A zatímco krásná princezna měla mít na růžích ustláno, někdo ošklivější byl předurčen k horší budoucnosti. Přesně to nejspíš přežívá i v současné společnosti. Takovým protiproudem je body positivity, což je směr, který nás motivuje naopak k tomu, abychom k sobě měli úctu a měli se rádi bez ohledu na to jak vypadáme a neměli tendence se s někým srovnávat. Pokud se to pojme v tom dobrém slova smyslu, bez úzkostného přehánění, je to docela dobrý způsob, jak se zbavit společenských otěží předsudků a očekávání.
Když je jedno, jaký jsi
Pozitivní přístup k tělu. Tak jednoduše se dá pojmenovat hnutí body positivity, které uznává to, že úctu, lásku, respekt a přijetí si zaslouží každý člověk bez ohledu na postavu, velikost, pohlaví, rasu nebo vzhled. Není neobvyklé, že mnozí jsou terčem posměšků z hlediska příliš hubené nebo silné postavy, případně jsou dost často podceňovaní svou fyzickou zdatností či menší odolností. Je to cesta, jak světu ukázat, že ve finále jsme si všichni rovni, jen se prostě přirozeně lišíme. To vše kolem je jen jakýsi obal, který nemá vliv na to, jací jsme. A právě trend body positivity je snahou, jak mít kladný vztah ke svému tělu, ale také respektovat podobu těch druhých.
Protože krása je vždy relativní
Když se ohlédneme napříč historií, snadno rozluštíme, že co období, to jiný pohled na krásu. Byly tu barokní tvary s kyprými proporcemi, ale nechyběla ani vychrtlá Twiggy, prostě naprostý protipól. A jak se mění doba, pozměňuje se i pohled na krásu, kterému zejména ženy mají tendenci se podřizovat. A když se nepodřídí, jsou společností hozeny do škatulky, která do aktuálních trendů prostě nezapadá, vzápětí jsou souzené, posuzované, kritizované… Přitom už jen s ohledem na budoucnost je zřejmé, že všechno je jen někým (nebo snad něčím) vykonstruovaná podoba ideálu. Nic víc, nic míň.
Bohužel ale takový nátlak citlivější osoby nemusí ustát, což se může negativně podepsat na jejich zdraví a právě body positivity proti něčemu takovému bojuje. A pak je tu ještě taková ta snaha udržovat kolem sebe dokonalost, což za nás bravurně zvládnou různé filtry nebo Photoshop. Obyčejná žena má pak pocit, že v reálném světě není dostačující, hledá na sobě chyby, které nemá, a jen stěží se dokáže držet nastavené laťky, která je prostě nepřekonatelná. Naši hodnotu ale neurčuje to, jak vypadáme, ale jak se chováme a jací jsme.
Hon za hranicí soudnosti
Samozřejmě hodně v tomto ohledu dělá nejen doba samotná a s ní proud lidí, kteří se takhle naučili smýšlet, ale velkou roli hrají také sociální sítě a média, která se nebojí překročit i pomyslné hranice. Příkladem je třeba neustálé kritizování a posuzování celebrit, přičemž se řeší, kdo přibral, kdo má na čele novou vrásku, kdo drží jakou dietu, kdo jak vypadá… Tak enormní tlak je šokující, a to nejen pro běžné smrtelníky, ale i celebrity jako takové.
Své o tom ostatně prozradila i Kate Winslet: „Bylo téměř směšné, jak šokující, jak kritičtí a přímo krutí na mě byli bulvární novináři. Stále jsem zjišťovala, kdo to sakra jsem! Komentovali mojí velikost, odhadovali kolik vážím, psali o mé dietě, na které jsem podle nich byla. Bylo to kritické, hrozné, a tak rozrušující to číst.” V závěru je smutné, když si někdo něčím takovým nechá ubližovat. Tolik bychom si oddechli, kdyby se každý staral sám o sebe, lidé se brali úplně normálně, a přitom se razilo heslo – žij a nech žít.
Vraťme se zpátky do reálného světa
Nutno podotknout, že určitá změna v myšlení je i ve společnosti znát a pomaličku se proto na sociálních sítích můžeme podívat na neretušované fotky, na přirozené fotky těl se striemi, na nenalíčené ženy. A i když v tomhle směru není úplně vyhráno, protože média jsou stále velcí dravci, je to určitý krok správným směrem. Na sociálních sítích se navíc můžete připojit ke skupinám, které podporují filozofii body positivity, sebepřijetí a zdravé sebelásky.
Zkuste právě takové lidi podporovat a naučte se pracovat nejen sami se sebou – nekritizovat se za každou maličkost, mít rádi i ten špíček, co máte na boku, neřešit tu a tam nějaký flíček nebo vrásku od úsměvu. Mějte se rádi takoví, jací jste a mějte rádi stejným způsobem i lidi kolem sebe, v jejich přirozené podobě. A jak se chovat k těm ostatním? Reálné snaživce o dokonalost prostě přehlížejte a ty, co se pohybují na sociálních sítích, přestaňte sledovat nebo jim dejte palec dolů.
Problematika body positivity je někdy špatně pochopená
Myšlenka body positivity je prostě perfektní, avšak stále rozpoutává diskuzi proto, že někteří jeho podstatu pochopili špatně a domnívají se, že je to jen cesta, jak podporovat obezitu. Opět je to ale o tom společenském tlaku, špatném pochopení. Velkým spouštěčem samozřejmě byly různé kampaně, které si dobře zamýšlený trend upravily k obrazu svému.
Těžko dávat za příklad konkrétní kampaně, ale jedno je jisté. Body positivity není o podpoře obezity, ani o její propagaci, ale o přijetí vlastního těla takového jaké je. Je to o tom, že nikdo nemůže soudit toho druhého pro vzhled, nikdo nemůže říct, jaký by měl nebo neměl být.
Od propagace tělesné váhy jsou tu zase jiné proudy, je proto zcela zbytečné míchat jablka s hruškami. Mít totiž kladný vztah ke svému tělu a mít kladný vztah k určitému životnímu stylu není jedno a totéž, čímž se vyvrací fakt, že by trend body positivity byl někdy předurčen k tomu, aby propagoval obezitu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
S kolika lidmi jste měli sex: Za čísly se skrývá mnohem víc. Proč váš ‘Body Count’ neříká vše
Instagram vs. realita: Už teď jste dokonalá. Bree Lenehan ukazuje pravdu