Pro nezasvěcené – fitness tracker je zařízení, které vypadá jako hodinky nebo náramek. Měří vaše kroky, vaši srdeční frekvenci a vaši obecnou úroveň aktivity a pomocí těchto informací vypočítává a sleduje řadu dalších věcí, například kolik jste spálili kalorií. Je skvělým doplňkem, který pomáhá každému z nás udržovat zdravý životní styl.
Takzvaná „nositelná“ (wearable) technologie se za poslední půl desetiletí masivně rozvíjela. Za tu dobu jsme zachytili, jak chytré hodinky se softwarem od Apple a Google dozrávají z jednoduchých zařízení se špatnou výdrží baterie, přes krátkou fázi, kdy byli nabízeny jako módní doplňky, do dnes plnohodnotných trackerů zdraví a fitness.
Apple Watch nyní předčí celý švýcarský hodinářský průmysl, zatímco Samsung má několik vlastních modelů nabitých funkcemi a Google nedávno dokončil svůj trhák – převzetí společnosti Fitbit ve výši 2,1 miliardy dolarů. Existují také značky, jako je Garmin, které je třeba zvážit, pokud jde o tracker, který přežije i nejnáročnější venkovní prostředí, Tag Heuer Connected pro fanoušky luxusních švýcarských hodinek a řada stylových hybridních možností od společnosti Withings.
V tomto článku se podíváme na to, co je nového na scéně fitness trackerů v roce 2021 a budou to hlavně modely, které doporučují i testy.
1. Xiaomi Mi Band 5
Od počátků původního Mi Bandu, přes Mi Band 1S, 2, 3, 4 a nyní 5, Xiaomi stále hledá nové způsoby, jak přidat hodnotu svému levnému fitness trackeru. Tentokrát nové funkce zahrnují větší a jasnější displej, konečně řešení nastavení fiddly nabíjení, další sportovní režimy a nové funkce sledování, které zahrnují sledování menstruace a stresu.
Existuje také výrazný posun od jednoduchého sledování aktivity k přemýšlení o tom, jaký druh aktivity provádíte – jak a jak často zvyšujete srdeční frekvenci. Přidáním bodování PAI (Personal Activity Intelligence). To by mělo vést k lepšímu celkovému hlášení o zdraví a mohlo by se to ukázat jako další motivátor k udržení tohoto skóre na 100 každý den.
Stejně jako dříve je zde sledování spánku (nyní k naší radosti včetně odpoledního spánku), sledování plavání, čitelná upozornění aplikací, zprávy o počasí, připomenutí, alarmy, monitorování srdeční frekvence, působivý prostor pro přizpůsobení …
Technické přednosti fitness náramku
Ačkoli je displej malý, je pěkný. Jedná se o panel AMOLED, který je vhodný pro výdrž baterie a skvělý pro zobrazení zářivých barev, zatímco rozlišení 126 x 294 pixelů umožňuje ostrý text a ikony – důležité při menší velikost písma. Je dostatečně jasný, aby ho bylo vidět i na slunečním světle, a to navzdory vysoce lesklému povrchu.
Standardní téma Mi Band 5 je na první pohled příjemné, ale na výběr je jich více než 100. Můžete také vyměnit matný černý TPU řemínek za barevnou možnost (není zpětně kompatibilní s Mi Band 3 nebo 4) a přizpůsobit to, co se zobrazuje na obrazovce nebo v nabídkách.
Něco, co opravdu rádi vidíme v Mi Band 5, je změna napájecího systému. Dříve jste museli vyjmout tracker z pásku a vložit jej do proprietární USB nabíječky, což postupem času řemínek oslabilo. Nyní jen zacvaknete magnetickou PoGo pin nabíječku dozadu – stále je to proprietární, ale život je mnohem jednodušší a snižuje opotřebení.
2. Honor Band 6
Největší změnou oproti Honor Band 5 z roku 2019 je skok na mnohem větší AMOLED displej s rozlišením 1,47 palce. Je velký, jasný – a barevný – aniž by samotný tracker byl na pocit příliš objemný. Navíc díky extra prostoru na obrazovce je celý zážitek z pohybu v nabídkách mnohem příjemnější. Větší obrazovka znamená přesun do pouzdra vysokého 43 mm a o tloušťce 11 mm, ale váží pouhých 18 g. Díky voděodolnosti 5 ATM jej můžete také nosit v bazénu (s podporou sledování plavání) nebo jej mít ve sprše.
V tuto chvíli stojí za zmínku jedna věc: jedná se v zásadě o identický design jako Huawei Band 6, i když je dodáván v mírně odlišných barvách. Honor je bývalá dceřiná společnost Huawei, ale byla prodána touto čínskou technologickou společností v roce 2020. Honor Band 6 však byl vyvinut již před prodejem, takže má pozoruhodné podobnosti se zařízením Huawei a stojí za zvážení.
Za málo peněz hodně muziky
Navzdory mrňavé ceně má Honor Band 6 vcelku komplexní sadu sledovacích funkcí. Kromě standardního počtu kroků bude rozpoznávat deset druhů cvičení. Například běh, chůze a jízda na kole (vše uvnitř i venku), eliptické, veslařské a volné tréninky.
K dispozici je také známá možnost povolit automatickou detekci cvičení. Ale pokud si nechcete nechat ujít prvních pár minut sledování polovinu času, doporučujeme zahájit cvičení ručně.
K dispozici je nepřetržité sledování srdečního tepu, které je poháněno snímačem TruSeen 4.0 od společnosti Huawei, a je z velké části poměrně přesné, což dává výsledky v souladu s ostatními sledovači. Tyto informace o srdeční frekvenci se také používají k podpoře sledování stresu a spánku. První vám dává skóre ze 100 v pravidelných intervalech po celý den. Stejně jako většina sledovačů stresu je to hit-and-miss – někdy se zdá, že zachycuje vrcholy a pády vašeho života, zatímco jindy si trháte vlasy a snažíte se stihnout termín, zatímco obrazovka hodinek tvrdí, že jste stejně klidní jako jen můžete být.
Kromě srdeční frekvence můžete měřit hladinu kyslíku v krvi (SpO2). Toto je aktivováno ručně, nikoli nepřetržitě a čtení trvá přibližně 30 sekund.
Nabíjení je působivé. Vlastní nabíječka se připojí k jakémukoli portu USB-A a magneticky se připojí k trackeru. Plné nabití trvá něco málo přes hodinu, ale za pouhých deset minut nabíjení vám přinese další zhruba tři dny používání. Perfektní, pokud až na poslední chvíli zjistíte, že dochází.
3. Fitbit Charge 4
Existují dobré důvody, proč je Fitbit špičkovou značkou na trhu fitness trackerů: Fitbit neustále vydává aktualizované modely s novými funkcemi a designem a Fitbit Charge 4 je toho dokonalým příkladem. Design se neliší od modelu Charge 3, takže stále nabízí relativně elegantní vzhled a design bez tlačítek. Pásek je dostatečně malý, aby fungoval dobře pro jakoukoli velikost zápěstí a navíc díky tvaru je také relativně pohodlný. Displej na zařízení není nejpůsobivější, ale svou práci zvládne.
Sledovač má kompletní seznam funkcí pro cvičení a sledování zdraví, od automatických detekcí cvičení až po sledování menstruačních cyklů u žen. V aplikaci budete na první pohled vidět všechny své fitness metriky a tréninky, stejně jako váš spánek, pokud použijete funkci sledování spánku. Novinkou je podpora GPS – to znamená, že budete moci sledovat výsledky, aniž byste museli vzít telefon na cestu.
Fitbit Charge 4 nabízí i další funkce. Například má příjemnou funkci automatického zastavení, která pozastaví váš workout na křižovatce a navíc je skvělý v sledování cílů a pomáhá vám je dosáhnout, aniž by to bylo příliš snadné. Může také přijímat textové zprávy a oznámení o hovorech z vašeho telefonu.
Fitbit má nejlepší aplikaci ze všech trackerů, s kterými jsme se setkali. Je velmi uživatelsky přívětivý a spojuje vás s velkou a aktivní sociální sítí pro ještě větší motivaci.
Zdroje informací: