Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Má moje dítě ADHD, nebo jde jen o obyčejné zlobení? Jak hyperaktivitu rozpoznat a kdy vyhledat odborníka

Pokud jste jako rodiči neustále svým okolím upozorňováni, že vaše dítko je příliš zlobivé, nemusí být vždy chyba na straně vašeho potomka.
hyperaktivita
Hyperaktivita (ADHD) se objevuje už v dětství. Ve zhruba polovině případů přetrvává až do dospělosti.

07. 05. 2020

07. 05. 2020

V některých případech nemusí jít o obyčejné zlobení, ale o neurologickou vývojovou poruchu, známou jako ADHD, tedy poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Na druhou stranu je nutné říct, že ne každé dítě, které zlobí má poruchu pozornosti. Při jakých příznacích je třeba se obrátit na odborníka?

Co se skrývá za ADHD

Porucha pozornosti s hyperaktivitou, která je obecně známá také jako ADHD, se objevuje už v dětství a v 50 % případů přetrvává i v dospělosti. V dospělosti některé projevy ADHD ustoupí, některé se zmírní, a proto je porucha pozornosti považována za velmi dobře zvládnutelnou, pokud jsou rodiče o problematice dobře informováni. I když není k dispozici léčba, která by tuto poruchu dokázala zcela vyléčit, díky psychologické pomoci a vhodným lékům, není se čeho obávat.

Porucha pozornosti a škola

Špatný školní prospěch, špatné vztahy se spolužáky i učiteli a neustálé poznámky. I to mohou být následky poruchy pozornosti. Z tohoto důvodu se mnozí rodiče začnou nad možnou diagnózou dítěte zamýšlet až poté, co jejich dítě začne navštěvovat školu. Do té doby jsou projevy ADHD připisovány častěji právě zlobení.

Mezi projevy poruchy pozornosti patří také impulzivita, nízké sebevědomí, neschopnost udržet pozornost, což se znatelně podepisuje právě na školním úspěších.

Nejčastější projevy poruchy pozornosti

I když mnozí rodiče zaznamenají u svých dětí poruchu pozornosti až s nástupem do školy, první projevy ADHD lze rozpoznat už mezi druhým a třetím rokem věku dítěte. Jaké projevy nás mohou na poruchu pozornosti upozornit?

  • Dítě není schopno udržet pozornost a soustředit se.
  • Dítě často fantazíruje a „sní s otevřenýma očima“.  
  • Rodiče mají často pocit, že je dítě neposlouchá nebo je neposlušné, protože není schopno plnit jejich pokyny.
  • Dítě si není schopno zorganizovat své činnosti včetně hry.  
  • Velmi časté je u dětí ztrácení věcí. Ve škole dítě často zapomíná a ztrácí knihy, tužky a jiné školní pomůcky.  
  • Při řízené činnosti se velmi snadno rozptýlí i malým podnětem z okolí.  
  • Dítě je neustále v pohybu, je neposedné, budí tak v ostatních pocit, že je zlobivé a neposlušné.
  • I při klidné činnosti se dítě neustále hýbe a vrtí, zkrátka nevydrží chvíli v klidu.
  • Není schopno si hrát potichu.
  • Často a hodně vypráví, a proto je ve škole často napomínáno, že vyrušuje. Dítě také často skáče jiným do řeči, včetně dospělých.
  • Je netrpělivé, není schopno počkat, až přijde na něj řada.
  • Chlapci s ADHD jsou velmi často neposední, zatímco u dívek s ADHD jsou častější sklony  k nepozornosti a dennímu snění.
K TÉMATU  Komunikace ve vztazích: Jak efektivně vyjádřit své potřeby

Kdy vyhledat pomoc odborníka?

Diagnostikovat ADHD je schopen jen odborník. Vzhledem k tomu, že každé dítě je individuální, jsou také velmi časté rozdíly ve vývoji. Některé děti jsou v určitém věku méně soustředěné než jiné, a přesto nejde o poruchu pozornosti.

Pokud rodiče u dítěte objeví některé z výše uvedených příznaků a nejedná se o projevy obyčejného dětského zlobení, je vhodné konzultovat situaci s pediatrem, který doporučí návštěvu psychologa, psychiatra či neurologa.

Příčiny vzniku ADHD

I když dosud není známá konkrétní a jediná příčina vzniku onemocnění, pravděpodobný je vliv dědičnosti, poruchy vývoje nervového systému, vliv životního prostředí aj. Podle odborníků existuje ale několik rizikových faktorů, které se na vzniku a rozvoji ADHD mohou podílet. Patří mezi ně:

  • ADHD u rodičů či sourozenců.
  • Působení toxinů (např. vystavení se působení olova v nátěrech starých budov).
  • Drogová závislost matky během těhotenství (drogy a alkohol).
  • Předčasný porod.

Mé dítě má ADHD, na co se připravit?

Má-li vaše dítě diagnostikovanou poruchu pozornosti, je třeba se připravit na některé komplikace, které ale lze zvládnout. Na co se děti a rodiče budou muset připravit?

  • Děti s ADHD nejsou často schopni plnit školní povinnosti.
  • Některé děti s ADHD zaostávají za spolužáky, což může vést k jejich nízkému sebevědomí.
  • Mají větší problémy navazovat a udržet vztahy se svými vrstevníky a mají problémy se zapojením se do kolektivu.
  • Díky nepozornosti mají více nehod a zranění než jiné děti.
  • V pubertě a dospělosti jsou více náchylné k závislostem na alkoholu a drogách, mohou mít problémy s chováním a dodržováním zákonů.
  • Děti a dospělí s diagnózou ADHD mohou mít také některé přidružené psychické poruchy. Mezi ty nejčastější patří např. problémy s porozuměním učivu a komunikací, úzkostné poruchy, nervozitu, deprese, bipolární poruchu osobnosti (maniodepresivita), neschopnost respektovat autority a nepřátelské chování vůči nim aj.
K TÉMATU  Do kin míří nová pohádka Hodinářův učeň. Pojďte se do kina pobavit

Do jaké míry budou uvedené obtíže rozsáhlé, závisí nejen na dítěti, ale také na přístupu okolí, zejména rodičů.

ADHD a co dál?

Byla-li dítěti diagnostikována porucha pozornosti s hyperaktivitou, tedy ADHD, je třeba do problematiky zapojit také blízké okolí dítěte. Nejen učitelé, ale i prarodiče, by měli vědět, jak s dítětem s poruchou pozornosti spolupracovat. Jde o to vysvětlit všem zúčastněným, že nejde o dítě zlobivé, ale dítě, které má určitý neurologický problém.

Protože na každé dítě platí něco jiného, pravděpodobně bude chvíli trvat, než rodiče najdou ten, který bude dítěti vyhovovat. Naštěstí na ADHD dítě a rodiče nikdy nejsou sami. Odborníci jako jsou zejména psychologové pomohou najít optimální přístup k onemocnění.

Pro děti s poruchou pozornosti se ukázala jako velmi účinná tzv. behaviorální terapie, psychoterapie a trénování sociálních dovedností. Dítě se učí, jak korigovat své chování a díky tomu stejně jako ostatní děti zažívá nejen úspěch ve škole, ale i mezi svými vrstevníky a posléze v životě.

Zdroj: https://cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Články o výchově dětí

Kroužky pro děti jsou fajn, ale dítě se potřebuje i nudit nebo být s rodinou. Střídání koníčků je také v pořádku

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vzácný pohled na odvážnou Jitku Čvančarovou! Herečka a vášnivá příznivkyně otužování se nechala vidět ve zcela nečekaném světle při svém novoročním dobrodružství na vrcholu Sněžky. Jaký je příběh za touto odvážnou fotografií a co na ni říkají fanoušci?
Období, kterým nyní procházíme, je složité. A asi bychom se shodly na tom, že pro všechny. Staří lidé jsou samotní, mladí lidé musí řešit péči o děti a jejich výuku. Hodně domácností se potýká s nedostatkem peněz. Někteří se potýkají se špatným zdravotním stavem. Věřte ale, že bude líp, a je potřeba si udržet, alespoň někdy, dobrou náladu. Tak si dejme nějaké super české komedie!
Chcete vylepšit váš byt, ale chybí vám nápady? Pojďte se s námi podívat na tipy, díky kterým váš byt prokoukne a získá nový a svěží vzhled.
Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
Blíženci, třetí znamení zvěrokruhu, přinášejí období zaměřené na komunikaci a adaptabilitu. Od 20. května do 20. června se můžete těšit na zvýšenou potřebu výměny informací a navazování nových kontaktů. Jak nejlépe využít tuto dynamickou energii pro svůj osobní a profesní růst? Přinášíme praktické tipy, které vám pomohou dokončit rozdělané projekty, získat hlubší znalosti a převzít odpovědnost za svůj život.
Přirozené světlo nesmí v interiéru chybět, ale má ho být tak akorát. Někdy se však sluníčko zblázní a nezbývá, než ho vrátit do patřičných mezí. Slouží k tomu stínící technika, která má navíc dekorační funkci. Typickými zástupci interiérového stínění jsou vnitřní rolety a žaluzie. Ale co když se vám okoukaly nebo jen toužíte po designové lahůdce? Pak se vám budou líbit rolety typu den a noc. .
Navodí příjemnou atmosféru, zahalí domov do úžasné vůně a podpoří relaxaci. Nejen taková kouzla svede aromaterapie, která se stala nedílnou součástí všech milovníků nádherných vůní. Láká aromaterapie i vás? Mrkněte se na pár podrobností, které vás zasvětí do tajů všech jejích podmanivých benefitů.
Šišky borovice mohou posloužit jako dekorace i samotné. S tímto návodem ale z šišek vytvoříte miniaturní vánoční stromečky. Ideální bude zapojit do jejich výroby celou rodinu. Co říkáte, nejsou krásné?
Na své zahrádce i v květináči můžete pěstovat kdejaké koření, bylinu nebo rostlinu. Zatímco někdo se uchyluje cestou levandule pro uklidnění, jiný se rozhodl zasadit si do záhonu či připraveného truhlíku saturejku.
Redakce Damskaliga.cz si pro vás ve spolupráci s hotelem Mariott připravila soutěž o pobyt pro dvě osoby v krásném Superior pokoji. Odpovězte správně na soutěžní otázku a vyhrajte třeba právě Vy! Soutěž trvá do 30.11.2021
Také umýváte okna léta páně stejně? Máte své vyzkoušené metody, na které nedáte dopustit? Podívali jsme se za vás a vyzkoušeli, co nového lze na trhu najít. Umí toho technologie více než poctivá lidská ruka? Jak probíhal úklid oken?

Výběr článků

S blížícími se Vánocemi po nás naši blízcí budou chtít vědět, co si přejeme pod stromeček. To se může zdát jako příjemná otázka, ale opak může být pravdou. Ne vždy máme v záloze seznam předmětů či zážitků, které nutně potřebujeme mít. Často se může dostavit pocit, že už máme vlastně všechno.
Blake Lively, nádherná žena, milovaná manželka a matka. To je jen pár z mnoha titulů, kterými se tato pětatřicetiletá herečka může pyšnit. Něco jí do vínku dala sama příroda, na něčem zase musela a musí tvrdě pracovat. Krásná postava a celkový vzhled nejsou nikdy zcela zadarmo. A i Blake si je toho vědoma. Proto se drží určitých stravovacích návyků, kterými se řídí, a my musíme uznat, že se jí vyplácí. Vypadá totiž opravdu božsky.

Nepřehlédněte

Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek