Pondělí , 31. 03. 2025

Kvido

Konkubíny a jejich osudy: Jaký byl život v čínském harému?

Každý čínský panovník si byl vždy vědom toho, že musí na svět přivést dědice trůnu. A měl to také dobře pojištěné. Kromě oficiální manželky měl ještě císař další „podřadné“ manželky a své konkubíny.
konkubíny
Konkubíny měly v celoživotním popisu práce být krásné a poslušné.

26. 04. 2022

Konkubíny byly dívky pečlivě vybírané, musely splňovat přísná kritéria a jejich úkolem pak po celý život bylo jen vypadat dobře a popřípadě být po ruce císaři.

Na milostné hrátky i na plození dědice. Císařovna sice mohla být jen jedna, ale pokud zrovna ona nemohla na svět přivést dědice trůnu, mohly se o to postarat další ženy. Osud konkubín ale nebyl příliš přívětivý, a takový život přinášel i řadu zklamání.

Hierarchie císařova harému

V průběhu staletí s tím, jak po sobě vládly jednotlivé dynastie, se měnila i konkrétní podoba císařova harému. Součástí nebyly jen samotné konkubíny, ženy okolo císaře se zjednodušeně dělily do tří skupin. Nejvyšší postavení měla samozřejmě manželka císaře, ona byla oficiální císařovnou, a po matce císaře měla z žen to největší slovo.

Pak tu byly ale ještě ženy, které stály v tomto žebříčku pod císařovnou a nazývaly se manželkami císaře. Těchto žen bylo několik, počty druhých manželek a konkubín se měnily právě podle toho, jaká dynastie vládla a jak to měla nastavené. Konkubín bylo samozřejmě nejvíce, a i když přijímací řízení na konkubíny bylo náročné, mnoho z nich nikdy nemělo šanci do císařova lože ulehnout.

Tisíce vždy připravených dívek

Nějaká pravidla pro počet konkubín existovala, ale i ta byla časem změněná. Původně platilo, že si císař vybíral devět konkubín, které se považovaly za vysoce postavené. Pak bylo dalších sedmadvacet žen pod nimi, něco jako střední vrstva mezi konkubínami, a nakonec mohl mít císař dalších jednaosmdesát žen, které už byly konkubínami s tím nejnižším postavením.

Ty opravdu jen vyčkávaly, zda i na ně dojde řada a setkají se s císařem v jeho loži. Když však začala vládnout dynastie Chan, počet konkubín v císařově harému se nijak nelimitoval. V tu dobu pak na jednom místě žilo až dvacet tisíc dívek, které čekaly na svou příležitost.

K TÉMATU  Tai Chi: Bojujte proti stresu přírodní metodou

Kritéria pro výběrové řízení

Stát se konkubínou, to byl vážně úspěch. V Zakázaném městě se pak každé tři roky konalo něco jako výběrové řízení na konkubíny. Všechny dívky musely mít čtrnáct až šestnáct let, musely být samozřejmě krásné, mít dobrý původ. Hodnotila se ale i cnost, chování, fyzická kondice nebo charakter dívky. Tahle pravidla si nastavila dynastie Ming, a tento systém se pak využíval pro výběr konkubín i nadále.

Konkubíny musely být disciplinované a naučit se tiše čekat a poslouchat. Žily všechny pod jednou střechou a nesměly nikdy opustit Zakázané město. Poroučely jim, a staraly se o ně, významnější konkubíny a jejich denní náplní byla hlavně péče o sebe. Musely totiž zůstat stále krásné a atraktivní, kdyby si je náhodou císař vybral.

Císařovy ženy nesměly mít vrásky nebo nedokonalou pleť. Na tohle musely opravdu pečlivě dbát. Život to byl jednotvárný a těžký, přesto to byla pro řadu dívek ta nejvyšší čest. I když se třeba nikdy císařovy přízně nedočkaly.

Nikdy za brány Zakázaného města

Zakázané město bylo uzavřené – a přijaté konkubíny se již nikdy za jeho brány nedostaly, nesměly. Co kdyby náhodou jedna z nich otěhotněla s někým jiným než s císařem? To se nemohlo dopustit. A tak i muži, kteří v Zakázaném městě sloužili, museli být vykastrovaní. Eunuchové se jako jediní z mužů mohli ke konkubínám přiblížit.

Čína
Konkubíny nikdy nesměly opustit hranice Zakázaného města.

Dobrovolně kastraci ale podstupoval jen málokdo. Sloužící tak byli prakticky z větší části nějací provinilci, kteří své místo dostali jako trest. Jelikož tu ale pro eunuchy byla i jistá šance, že stoupnou ve společenském žebříčku a dostanou se k politice, když si je některé z manželek či vyšších konkubín oblíbí, našli se i tací muži, kteří se nechali vykastrovat a zaměstnat dobrovolně.

K TÉMATU  Z poradny kouče: Nejdřív jsem opravila sebe. A tak vlastně začal celý můj příběh

Někdy konkubíny jen celý život čekaly a vypadaly skvěle. Takový život by ale asi dnešní žena vést nechtěla.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Začínáme s akvaristikou. Proč byste si měla pořídit rybičky i vy?

Olivový olej je medicína. Dopřejte si ho každé ráno nalačno

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Malý pokoj má jistě své výhody – je útulný a příjemný, snadno se v něm udržuje pořádek a nemusíte se obtěžovat s tolika kusy nábytku. Přesto se zde cítíte příjemněji, když vypadá opticky větší, než ve skutečnosti je. Nemusíte hned myslet na náročnou přestavbu, stačí pár jednoduchých triků. Nechte se inspirovat.
Rostlinné kmenové buňky patří mezi nejnovější objevy se skvělým potenciálem řešit běžné problémy spojené se stárnutím pokožky. Jejich vývoj se dere kupředu až vzrušujícím tempem a na rozdíl od živočišných kmenových buněk neexistuje ani žádný etický či právní argument proti jejich použití v kosmetice. Už na první pohled slibují naprosto neodolatelné výsledky. Mohou ale rostlinné kmenové buňky z ovoce, květů či jiné vegetace udržet krásu a mladí každé pleti? Pojďme se do tohoto tématu ponořit a zjistit to.
Každý to známe. Jdeme do obchodu, nakoupíme pár nezbytných potravin, máme téměř prázdný nákupní košík, a přitom naše peněženka trpí. Ačkoliv je nakupování jídla a potravin velice důležité, málokdo si uvědomuje, jaké při tom děláme chyby.
Single Vánoce. Také máte pocit, že o Vánocích jsou singles něco jako zvláštní druh? Všichni kolem mají pocit, že vás musí začlenit do společného veselí. Zvláště citlivý je Štědrý den. Ovšem ne vždy musí být taková snaha příjemná. Jak to přečkat se ctí a užít si to?
Denisa Cziglová, známá z účasti v MasterChef Česko, zemřela ve věku 35 let po statečném boji s rakovinou. Během svého života se snažila pomáhat ostatním onkologickým pacientům a svoje zkušenosti sdílela v knize, aby podpořila ty, kteří čelí podobným výzvám. Vedle toho si vybudovala rodinu a žila plnohodnotný život.
Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.
K dostání nejsou jenom pomeranče nebo grapefruity, ale také pomela, která se nejvíce prodávají právě na sklonku roku. V této době jsou také nejlevnější, i proto možná sídlí na stole nejednoho člověka.
Geneviève Grad, francouzská herečka a nezapomenutelná dcera četníka ze Saint-Tropez, zemřela ve věku 80 let po dlouhém boji s rakovinou. Široké veřejnosti se vryla do paměti jako Nicole Cruchot v prvních třech dílech slavné série s Louisem de Funèsem. Svou kariéru začínala jako baletka, aby se později stala ikonou francouzské kinematografie 60. let.
Snad každá žena neustále hledá procedury, které vyzdvihnou přirozený půvab pleti, zlepší její vlastnosti a podpoří úchvatný vzhled. Zatímco dříve zažívaly doslova boom kosmetická studia, řada žen péči o svůj vzhled přesunula do pohodlí domova. Dnes už si proto můžeme dopřát řadu kosmetických ošetření, aniž bychom čekali na objednací termín do studia. Příkladem je také oblíbená metoda dermaplaning, kterou hravě zvládnete i doma. Jen si o tom předtím pár věcí prostudujte.
Meditace pod palmami, za zvuku vln oceánu a s pohledem na sluncem zalitou hladinu. Láká vás jóga v tropech? Máme tipy, kam vyrazit!
Teplo domova, domácnost, ze které čiší pohoda, plápolající oheň v krbu, pohodová hudba, tlumené osvětlení, a především přírodní materiály. Vítejte ve vašem novém domově, kde díky dánskému hygge trendu konečně zavládl klid, mír a dokonalá pohodička.

Výběr článků

Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.
Premiéra filmu Zápisník alkoholičky přináší autentický pohled na ženský alkoholismus. Režisér Dan Svátek se inspiroval blogem a knihou Michaely Duffkové a vytvořil snímek, který otevřeně zobrazuje boj hlavní hrdinky s alkoholem. Film stojí na výborném hereckém výkonu Terezy Ramby, ačkoli scénář a režijní zpracování místy trpí povrchností a zkratkovitostí. Navzdory těmto nedostatkům nabízí Zápisník alkoholičky důležitý příspěvek k diskusi o závislostech, který stojí za zhlédnutí.
Udržování zdraví na pracovišti je klíčové pro produktivitu, spokojenost a celkovou pohodu. V tomto článku se dozvíte, jak si udržet fyzické a mentální zdraví i během náročných pracovních dnů. Poradíme vám, jak efektivně řešit stres, najít čas na pravidelný pohyb a zdravě se stravovat, i když jste zaneprázdněni pracovními povinnostmi. Navíc zvýrazníme význam psychické odolnosti a technik odpočinku, které pomohou zachovat klidnou mysl a pozitivní postoj. Tyto tipy vám umožní nejen lépe se cítit, ale také zvýšit vaši efektivitu a spokojenost v práci.

Nepřehlédněte

Sleduji ho přes skleničku vína. Podívá se mým směrem, usměje se. Ten jeho úsměv, odzbrojující úsměv. Cítím, jak se mi celým tělem rozlévá horko. Vykouzlím na své tváři úsměv. Evidentně to vzal jako pozvání, protože teď míří ke mně.
Matkou se můžete stát i po čtyřicítce. A to s přehledem. Které celebrity jdou příkladem? Podívejte se.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek