Mnohdy nám vůle ani odhodlání nevydrží, protože nám běh zabírá kus volného času, většinou se při něm zpotíme i zadýcháme, každou chvíli nás píchá v boku, protože špatně dýcháme a možná si občas také při běhání říkáme, jestli nám ta dřina za to skutečně stojí. Věřte, že stojí, ale potřebujete mít nejenom silnou motivaci, a také běhat s radostí. A to se stane jenom tehdy, pokud si běh zamilujete. A my víme, jak na to.
Běhání je životní styl
Skutečně to tak je. Běháním dokážeme shodit přebytečná kila, ale také se udržovat v kondici. Levou zadní vyběhneme shody do pátého patra i s nákupními taškami, a celodenní pěší túru čítající třeba i patnáct či dvacet kilometrů zvládnete levou zadní. Bude se vám lépe dýchat a zpevníte si celé tělo. A co především – díky běhání si můžete dopřát všechno, co jen chcete, a nemusíte držet žádné drastické diety. Ale abyste u běhání skutečně zůstala a odhodlání vám vydrželo, je zapotřebí dodržovat následující pravidla.
1. Neběhejte, pokud se zadýcháváte
Pokud jste nikdy neběhali nebo naposled pár let zpátky, je docela pochopitelné, když za hodinu osm, natož deset, kilometrů neuběhnete. Začněte zvolna, rychlou chůzí, a maximálně dvacet až třicet minut denně. Kondici si pěstujeme pomalu. Už po pár týdnech sama poznáte, že zvládnete víc než jen rychlou chůzi.
TIP: Když nepřepálíte start, budete už brzy běhat s radostí a neodradíte sami sebe hned na začátku.
2. Pokračujte indiánským během
Jakmile už cítíte, že vám rychlochůze nestačí, přejděte k indiánskému běhu. Střídejte běh se svižnou chůzí podle toho, jak vám to vyhovuje. Nikdy se ale nesmíte zadýchat. Udržujte si správnou tepovou frekvenci.
Maximální tepovou frekvenci si vypočítáte tak, že od tepové frekvence 220 odečtete svůj věk. Jestliže si chcete běháním či rychlochůzí snížit váhu, pak si správnou tepovou frekvenci vypočítáte tak, že od 220 opět odečtete svůj věk a následně toto číslo vynásobíte hodnotou 0,6 (nejnižší tepová frekvence, při které spalujete) a hodnotou 0,75 (nejvyšší tepová frekvence, při níž spalujete).
3. Pořiďte si kvalitní boty
Za pětistovku většinou kvalitní boty na běhání neseženete. Nechte si v obchodě poradit a nezapomeňte na to, že běžecké boty by měly být o půl čísla až o číslo větší. Také si vybírejte boty podle toho, zda budete běhat po silnici nebo v terénu či na běžeckém pásu. Když budete běhat v botách, které vás budou tlačit nebo řezat, běhat s radostí nikdy nebudete.
4. Spojte příjemné s užitečným
Při běhání v přírodě nebo ve městě poslouchejte hudbu, audioknížku nebo třeba podcasty, které vás baví. Běháte doma na trenažéru? Pusťte si oblíbený seriál nebo film. Tak vám běhání uteče mnohem rychleji.
5. Když se vám nechce, neběhejte
Nikdy se do běhání nenuťte, máte nárok na odpočinek. Běhejte, protože chcete, ne protože musíte. Čím víc se budete nutit, tím víc si běhání znechutíte. Samozřejmě pokud se vám nechce běhat měsíc v kuse a vyběhnete dvakrát do měsíce, není to ideální varianta.
Snažte se udržovat přirozenou harmonii mezi dny, kdy běháte, a dny, v nichž odpočíváte. Někdy můžete vyběhnout pětkrát do týdne, jindy třeba jen dvakrát. Nic není špatně.
6. Veďte si běžecký deník
Že vám přijde zbytečný? Ale vůbec ne! Jen díky němu si můžete porovnávat vaše pokroky. Zapisujte si minuty, po které jste běžela, i vzdálenost, kterou jste uběhla. Také si zapisujte průměrnou tepovou frekvenci a třeba i spálené kalorie.
Co je na běžeckém deníku to úplně nejlepší? Až si začnete porovnávat své výkony ze současnosti s během třeba před třemi měsíci. Teprve pak si možná uvědomíte, jak jste se zlepšila a že běhání má rozhodně něco do sebe.
PS: Už si začínáte uvědomovat, že běhat s radostí je opravdu reálné?
7. Správně se oblečte
Není nic horšího, než když je nám při běhání horko. Nezapomínejte na to, že běháte-li venku, vždy se oblékáte, jako by bylo o deset stupňů více. Tělo se přirozeně zahřeje a zima vám rozhodně nebude, naopak se vám bude běhat mnohem komfortněji.
8. Netrapte se horšími dny
Existují lepší a horší dny. Někdy se vám poběží hladce, jako byste se vznášela na obláčku. Jindy budete počítat každý metr a bude vám do breku. Opět, nic není špatně, každý máme své lepší i horší dny a v běhu to platí více než při čemkoliv jiném.
Horší běh neznamená, že jste ztratila kondičku, nebo že běhat zkrátka nedokážete. Špatné dny zažívají i vrcholoví sportovci, proto není žádný důvod k tomu, proč zrovna vám by se měly vyhýbat.
9. Stanovte si cíl
Ale zpočátku rozhodně ne příliš vysoký. Běháte třeba 3 kilometry 3x týdně? Stanovte si, že tento měsíc uběhnete rovných čtyřicet kilometrů. Další třeba čtyřicet dva, čtyřicet pět a tak dále. Když ale cíl nesplníte, nezoufejte, splníte ho příští měsíc. Musíte běhat s radostí, ne stresem či zklamáním.
10. Vyměňte běh za psychologa
Často vás přepadají úzkosti a stres? Nevíte, co si v životě dál počít? Při běhu můžete přemýšlet do aleluja, ale můžete si být jistá, že do pár minut vás všechny chmurné myšlenky přejdou. Na povrch totiž vyplouvá endorfin, hormon štěstí. Všechno vám najednou bude připadat jednodušší, problémy se stanou banálnějšími a vy všechno najednou uvidíte s čistou hlavou.
Vážně to funguje. Jakmile na vás padne splín, vyběhněte, nebo se aspoň vydejte rychlochůzí po okolí. Je to mnohem zdravější a účinnější forma než vyjíst ledničku, a levnější než sezení s psychologem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
5 důvodů, proč se zamilovat do běhání, i když vám kardio nic neříká