Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

Naučte se anglicky za jeden rok. Stačí vám 15 minut denně

Že to přece není možné? Všechno jde, když se chce. A přitom nemusíte vůbec nikam cestovat. Klidně zůstaňte doma, ale zařekněte se, že každý den budete angličtině věnovat alespoň dvacet minut.
anglicky
Patnáct až dvacet minut denně. Víc nepotřebujete.

06. 04. 2022

Anebo kterémukoliv jinému jazyku. Nezáleží na tom, jestli se učíte anglicky, španělsky, německy nebo třeba francouzsky. Princip učení se jazykům je pořád jeden a ten samý. Samozřejmě je ideální, když žijete v zahraničí a musíte jazykem domorodců mluvit celý den. Pak se naučíte cizímu jazyku klidně za pár měsíců. Ale vy nejspíš nejste v ideální situaci, žijete v Česku, ale ráda byste se nějaký cizí jazyk naučila. Jak na to?

Přemýšlejte

To dozajista umíte. Ale zkuste přemýšlet v angličtině či jiném jazyce, který se chcete naučit. Jakmile se ráno probudíte, dívejte se na věci kolem sebe. Na židli, na stůl, na postel, umyvadlo, zubní kartáček… A zkuste si všechna tato slova vybavit v angličtině.

Že je neznáte? Nalepte si na každou věc lísteček s anglickým názvem. A až budete všechny názvy znát, pak zkuste slovíčka umisťovat do jednoduchých krátkých vět. Kdykoliv vyjdete na ulici, rozhlížejte se a všechno pojmenovávejte v angličtině. Tak si navyknete přemýšlet v jazyce, který se chcete naučit.

Poslouchejte

Cestou do práce nebo do školy si pusťte anglickou píseň, podcast nebo třeba audioknížku. Nemusíte rozumět všemu, je důležité si na jazyk zvyknout a naposlouchat si ho. Po pár týdnech poslechu si uvědomíte, že už je pro vás téměř přirozený a začnete jednotlivá slova a významy vnímat zřetelněji. Případně můžete poslouchat i dětské pohádky, pokud jsou na vás audioknížky příliš těžké.

Čtěte si

Kupte si nenáročnou knížku nebo časopis psaný anglicky a čtěte si. Pokud nepochopíte význam jednotlivých vět, nevadí. Zkuste nejprve alespoň pochopit význam odstavce nebo celého článku. Slovíčka, která budete vnímat jako zásadní, ale vy je neznáte, si vyhledejte například v online slovníku.

Číst v jazyce, který neznáte, je velmi náročné. Alespoň prvních pár týdnů určitě. Přečíst jednu stránku vám zabere možná i hodinu nebo dvě, ale neděste se a nevzdávejte to. Na učení se cizím jazykům je krásné, že každý den na sobě vidíte malé zlepšení.

K TÉMATU  7 tipů, jak zvládnout v klidu a bez nervů první let

První dny si přečtěte klidně jen dva odstavce nebo půl stránky, záleží na tom, co stihnete za patnáct nebo dvacet minut přečíst.

Pište

Tohle je jedna z nejsložitějších částí. Jenže se bez toho neobejdete. Jen číst a poslouchat nestačí. Na internetu si najděte chatovací aplikace, které slouží právě k těmto účelům. Mobilní aplikace představují jakousi seznamku, ne však v tradičním smyslu, ale seznamku jazykovou. Nacházejí se na ní lidé z celého světa a píšou si mezi sebou v jazyce, který se chtějí učit.

Můžete si psát s mužem nebo ženou jakéhokoliv věku. Pár vět každý den bohatě postačí. Po úvodních seznamovacích otázkách, když vás dotyčný či dotyčná začne zajímat, se bude konverzace rozvíjet dál. A uvidíte, že to nakonec půjde samo. Budete se chtít dozvědět co nejvíc, a to vás donutí k tomu, abyste vymýšlela nové a nové věty.

Nakonec možná zjistíte, že jste si vytvořila dlouholeté přátelství. Navíc nikde není vyloučené, že se s dotyčným člověkem někde někdy setkáte a poznáte se osobně. Takže to vlastně taková seznamka nakonec je. Budete-li chtít.

Mluvte

A tohle je ta vůbec nejhorší část na učení se cizím jazykům. Ale ani bez ní to nepůjde. Musíte mluvit, a to nejlépe každý den alespoň pět minut. Nesmíte ovšem mluvit sama se sebou, ale s někým jiným, kdo se vás bude ptát na nečekané otázky a vysvětlovat vám nejrůznější příhody a situace.

Na sociálních sítích i již zmíněných mobilních aplikacích si jistě najdete někoho, s kým budete pár minut denně na telefonu trávit rádi. Anebo poproste své známé, kteří umí anglicky, jestli by na vás anglicky nemluvili. Vy byste jim samozřejmě anglicky odpovídala.

Je to těžké, každý z nás se stydí mluvit, protože se bojí chyb. Jenže chyby děláme všichni a nikdo se jim smát rozhodně nebude. Překonejte svůj strach a mluvte. Zkuste to, třeba jen jednu jedinou minutu. Bez toho se nikdy pořádně anglicky nenaučíte.

K TÉMATU  Uspořádejte party, na kterou nikdo nezapomene

Kombinujte

Chcete-li se anglicky naučit co nejrychleji, pak je dobré metody každý den kombinovat. Nemusíte zkombinovat všechny najednou, ale vystřídat každý den alespoň dvě nebo tři by bylo určitě ku prospěchu.

Můžete si například denně deset minut číst, dvě minuty psát a tři minuty mluvit. Nebo jeden den budete jen poslouchat, druhý den mluvit a třetí den třeba spojíte psaní se čtením. Jen myslete na to, že každý den musíte angličtině věnovat alespoň patnáct nebo dvacet minut. Anebo třicet, vyhradíte-li si tolik času.

Budete-li důsledná a skutečně využijete všech variant učení se angličtině naplno, nic vám nebrání v tom, abyste po roce učení mluvila téměř plynně anglicky. Skutečně. Funguje to. Jen to nesmíte po pár týdnech nebo měsících vzdát.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Výuka angličtiny přes Skype. Je to dobrý nápad a jde o efektivní způsob učení? Vyzkoušeli jsme

Chraňte svůj domov pomocí starověkých zvyků a rituálů

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?
Saunování přináší celou řadu zdravotních benefitů. Během chvíle dokonale prohřeje celé tělo, podporuje relaxaci, posiluje imunitu. Chodit do sauny pravidelně rozhodně má smysl. Jen při tom nesmíte chybovat.
Pořádná sněhová nadílka je u nás stále vzácnější. Sáňky už se staly minulostí a možná to čeká i zimní brusle. Pěkně zamrzlý rybník nebo náledí na chodníku nás přitom vybízí k tomu se sklouznout, většinou ale končíme na zemi! Někdy se to neobejde bez modřin, ale prostě se nejde nezasmát.
Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.
V každé domácnosti se vyskytuje alespoň jedna studená chodba, kterou musíte minimálně jednou či dvakrát denně projít. Ať už je to tím, že bydlíte v domě nebo si potrpíte na dlaždičky a další studené povrchy, chladné místnosti se mohou stát minulostí. Stačí si pořídit praktické koberce a užívat si pohodlí při každém kroku.
Mléko a mléčné produkty nepochybně patří mezi přírodní složky kosmetiky. Není se čemu divit, už sama královna Kleopatra využívala mléko – zejména to oslí – pro svou krásu. Dnešní kosmetické produkty obsahují mléko jak kozí, tak oslí, ovčí nebo také syrovátku, tvaroh či jogurt. Víte, jaké blahodárné účinky mají mléčné produkty pro pleť?
Léto skončilo a i když bývá na podzim chladno a zataženo, nemělo by vám to zkazit náladu. Raději přijměte období, které právě přichází, a inspirujte se nápady na kouzelné podzimní dekorace. S jejich pomocí můžete originálně vyzdobit váš domov uvnitř i zvenku a přizpůsobit atmosféru barvám za okny.
Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.
Shakespearovské slavnosti patří k létu v Praze stejně neodmyslitelně jako vůně lípy nebo západ slunce nad Hradčany. Letos se vrací ve velkém stylu – hned první večer 25. června otevře tragédie Othello s Robertem Miklušem v titulní roli. Po jeho boku debutuje na shakespearovské scéně Sara Sandeva jako Desdemona, zatímco roli Jaga si rozdělí dva charismatičtí herci – Jan Cina a Vojtěch Vodochodský. Tváře, které znáte z obrazovek, teď vstupují na jednu z nejikoničtějších letních scén. Co přinese nová sezóna slavností, které dokážou promlouvat k dnešnímu světu skrze texty staré stovky let?
Venku klesly teploty. To je nejvyšší čas udělat si úklid v šatníku. I vánoční svátky mohou být dobrým časem pro zbavení se nepotřebného oblečení. To ostatní počká pěkně na jaro.

Výběr článků

Dnes, 24. června, slaví jedna z největších legend české hudební scény, Helena Vondráčková, své 77. narozeniny. Večer vystoupí na velkolepém koncertu v pražské O2 aréně, kde fanouškům připraví nezapomenutelnou "Dlouhou noc".
Máte někoho, s kým jste se nedávno pohádaly? Pak je čas se usmířit! Dnes vám to půjde skvěle! Dopřejte také trochu zdraví svým játrům a bacha na rande, pokud si představujete, že bude něco víc. Co ještě pro dnešek radí astroložka Naďa Šmídová?
Lesklé zrcadlové polevy neboli mirror glaze udělají z každého dortu malířský obraz. Poléváním a mícháním různých barev můžete vytvořit vzory podle své fantazie. Vaše dílo bude vypadat jako od profesionálů!

Nepřehlédněte

Najednou zasvítí sluníčko do oken, venku rozkvetou keře a hned vám svět připadá mnohem veselejší. Jaro už je tady, a to nejen teplotami venku. Velikonoce jsou za necelý měsíc, a tak je ten správný čas vnést jarní náladu také do vašeho domova.
Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek