Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Bezlepkové stravování: Co obsahuje a je pro každého?

Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?
bezlepkové stravování
Co s sebou přináší bezlepkové stravování? (Foto: 123RF)

02. 11. 2021

Nesnášenlivost lepku je nemoc

Nesnášenlivost lepku se nazývá celiakie. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém tělo není schopno přijímat lepek a reaguje na něj nepříjemnými způsoby. Je o proto, že lepek v těle narušuje stěny tenkého střeva, což následně vede k problémům se vstřebáváním vitamínů a minerálů. Pro zajištění bezproblémového života je důležité bezlepkové stravování.

Jak častá celiakie vlastně je?

 Toto onemocnění postihuje přibližně 2 % lidí na celém světě. Stejně jako u mnoha jiných autoimunitních onemocnění zůstává přesná příčina celiakie nejasná, existují však statistické důkazy o genetické predispozici. Lékaři a vědci se snaží vyvíjet léky na kontrolu celiakie, ale nejúčinnějším způsobem boje proti této nemoci zůstává bezlepková strava

Kde všude lepek najdete

Odpověď není moc líbivá – lepek je v drtivé většině potravin. To ale neznamená, že se mu nelze vyhnout a nadále se kvalitně a chutně stravovat. Jen si člověk musí zvyknout na diskomfort ohledně výběru jídla a receptů Nicméně každý celiak, který se v nemoci již trochu zorientoval vám potvrdí, že nad vším se dá vyhrát. Kterým potravinám se asi vyhnout?

  • Obiloviny: celozrnná pšenice, pšeničné otruby, ječmen, žito, špalda, kuskus, krupice, bulgur, pšeničné klíčky…
  • Zpracované výrobky: krekry, chléb, strouhanka, těstoviny, pšeničné soba nudle, hamburgery, sušenky, pečivo…
  • Jiná jídla a nápoje: Ječný slad, sladový ocet, sójová omáčka, některé salátové dresinky, omáčky nebo omáčky zahuštěné moukou, některé směsi koření a čínské polévky na zalití, hranolky, pivo a některá vína.

Bezlepková dieta není špatná

Zahoďte představu o tom, že bezlepková dieta představuje jen nechutná jídla, která se nedají jíst. V žádném případě tomu tak není a bezlepková dieta může být velice chutná a především zdravá. Jde jen o to zahodit pohodlnost a vypravit se objevovat svět dobrot. Co tedy může osoba trpící celiakií jíst a pít?

  • rýži, proso, amarant, quinou a pohanku,
  • luštěniny,
  • kukuřici,
  • brambory,
  • sóju,
  • ořechy,
  • maso a ryby,
  • mléko a sýry.
K TÉMATU  6 slavných žen, kterým se podařilo zhubnout: Co stojí za proměnou Adele, Rebel Wilson a dalších?

Mouku pšeničnou může ve vaření a pečení nahradit mouka rýžová, kukuřičná, špaldová, proso, cizrna a pohanková mouka. Při takové stravě nemusí tělo přijímat dostatek vlákniny, takže je důležité do stravy zahrnout luštěniny a zeleninu. Lékař vám pomůže vytvořit individuální jídelníček s přihlédnutím k možnému nedostatku železa, vápníku, kyseliny listové a vitamínů.

Z nápojů se nemusíte bát pít vodu, některé sirupy, kávu, víno, piva jako Frisko nebo Strongbow šči pivní ležáky bez lepku, nebo o tvrdé jako rum, whiskey nebo vodku. Seznam nápojů samozřejmě není kompletní, ale jak je vidět, o dobré pití nouze nebude!

Vyvraťme ještě jeden mýtus!

Rozšířený mýtus, že lepek je škodlivý pouze pro osoby trpící celiakií je vhodné vyvrátit. Citlivost na lepek je totiž u lidí docela běžná. Projevuje se střevními problémy a bolestmi hlavy, nadýmáním, chronickou únavou, ekzémy a také depresivními duševními poruchami.

Není to tedy ve společnosti nic neobvyklého a každý člověk, který má zájem na tom jíst zdravě by se mohl bezlepkovou dietou inspirovat. Při této dietě se dá dokonce bezvadně zhubnout, protože se ze stravy vyjme průmyslově vyráběné pečivo. Vše ale dodržujte s mírou, abyste se nezbavili také prospěšných látek pro vaše tělo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Keto-dieta, hloupý výmysl, nebo super fígl jak zhubnout?

Nemáte čas na zdravé jídlo? Řešením je krabičková dieta!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Začátek školního roku bývá pro děti náročný. Především přeladit se z prázdninového módu do toho studijního vyžaduje mnoho úsilí. Nenáročným způsobem, jak se děti můžou začít učit, aniž by si to uvědomovaly, jsou naučné filmy a seriály. Jen posadit děti před obrazovku ale nestačí. Důležité je s nimi o pořadech mluvit. Jak na to?
Sdílené koloběžky jsou dnes v Praze viditelné téměř na každém rohu. Tento fenomén, který je součástí rychle se rozvíjející sdílené ekonomiky, nabízí moderní způsob dopravy. Zatímco někteří je považují za revoluční řešení městské mobility, jiní je vidí jako překážku a bezpečnostní riziko. V tomto článku se podíváme na výhody i nevýhody sdílených koloběžek v Praze a jak ovlivňují každodenní život v české metropoli.
Máte chuť oživit nebo nějak upravit starší džíny z vašeho šatníku? Žádný problém! Podívejte se, co všechno lze s džínovinou udělat a jak skvělý je výsledek.
Zesnulý psycholog Radek Ptáček (✝48) byl známý svým odporem k fyzickým trestům a podporou respektující výchovy. Jeho 12 zásad rodičům ukazuje, jak vychovat psychicky stabilní děti bez použití nátlaku a trestů.
Křišťálově průzračná voda, sluneční paprsky v plné síle, relax na písečných plážích a k tomu dechberoucí výhled na panorama majestátních hor. Jaká nejkrásnější rakouská jezera stojí za to navštívit?
Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.
Zdraví snad každý z nás zařadí na pomyslné příčce důležitosti na první místo. Preventivní návštěvy lékařů by měl mít každý v kalendáři a pokud ne, tak si je tam rychle napište.
Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.
Taky jste to slyšela? Vyber si buď kariera, nebo dítě! Naštěstí dneska už jde zvládnout vše. Přinášíme 5 rad, jak hravě zvládnete obojí.
Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?

Výběr článků

Proč zrovna deset tisíc kroků a proč byste měla výzvu vzít za svou i vy? Důvodů je hned několik a všechny vám budou jedině ku prospěchu.
Vietnam je turisty hojně navštěvovaný, a to zcela zaslouženě. Je to nádherná země s přátelskými lidmi, krásnou přírodou, zajímavou faunou a flórou, architekturou, historií i jídlem. Po Vietnamu můžete klidně cestovat týdny, nebo dokonce měsíce, a stále vám zůstanou neprozkoumaná místa. Co navštívit ze všeho nejdříve?
Kanadská zpěvačka Céline Dion (56) se v novém dokumentu "Já jsem: Céline Dion" rozhodla odhalit svůj těžký boj se syndromem ztuhlého člověka. Tento syrový film ukazuje její každodenní zápasy s bolestivými křečemi a neschopností ovládat vlastní tělo, což mělo vážný dopad na její kariéru. Dokument získal na Rotten Tomatoes neuvěřitelných 100 %, což svědčí o jeho silném dopadu na diváky i kritiky.

Nepřehlédněte

Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek