Teplé a studené barvy
Každá barva má celou škálu odstínů, a ty bývají rozděleny na teplé a studené. Jaké barvy však přinést do interiéru? Zatímco studené odstíny klidní naši fyzickou a duševní aktivitu, teplé barvy působí přesně naopak – zvyšují náš výkon.
Mezi studenými odstíny se pak dá pocítit vliv chladu, odstupu a klidu. Světlé tóny chladných barev jsou například vhodné do velmi slunečných prostor, kde si přejete zklidnit svou aktivitu – například do ložnice. Syté studené tóny pak dokážou dokonce působit nepříjemně. Syté teplé odstíny jsou pro naše oči někdy až příliš dráždivé – a v takovém prostoru není vhodné relaxovat.
S černou opatrně
Černou barvu máme všichni většinou spojeni se smutkem a ztrátou. Není příliš vhodné se touto barvou obklopovat, ale chápeme, že možná i vy vlastníte například kuchyňskou linku v této barvě, a dokonce v lesklém provedení. Právě tento trend v domácnostech totiž frčel před několika málo lety.
Dnes se již ví, že černá domů nepatří. Je to silně zemitá barva a slouží jen jako doplněk, nikoli pro roli dominanty bytu.
Šedá je chladná, už je to tak
Vyznavači minimalistického stylu se bez šedé rozhodně neobejdou. Spolu se skleněným povrchem a bílými doplňky představuje jasný pojem o tom, jak má vypadat vysoce moderní byt. I zde byste ale měli volit opatrně, ať váš prostor nepůsobí příliš odtažitě a studeně.
Sytý odstín šedé by si do svých prostor neměli dávat lidé se sklony k depresivním náladám. V kanceláři se na první pohled jeví jako správná volba, ale lidé mnohem raději vidí na zdech béžovou – ta je totiž teplým odstínem.
Žlutá barva se dá dobře přizpůsobit
Potřebujete zahřát beznadějně studený severní pokoj? Vsaďte na odstín teplé žluté s nádechem indického kari. Také banánová vám prostor prohřeje. Tyto dvě barvy jsou skvělou volbou i pro inspirativní pokojíček pro malé děti nebo do veřejných prostor škol a školek. Naopak studený odstín citrónově žluté se skvěle hodí pro prosluněnou kuchyni nebo pro chodby, kde si přejete interiér ochladit.
Oranžové barvy interiéru zahřejí a potěší
Další z barev, které v jakékoliv intenzitě dokážou zahřát celý prostor. Vhodná je například do ordinací dětských lékařů, pro dětské pokoje nebo pro prostory nemocnic. Všude tam, kde se hodí trochu toho teplého pohlazení pro duši. Naopak oranžová není vhodná pro jižní části domu, kde by působila jako optický přehřívač.
Červená je dobrý doplněk
I s červenou barvou se v interiérech setkáváme, a to zejména jako s výraznými doplňky jinak architektonicky strohých prostor. Tlumené tóny červené se hodí do obývacích pokojů, kuchyní nebo cukráren. R
ůžový nádech je vhodný i pro dětské oddělení nemocnic nebo pro kavárny. Cihlové odstíny sluší také fasádám. Příliš sytá červená ale dokáže evokovat pocit býčích zápasů, a proto bychom ji do interiérů domovů raději nevolili.
Fialová je klidná, ale i mystická
Skvělý tip pro obchůdek s ezoterickým zbožím. Fialová odjakživa v lidech vzbuzovala mystiku. Také pro klidný kout kavárny je fialová výmalba, obzvláště tón v tónu, výborný tah. Do bytových interiérů se fialová v klidném pastelovém odstínu dá použít pro vstupní prostory, dětské pokoje, nebo ložnice.
Modré barvy v domácnosti
Svěží barva nám evokuje průzračnou barvu moře, nebe a nekonečných dálek. Proč si ji nedopřát třeba v koupelně, na toaletě nebo jako skvělý tip pro výmalbu wellness? Pokud máte ložnici nebo dětský pokoj orientovaný na jih, tato barva vám zajistí ty nejsladší sny.
Zelená nás podporuje v tvorbě i práci
Svěží barva jarní zeleně se skvěle hodí jako příjemné pozadí pro naše oči. V prostoru, kde vládne jarní barva, se dobře pracuje i tvoří. Rozhodně si ji ale nespleťte s chladným hráškovým odstínem!
Bílá je barvou čistoty
Barva čistoty a nevinnosti se dá kombinovat naprosto se vším. Bílou barvou nikdy nic nepokazíte – a měnit můžete jen jednotlivé doplňky. Váš prostor si tak změníte, jak často budete chtít.
A co vy? Jaké barvy interiéru jsou vám příjemné? Nenastal už náhodou i u vás čas na příjemnou změnu?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT