Dětství a studium: Praha jako kolébka génia
Jan Werich se narodil 6. února 1905 v Praze do rodiny pojišťovacího úředníka. Dětství prožil v pulzující atmosféře hlavního města, které formovalo jeho vnímání umění i společnosti. Studoval na pražském gymnáziu v Křemencově ulici, ale maturitu složil až na reálném gymnáziu na Smíchově v roce 1924. Jeho další kroky vedly na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde však studium nedokončil. Už tehdy ho totiž více než paragrafy lákal svět divadla.
Setkání s Voskovcem a vznik Osvobozeného divadla
Kariéra Jana Wericha je neodmyslitelně spjatá s Jiřím Voskovcem, se kterým se potkal během studií. Společně vytvořili legendární dvojici V + W, která se nesmazatelně zapsala do dějin českého divadla. Jejich první společný úspěch přišel s „Vest Pocket Revue“ v Umělecké besedě, která se stala odrazovým můstkem do avantgardního Osvobozeného divadla. Mezi lety 1927 a 1938 zde uvedli řadu slavných her, jako „Caesar“, „Balada z hadrů“ nebo „Těžká Barbora“, ve kterých mistrně kombinovali poetismus, dadaismus a politickou satiru.
Werich a film: Od Pudru a benzinu k Císařovu pekaři
Na filmové plátno vstoupil ve 30. letech, kdy s Voskovcem napsali scénáře k filmům „Pudr a benzín“ (1931) a „Peníze nebo život“ (1932). Největšího úspěchu dosáhli s „Hej – rup!“ (1934) a „Svět patří nám“ (1937), ve kterých ironicky glosovali kapitalistickou společnost. Po válce si zahrál dvojroli císaře Rudolfa II. a pekaře Matěje Kotrby ve filmech „Císařův pekař – Pekařův císař“ (1951), které patří k jeho nejznámějším dílům.
Exil v USA: Boj proti nacismu a rozhlasová propaganda
Po obsazení Československa nacisty v roce 1939 se Werich s Voskovcem a Jaroslavem Ježkem uchýlili do Spojených států. V exilu pořádali vystoupení pro české krajany, podíleli se na rozhlasových relacích pro BBC a americký Úřad pro válečné informace. Jejich hlas byl slyšet i v dokumentárním filmu „Memphis Belle“ (1943). Po válce se vrátil do vlasti, kde pokračoval v umělecké činnosti, zatímco Voskovec v Americe zůstal.
Werich po roce 1945: Divadlo ABC a literární tvorba
Po návratu do Československa v roce 1945 spolu s Voskovcem založili Divadlo V + W, které však brzy ukončilo činnost. Zůstal v zemi a věnoval se nejen divadlu, ale i filmu a literatuře. Vedl Divadlo ABC (1955–1959), psal scénáře a knihy, včetně nesmrtelného „Fimfára“ (1960). Jeho tvorba byla vždy spojena s humorem, nadhledem a hlubokou filozofií.
Poslední léta: Nemoc, cenzura a odkaz
V 60. letech byl stále aktivní, ale nemoc hrtanu a politická situace mu bránily v další práci. Přesto se objevil ve filmech jako „Až přijde kocour“ (1963) a věnoval se televizní i rozhlasové tvorbě. Po roce 1968 byl jeho vliv omezován, ale i přes to zanechal nesmazatelnou stopu v české kultuře. Jan Werich zemřel 31. října 1980 ve věku 75 let.
Werichův odkaz: Proč jeho humor a moudrost stále rezonují?
Jan Werich byl nejen výjimečným hercem, dramatikem a spisovatelem, ale také myslitelem, jehož slova mají nadčasovou platnost. Jeho pohádky, citáty a humor jsou stále inspirací. I po 120 letech od jeho narození zůstává symbolem inteligentní satiry, svobodného myšlení a odvahy
Werichův dokument: První velký filmový portrét legendy
Po čtyřech desetiletích od úmrtí Jana Wericha vznikl jeho vůbec první rozsáhlý dokumentární portrét. Film se zaměřuje na jeho svobodné myšlení v nesvobodné době, což mu přinášelo nejen obdiv, ale i řadu překážek. Tvůrci chtějí divákům přiblížit fenomén chytrého humoru, který byl pro Wericha tak typický.
Výročí 120 let: Unikátní pohled do Werichova světa
Rok 2025 připomíná významné jubileum – 120 let od narození jednoho z nejvýznamnějších českých umělců. Ideálním způsobem, jak proniknout hlouběji do jeho života a tvorby, je právě zhlédnutí tohoto dokumentu. Film nabízí autentické prostředí Werichovy vily, kde žil od svého návratu z USA až do posledních dní.
![Werich](https://damskaliga.cz/wp-content/uploads/2025/02/obrazek_2025-02-06_021131936-1024x576.png)
Režisér Miloslav Šmídmajer osobně uvede film
Na slavnostní projekci se diváci mohou těšit na vzácného hosta – producenta a režiséra Miloslava Šmídmajera, který se podělí o zákulisní detaily vzniku tohoto jedinečného dokumentu. Jeho osobní vklad do projektu umožňuje divákům nahlédnout nejen do Werichova života, ale i do procesu tvorby filmu o tak výrazné osobnosti české kultury.
MOHLO BY SE VÁM HODIT