Národní park Šumava
Šumava je jedním z míst, kde od roku 2017 platí zákaz pouštět petardy a zapalovat ohňostroje. Novela č. 114 o ochraně přírody a krajiny má za úkol chránit a dopřát klid divokým zvířatům, které Šumavu obývají. Jestliže tedy chcete strávit Silvestra v poklidu, obklopení dechberoucí přírodou, navštivte Národní park Šumava. Kvilda, Stožec či Prášily nabídnou klidný příchod Nového roku, protože zde je pyrotechnika zakázaná. Porušením tohoto zákazu byste se vystavili až desetitisícové pokutě.
Národní park Podyjí
Zákaz a apel na lidi skrze používání pyrotechniky funguje také na jižní Moravě, konkrétně v kaňonu řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Toto místo je typické pro své hluboce zaříznuté meandry, skalní stěny a kamenné moře, a bylo vyhlášené za jedno z posledních, kde se dochovalo říční údolí ve střední Evropě. Z toho plyne, že ani zde není veškerá pyrotechnika vítaná.
Krkonošský národní park
Není žádným tajemstvím, že hory během silvestra táhnou. Líbí se vám představa pronajmout si s partou chatu zavátou sněhem? Kde jinde byste oslavili poslední den v roce se vším všudy než právě na horách? Mějte na paměti, že také Krkonošský národní park patří mezi místa, kde jsou ohňostroje a petardy zakázané, a to od roku 2017, výjimkou není ani oblíbená Malá Úpa a Strážný.
Národní park České Švýcarsko
Ač by se mohlo jevit, že České Švýcarsko je spíše liduprázdná oblast, najdete tu hned několik obyvatel, kteří si život zde nemohou vynachválit. Například okolí vesnice Mezné či Mezní Louky jsou turisty velmi vyhledávanou lokalitou. A právě z tohoto důvodu patří České Švýcarsko mezi místa, kde je příroda na prvním místě. Pracovníci Národního parku České Švýcarsko se proto i letos obrací na obyvatele zejména obcí Tokáň a Zámeček u Vysoké Lípy, aby se používání pyrotechniky vyhnuli a ušetřili tím spoustu trápení zvířatům, pro která jsou silné výbuchy, otřesy a světla velmi stresující záležitostí.
Rakouské město Enns
S překvapivě pozitivními reakcemi se setkalo rakouské městečko Enns, ve kterém je pyrotechnika zakázaná už od roku 2009. Zdejší obyvatelé si způsob, kterým oslavují příchod Nového roku pochvalují. Hlídači také dávají pozor na to, aby se ve městě nerozbíjely na ulicích láhve a zda je zachován pořádek. Zábava v ulicích se tedy nese v duchu oslav živé hudby, horkovzdušných balónků a otevřených restaurací a obchůdků.
Pyrotechnika je také zakázaná i v některých částech velkých měst, například hlavní město Praha se zaměřilo na památkové zóny, přírodní parky a chráněná území, Trojskou zoo, okolí vodních toků, přehrad, domovy dětí a seniorů aj.
Proč je pyrotechnika v těchto oblastech zakázaná?
Snad všichni víme, že pyrotechnika má neblahý dopad zejména na divoká zvířata, která žijí v lesích a horách. Zvuky a světla, která ohňostroje vydávají, jsou pro zvířata velmi stresující. Ta jsou poté zmatená, prchají a nemají ani ponětí, co se během silvestrovské noci děje. Nejen divoká zvířata, ale také naši domácí mazlíčci jsou tímto výrazně ovlivněni, mnoho majitelů několik dní před Silvestrem navštěvuje veterinární ordinace s žádostí o zklidňující přípravky.
Dalším důvodem, proč se lidé vyhýbají pyrotechnice, je vysoká koncentrace těžkých kovů v ovzduší a znečištění přírody. Nehledě na to, že riziko požárů je skutečně vysoké, a to i během různých oslav v průběhu celého roku, kdy mají lidé ve zvyku do vzduchu pouštět hořící lampiony štěstí – i ty jsou mimochodem na některých místech České republiky zakázané.
A jaký je váš názor na používání dělobuchů, rachejtlí, petard a jiných ohňostrojů, které jsou pro přírodu spíše na škodu než k užitku?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Silvestr se blíží – připravte si na oslavu konce roku zdravé pohoštění