Lidé v České republice nakupují čím dál tím více dárků a zvyšují se i výdaje spojené s Vánocemi. Kolik tedy v průměru Češi za Vánoce utratí? A je vůbec možné při nákupu vánočních dárků výrazněji ušetřit? Na to se podíváme v tomto článku.
Blíží se narozeniny vašeho dítka a vy nemáte žádnou představu, jak zorganizovat oslavu? Máme pro vás pár tipů, které zaručí, že si narozeninovou párty děti užijí a vy z ní vyjdete bez újmy na zdraví. 
Rozlučka se svobodou je v podstatě taková ta poslední dámská jízda, kterou si můžete se svou kamarádkou užít za svobodna. Zapomeňte ale na striptýz a klasické rozlučkové klišé – nemusí to být v zásadě jen o alkoholu a nezřízeném veselí. Ne každá kámoška je taky na bar zvědavá. Spíše vsaďte na společné zážitky a naplánujte zajímavou rozlučku, kterou si nevěsta bude pamatovat napořád.
První republika je dodnes vnímána jako období elegance, kulturního rozmachu a nadějí na lepší budoucnost v samostatném Československu. Jaká však byla každodenní realita mezi lety 1918 a 1938? Od módy, která přinášela uvolnění, přes rostoucí postavení žen až po společenské rozdíly mezi městem a venkovem – pojďme se podívat na to, zda byl život za první republiky opravdu tak sluncem zalitý, jak se často vzpomíná, nebo zda tato éra ukrývala i své stinné stránky.
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.

Výběr článků

Účes je něco, co může udělat každou ženu krásnou a přitažlivou. Kromě barvy, stylu a také stylingu hraje roli i délka vlasů. Že musí být pouze dlouhé? Rozhodně ne.
Bolek Polívka, legendární český herec, mim a scenárista, slaví své 75. narozeniny. Tento charismatický umělec je známý svými nezapomenutelnými rolemi ve filmech a divadelních inscenacích, ale také svým originálním přístupem k herectví, který překračuje hranice žánrů. Připomeňme si jeho bohatou kariéru, která okouzlila diváky nejen v České republice, ale i po celém světě.

Nepřehlédněte

Rodinné podnikání je na denním pořádku. Když pracujete s lidmi, s nimiž nežijete v jedné společné domácnosti, ještě to jde. Ale pracovat s partnerem? Být s ním 24 hodin denně? Jde to a vůbec nemusí vzniknout pověstná ponorková nemoc. Jen je třeba dodržovat určité zásady.
Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek